
Ursula von der Leyen bizottsági elnök javaslata alapján az Európai Unió 150 milliárd euró értékben nyújtana védelmi célú hiteleket a tagállamoknak. A két héttel ezelőtti uniós csúcson a javaslatot a tagállamok továbbléptették, vagyis elindulhat az előterjesztés részleteinek kidolgozása.
De több kérdőjel is látszik az ügyben:
a déli tagállamok kiállnak a közös hitelfelvétel mellett, Magyarország, valamint Hollandia egyelőre vonakodik a lépéstől, míg más országok nem alakítottak ki határozott álláspontot.
Az újabb uniós hitelfelvétel részletei így nem ismertek, akár fél év is lehet, míg az EU egy újabb közös kötvénnyel lépne ki a piacra, ezért az Európai Bizottság megnyitja a vészhelyzeti záradék alkalmazását: a tagországok így kezdeményezhetik, hogy kivételeket kapjanak az uniós költségvetési szabályok alól, hiányszintjük akár 4,5 százalékig emelkedjen, ha fokozzák védelmi kiadásaikat.
A meglévő kohéziós alapokból is forrásokat fordíthatnának a hadikiadásokra – ez utóbbi lépések így nem növelnék az EU közös adósságállományát. 2025. április 1-jéig az Európai Bizottság mintegy 250 milliárd eurót gyűjtött össze a NextGenerationEU (NGEU) program keretében. Ez a finanszírozás része annak az uniós tervnek, amely szerint 2026-ig akár 800 milliárd eurót is mozgósíthatnak a helyreállítási és ellenállóképességi eszközön (RRF) keresztül.
A Fitch emlékeztet: az EU legjobb, „AAA” besorolása főként azon múlik, hogy a hasonlóan kiváló minősítésű tagállamok – köztük Németország, Hollandia, Svédország, Dánia és Luxemburg – mennyire képesek és hajlandók extra pénzügyi segítséget nyújtani a közös uniós költségvetésnek, ha arra a hiteltörlesztések miatt szükség lenne.
Ez az öt ország a 2025-ös uniós GNI-hozzájárulások 36,7%-át adja, csak Németország önmagában 25%-ot.
Ha ezek az országok a többletkiadásaik miatt idővel elveszítenék „AAA” besorolásukat, vagy csökkenne a hajlandóságuk az uniós adósság közös finanszírozására, az az EU saját hitelminősítését is veszélybe sodorhatná.
A Fitch úgy látja: mivel az új uniós, védelmi hitelkeret elfogadásához nem kell egyhangú döntés, elég a minősített többség, valószínű a törvényjavaslat elfogadása, tehát az főleg az említett országok besorolását kezdhetné ki.
Csökken a mozgástér, de még ígéretesek a kilátások
Az EU jelenlegi éves adósságszolgálati kötelezettsége 24,5 milliárd euró volt 2024-ben, míg az „AAA” tagállamok akár 78,1 milliárddal is hozzá tudnának járulni a kifizetésekhez. Ez elegendő fedezetet jelent – és elvileg a 150 milliárdos új csomag hosszabb távú visszafizetését is képes lehet kezelni a rendszer, igaz, kisebb biztonsági tartalékkal.
Az is problémát jelenthet, hogy az NGEU hozamszintje – és egy védelmi kibocsátás nagyjából ehhez lenne hasonlatos – most magasabb, mint a német, holland vagy luxemburgi hozamszint.

A közös költségvetés „saját forrásainak felső határa” jelenleg a tagállamok bruttó nemzeti jövedelmének 2%-a. Ez a plafon magában foglalja a korábbi Next Generation EU helyreállítási csomag törlesztését is.
A Fitch szerint ez a keret elvileg még mindig elegendő lehet arra, hogy a közös uniós adósságot teljes egészében fedezzék, de az EU mozgásterét szűkítheti.
Egyelőre stabil, de a jövő kérdéses
A Fitch Ratings szerint az Európai Unió továbbra is képes lesz úgy gazdálkodni, hogy teljesíti éves hitel-visszafizetési kötelezettségeit, és megtartja a „AAA” minősítést – feltéve, hogy nem romlik a legnagyobb hozzájáruló tagállamok pénzügyi helyzete. Ugyanakkor nem valószínű, hogy a mostani védelmi hitelprogramnál még nagyobb volumenű új kölcsönprogramok indulnának.
A „ReArm Europe” tehát politikai értelemben erősítheti az unió szerepét és kohézióját, de pénzügyi szempontból egyensúlyozásra kényszeríti a döntéshozókat: hogyan növeljék a védelmi képességeket anélkül, hogy aláásnák a közös gazdasági biztonságot.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Hatalmas szerződéscsomaggal próbálják levenni Trumpot a lábáról a bahreiniek
Boeing repülőket és amerikai szervereket vásárolnak.
Növekedéssel zárták az első félévet a magyar alapok, sok pénz ment abszolút hozamú befektetésekbe
Közzétette júniusi statisztikáit a BAMOSZ.
Vasököllel venne revansot Trumpon az Európai Unió bővülő országhada
Egyre többen borítanák az asztalt a vámháború miatt a legfájdalmasabb gazdasági csapással.
Lázár János bejelentette: helytállási pénzt kapnak azok, akik a vihar elhárításán dolgoztak
"Most már csak a hétköznapokban kell ugyanígy helytállni."
Szíria az ENSZ Biztonsági Tanácsának az összehívását kéri az izraeli légicsapások miatt
Megvitatnák a következményeket.
Légy Te az év pénzügyi vezetője! Már lehet nevezni a CFO of the year 2025 díjra
Idén is díjazzuk a vállalatok legjobb pénzügyi-gazdasági vezetőit.
Túlfeszítette a húrt Brüsszel, belháború indult az uniós pénzek miatt
Ursula von der Leyen terve az új hétéves költségvetésről egyelőre csak feszültségeket hozott felszínre.
Kormányzati döntés: több tucat vasúti és közúti fejlesztés kapna kiemelt státuszt
Meglepő listát tett közzé a Lázár János vezette minisztérium.
Így harcol a sok turistával Barcelona és Dubrovnik
Amennyire jövedelmező ágazat a turizmus, akkora problémát okoz, ha elburjánzik: Barcelona vagy Dubrovnik bőven tudna mesélni, mivel jár a túlturizmus. A népszerű lokációknak mind megvan... Th
A születés időzítése: amikor a focista apa a naptárhoz nyúl
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben vannak az év végén születettekkel szemben. Miért ne időzítenénk gyerekeink születésé
SPB: Szigorító intézkedések és növekvő infláció határozhatja meg a román kötvénypiacot a közeljövőben
A román kötvénypiacot a közeljövőben várhatóan egyrészt a növekvő infláció, másrészt a költségvetési hiány csökkentésére irányuló szigorító intézkedések határozzák meg. A kis
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Végre kimondták: nem kell tovább fenntartani a projekteket
Miközben sok pályázó már túl van a projektje fenntartásán, a Hatóság csak most tisztázta a legfontosabb kérdést.
Miért nem emelkedik mindig az infláció, ha vámot emelnek?
Súlyos inflációt jósoltak az elemzők, amikor Donald Trump áprilisban bedurrantotta a vámháborút, és jogosan: a vámok növelik az importált termékek árát, ami végső soron a... The post Mié
Szegény, de szexi...
Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról
Top 10 osztalék részvény - 2025. július
Július elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, sorba is rendeztem őket gyorsan, itt az eredmény.Fontosabb infók a lista összeállításával kapcsolatbanElőző hón

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
Vége a pénzesőnek? Fájni fog a kiszivárgott EU-s agrárreform
Teljesen más világ jöhet, ha megvalósulnak a brüsszeli tervek.
Pokoli hónapok után vérszegény időket várnak az elemzők
Érkeznek a második negyedév amerikai vállalati beszámolói.
