A minden várakozásnál rosszabb magyar GDP-adat tudatosította a többször beígért növekedési fordulat újbóli késlekedését, akár teljes elmaradását. Az újraiparosítás jegyében kifejlesztett gazdasági szerkezetben a GDP fenntartható, természetes növekedési üteme immár valahol a másfél és kettő százalék közé esik. Az idei növekedés azonban talán még ezt a szintet sem éri majd el.
Megerősítette az MVM Zrt. befektetési ajánlású, "BBB mínusz" szintű osztályzatát csütörtökön az S&P Global Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a Londonban bejelentett döntéssel egy időben az eddigi stabil helyett negatív kilátást állapított meg a magyar vállalat besorolására, tükrözve a magyar szuverén osztályzat kilátását.
Negatívra rontotta az eddigi stabilról a hosszú és rövid futamidejű külső és hazai szlovák államadósság-kötelezettségek "A plusz/A-1" elsőrendű befektetői besorolásainak kilátását az S&P Global Ratings.
A magyar műtrágyagyártó Nitrogénművek Zrt. tulajdonosa, Bige László elutasította, hogy tárgyi eszközöket ajánljon fel fedezetként a hitelezőkkel folytatott tárgyalások során, mindezt a májusban lejáró kötvények átütemezése érdekében.
Az anyák élethosszig tartó szja-mentessége alaposan megterheli az államháztartást, a jegybank szakértőinek számítása szerint a költségvetési hiány csaknem 1 százalékponttal lehet magasabb, amikor már a kétgyermekes anyák is teljes körben igénybe vehetik.
A kormány elfogadta a 2026-os költségvetés tervezetét, amelyet május elején benyújtanak az Országgyűlésnek. A költségvetés 4,1%-os gazdasági növekedéssel, 3,6%-os inflációval és 3,7%-os hiánnyal számol. A kiadási főösszeg 35 ezer milliárd, a bevételi főösszeg 34 ezer milliárd forint körül alakulhat. A kormány jelentős forrásokat fordít családtámogatásra, nyugdíjakra és védelmi kiadásokra, miközben fenntartja az extraprofitadók egy részét. Bővülnek az adókedvezmények a vállalkozások és a kutatás-fejlesztés támogatására. A kabinet egy védelmi tartalék létrehozásával rugalmasan reagálna az esetleges uniós költségvetési szabályváltozásokra – jelentette be Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a csütörtöki kormányinfón. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter válaszol a további kérdésekre.
Rövidesen komoly stratégiaváltásra készülhet az Európai Unió, mivel a Donald Trump amerikai elnök által keltett világgazdasági bizonytalanságok közepette jelentősen felértékelődött az EU megbízhatósága. A Bruegel szerint a közös adósságkibocsátás akár Európa nemzetközi vezetőszerepét is megalapozhatná.
2025 elején semmilyen pozitív gazdasági fordulat nem következett be Magyarországon – írja negyedéves stratégiai anyagában a Raiffeisen Bank. A pénzintézet elemzői megállapítják, hogy nagy vonalalakban a reálgazdaságban azok a folyamatoknak húzódták át az idei évre, amelyekkel a tavalyi évet zártuk. A jelenleg ismert amerikai vámrendszer (10% az EU-termékekre, 25% az autókra) a vártnál jelentősebb negatív hatást gyakorol a magyar növekedésre, tekintettel az autók és autóalkatrészek exportjának nagy súlyára – mind közvetlen, mind közvetett csatornákon keresztül. Erre alapozva a Raiffeisen a 2025-ös magyar GDP-növekedési előrejelzését 2,5%-ról 1,8%-ra csökkentette.
A Scope európai hitelminősítő arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok besorolását leronthatják, ha egy elhúzódó kereskedelmi háború erodálja a dollárba vetett hosszú távú bizalmat, vagy ha Donald Trump elnök még szélsőségesebb intézkedéseket, például tőkekorlátozásokat vezetne be.
A Standard and Poor's hétfő esti döntésével érdekes helyzet állt elő: a magyar bank minősítése jobb kategóriába került a hétfő esti felminősítés nyomán, mint a magyar állam szuverén adósbesorolása.
Erősödéssel kezdte a hetet a forint, miközben továbbra is nagy a bizonytalanság arról, hogy globálisan mikor és milyen vámok lépnek életbe. Úgy tűnik, a nemzetközi hatások erősebbek voltak, mint az S&P döntése a magyar adósbesorolásról. Délelőtt azonban fordult a hazai deviza.
Az elmúlt évek legizgalmasabb hetén vagyunk túl a nemzetközi pénzpiacokon. Bár a hét elején még nagyon pesszimista volt a piaci hangulat, Donald Trump amerikai elnök végül meghátrált és 90 nappal elhalasztotta a vámok bevezetését, amitől szárnyra kaptak a tőzsdék. Az okot nem a mestertervben kell keresni, hanem még az elnököt is megijesztette az amerikai kötvénypiaci helyzet. A befektetők rendesen menekülnek a dolláreszközökből, ami miatt az EURUSD árfolyama 17 éves trendvonalat tört meg. A forint viszont nem teljesített jól a héten, gyengült az euróval szemben. Péntek este pedig az S&P rontotta a magyar gazdaság kilátásait.
A jövő hét is hasonlóan izgalmasnak ígérkezik. A héten tárgyal az USA-val az EU kereskedelmi biztosa. Nagy kérdés továbbá, hogy tovább tudnak-e emelkedni a tőzsdék, hiszen a kötvénypiaci helyzet még nem oldódott, miközben a gazdaságpolitikai bizonytalanság is fennmaradt.
Azzal párhuzamosan, hogy a magyar hitelminősítés kilátását stabilról negatívra rontotta az S&P Global hitelminősítő péntek éjszaka, váratlanul felminősítette Olaszországot, BBB-ről BBB+ szintre. Mindezt amellett lépte meg a hitelminősítő, hogy az olasz kormány a minap a felére csökkentette saját gazdasági növekedési előrejelzését, és maga az intézmény növekvő GDP-arányos adósságrátát prognosztizált.
Maradt a BBB- kategóriában a magyar államadósság besorolása, viszont az eddigi stabilról negatívra változtatta a kilátást a Standard and Poor's nemzetközi hitelminősítő a péntek esti döntésében. Az indoklásban az szerepel, hogy megnövekedett a magyar gazdaságban a stagfláció kockázata, és a parlamenti választások előtti időszakban még további költségvetési lazítás várható, ami tovább emeli a már eleve magas magyar adósságrátát. Azzal is foglalkoznak a hitelminősítő szakemberei, hogy a költségvetési politikában várható lazítás megnehezítheti az MNB dolgát, romolhat a fiskális és monetáris politika közötti összhang és még a kamatemeléseket sem zárja ki az S&P Ratings. A Nemzetgazdasági Minisztérium álláspontja szerint az értékelés átmeneti, és az év második felében pozitív fordulat várható.
Pénteken hirdeti ki Magyarország adósbesorolását az S&P Global Ratings. A hitelminősítő októberi és februári értékeléseiben már súlyos figyelmeztetéseket fogalmazott meg a költségvetési egyensúly, az államadósság és az uniós források elapadása miatt. Kétesélyes a mostani döntés kimenetele: a közelmúltbeli, összességében talán a vártnál megengedőbb hitelminősítői lépések azonban arra engednek következtetni, hogy Magyarország bóvlihatáron álló hitelminősítésének még a stabil kilátása sem változik, vagyis a kiszámíthatatlan nemzetközi hangulatban indokolt lehet a kivárás az S&P részéről. Ugyanakkor a péntek esti döntés mégsem izgalmak nélküli, hiszen a hitelminősítő több olyan kockázati tényezőt is megjelölt korábbi értékeléseiben, amelyek alapján egy kilátásrontás sem lenne teljesen meglepő.
Az Európai Bizottság új védelmi finanszírozási terve, a „ReArm Europe” csökkentheti az Európai Unió pénzügyi mozgásterét, és középtávon nyomást gyakorolhat az EU és több tagállam, „AAA” hitelminősítésére – állítja a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő legfrissebb értékelésében. Hangsúlyozzák, ettől még a terv önmagában nem vezetne az uniós besorolásrontásához, de látnak kockázatokat.
Az India és Pakisztán közötti konfliktusban.
Legalább három gép odaveszett.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
A hétvégi elnökválasztás politikai hullámai nyomán.
Súlyos veszélyt és költségvetési kihívásokat vázolt a kormányfő.
Három rakétát lőtt ki, általa terroristának nevezett célpontokra.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Nyitrai Győzővel, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.