
"Nagyon sokat változott a világ az utóbbi időszakban - adódik a kérdés, hogy gyorsulhat-e a zöld finanszírozás Magyarországon egy ilyen környezetben, illetve mit lehet tenni, hogy ne lassuljon? Milyen jövője lehet a zöld finanszírozásnak?" - szegezte neki a kérdést a panelbeszélgetés résztvevőinek Bozsik Balázs, a PwC Magyarország fenntarthatósági és ESG üzleti szolgáltatások vezetője, a panelbeszélgetés moderátora.
"A zöld finanszírozás kapcsán térben és időben el kell választanunk a formákat: Szolnokon egy 28 milliárdos projektet – az ország legnagyobb naperőművét – zöld hitelezéssel finanszíroztuk. A zöld kötvények használata itthon is elindult, de többségében nyugaton jellemző. 2022 utánra tekintve nehéz megmondani, hogy tudunk-e projektfinanszírozást alkalmazni. Nagyon meg kell majd válogatnunk a lehetőségeinket, akár ki is kell mennünk nyugat felé a zöld kötvényekkel" - kezdte a beszélgetést Kulcsárné Dr. Takács Krisztina, a SolServices Kft. pénzügyi igazgatója. Később még egy kérdésre kifejtette, hogy
a "zöldség" nem áll meg ott, hogy milyen beszállítót használok, mit építek. Be kell vonnunk a beruházásunk környezetét is, a helyi közösséget és folyamatos monitorozásra is szükség van.
Ez egyfajta utat nyit az embereknek arra, hogy elmenjenek a zöld finanszírozás és a fenntartható jövő irányába."
Kurali Zoltán, az ÁKK vezérigazgatója a zöld államkötvények evolúciója és kilátásai kapcsán emlékeztetett, hogy még 2020-ban jelentek meg az első zöld kötvénnyel (euró alapon), akkor alkotta meg a kormány is az első akcióterveket egyes szektorok zöldítésére is és így a finanszírozást hozzá kell igazítani a kormányzati stratégiákhoz. "Később japán jenben is bocsátottunk ki zöld kötvényt, de akkor már sokkal ismertebb volt a termék is. A harmadik lépésként jelent meg az első forintban denominált zöld kötvény is 2021 áprilisában, idén pedig elkezdtük a 10 éves lejáratú kötvények kibocsátását is.
A következő cél, hogy középtávon még jelentősebb legyen a zöld kötvények általi finanszírozás,
de ehhez kelleni fog egy benchmarking is". A dollár alapú finanszírozásról még elmondta, hogy ez egy sokkal nagyobb piac és kötött az, hogy mennyit lehet kibocsátani – "ha már van valamennyi kínai, japán és magyar, akkor a keretet egy idő után nem lehet túllépni." A jövő terveit illetően kifejtette, "abba az irányba szeretnénk motiválni az alapkezelőket, hogy növeljék a zöld államkötvények arányát. Adunk nekik egy kis időt, de idővel elkezdünk velük versenyezni velük a lakossági pénzekért is" - zárta egy jóindulatú figyelmeztetéssel.
"A zöld hitelezésen túl elkezdtünk foglalkozni olyan más finanszírozási formákkal is, mint például a fenntarthatósághoz kapcsolódó kölcsönök (sustainability-linked loan.) Olyan időszakban vagyunk, ahol átrendeződnek a vállalatok prioritásai, de fontos, hogy a fenntartható szempontok ne kerüljenek hátrébb a sorban" - mondta Pókos Gergely, az OTP Bank Zöld Program Igazgatóságának ügyvezető igazgatója. A zöld hitelezés fogalmi nehézségei kapcsán úgy vélekedett, hogy "ha világot felosztjuk 100 egységre, akkor biztosan lesz 5-10 olyan terület, ahol nagyon könnyen el lehet dönteni, hogy lehet-e zöld hitelezést alkalmazni, vagy sem. A legtöbb területen azonban nehéz megmondani, hogy lehet-e zöld finanszírozást alkalmazni, és ebben az EU Taxanómia sem segít kellőképpen". A zöld finanszírozás jövőbeli népszerűségéről elmondta, "az, hogy mi a zöld hitel és mi nem, a projekt szempontjából mindegy.
A zöld beruházásokat továbbra is fogja finanszírozni a bankrendszer – ahogy zöldül a világ, úgy egyre több ilyen beruházás lesz.
Az, hogy ki szerint zöld és ki szerint nem, már csak egy formai kérdés."

"Nálunk a kérdés az, hogy melyik szektorban van a legnagyobb szükség a karbonkibocsátás csökkentésére - a legfontosabb ezek közül az energia, az ingatlan és a közlekedés. Az energiaszektorban jelentős állománnyal rendelkezünk főleg a napelemekben. Az ingatlanpiacon a lakossági ingatlanokra lehet fókuszálni, ahol nagyon nagy a pazarlás – el is indítottuk a lakossági zöld hitelünket. A mobilitásban egy piaci ár alatti zöld leasinggel segítjük a vállalatok finanszírozását. Azt azért érdemes tisztázni, hogy mi úgy látjuk, hogy zöld hitelek nélkül is vannak zöld beruházások. Az EU taxanómia valóban nem segít teljesen, de az MNB ajánlásai hasznosak lehetnek" - kezdte Suba Levente, a K&H Csoport Fenntarthatósági Program vezetője. "A zöld hitelezés valamekkora kockázatot behoz a rendszerbe, de nagy transzparenciát is ad. Meggyőződésem, hogy ha a hazai zöld finanszírozást messzire akarjuk juttatni, akkor valami financiális ösztönzőt kell adni mellé – például adókedvezmények formájában a zöld hitelek kamatai után.
Ahhoz, hogy ez napi gyakorlat legyen, az elején mindenképp kell pénzügyi stimulus
- húzta alá. A jövőbeli kilátások terén elmondta, hogy a legfontosabb egyelőre a kellő edukálás - elsőként cégen belül, de idővel a partnereiket is próbálják ráébreszteni, hogy szükségük van a zöld beruházásokra, ez viszont még hosszabb távú perspektíva. "Ez a fenntarthatóság nem egy sprint, hanem egy maraton" - zárta a K&H munkatársa.
"A tőzsdén kereskedhető termékek köre is egyre inkább bővül, főleg zöld kötvények keretében, de vannak állampapírok és jelzálogkötvények is. A részvénypiacon is egyre több olyan vállalat van, akiknek a tevékenysége köthető a fenntarthatósághoz, nekik már a részvényük is zöldnek mondható - válaszolta Végh Richárd, a BÉT vezérigazgatója. Hozzátette, egyre több társaság is felismeri, hogy vannak zöld finanszírozási lehetőségeik. Ennek a hátterében az áll, hogy van erre kereslet is – segít, hogy igazi slágertéma lett az ESG is, de vannak már impact alapok is. Elmondta, hogy "nemcsak a nagyvállalatoknak lesz szüksége a zöld finanszírozásra, hanem a kkv-knak is. Egyre több nagy cég dönt úgy ugyanis, hogy már a beszállítóitól is elvárja a zöldülést, ez pedig hozzánk is el fog érni – készül erre egy EU-s szabályozás is.
Szükséges lenne egy olyan támogatás is, amely a kkv-kat célozza meg igazán, hiszen pár év múlva már egyre nagyobbak lesznek feléjük is az elvárások
- húzta alá. Végh Richárd szerint már látszik, hogy a karbonsemlegesség egy kormánystratégia de fontos, hogy ez vállalati stratégia is legyen.
Címlapkép: Stiller Ákos/Portfolio
Bizonytalankodnak a befektetők, keresik az irányt a tőzsdék
Fontos gyorsjelentések jönnek a héten.
Tűzszünetet jelentett be Vlagyimir Putyin, Harkivben nyomulnak az oroszok - Háborús híreink hétfőn
Cikkünk folyamatosan frissül.
Sarkos véleményt mondott Zelenszkij Putyin tűzszünetéről: csak parádézni akar
Az ukrán elnök szerint a világ nem akar május 8-ig várni a fegyvernyugvásra.
Víz nélkül maradhat Spanyolország? - Megbénulhat az ivóvízellátás
Súlyos károkat okoz az áramhiány.
Drámai pillanatok az amerikai hadihajón: hullámsírban végezte a méregdrága Hornet
Az F/A-18-as egy repülőgép-hordozóról zuhant a tengerbe.
Most jön csak el Putyin ideje? – Trumpnak elege van, kihátrálhat a béketárgyalásokból
Európai és ukrán tisztviselők ettől tartanak.
Nyaralás: készpénz vagy kártya?
Jön a nyaralási szezon, sokan mennek külföldre és ott idegen devizában kell fizetniük. Két lehetőségük van,...
Kína is tud ám, ha akar...
Kedves Olvasó, nem untatlak az elmúlt néhány hétben lezajlott tőzsdei mozgásokkal egy sokadig cikkben, sőt még napi...
Zöld energiával meleg otthonokat: új lehetőség a távhőtermelőknek
A 2025/MA/TÁVHŐ/02 kódszámú, társadalmi egyeztetésre bocsátott pályázati felhívás új lendületet adhat a hazai...
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott...
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan...
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő...
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát...
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek...
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok...

Óriási siker az új Duna-parti negyed, itt tart az építkezés (x)
A budapesti átlagot is felülmúlja a Marina City iránti kereslet

- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.