
Tomasz Filipek, a Deloitte Warsaw Senior Managere és Schenk Tamás, a Deloitte Hungary Partnere előadásukban arra keresték a választ, hogy mik lehetnek azok a saját és külső adatok, amiket a behajtási hatékonyság növelésére lehet felhasználni, valamint hogy hol van a GenAI helye a követeléskezelésben.
Elhangzott: A GenAI szempontjából a legtöbb vállalat arra számít, hogy a mesterséges intelligencia formálni fogja a szervezeteiket, és fokozni a termelékenységet. A cél a személyre szabott üzenetek hatékonyabb kézbesítése, a legjobb csatornákon, a megfelelő ügyfelek felé. A GenAI használata nem csak a márka értékét növeli a bankok esetében, hanem egyben kereskedelmi és működési előnyöket teremt.

A generatív mesterséges intelligencia (GenAI) technológiája napjainkra olyan fejlettségi szintet ért el, amely már valódi üzleti előnyöket kínál a vállalatok számára. A szakértők szerint a siker kulcsa a teljes folyamatra összpontosító megközelítés és az értékteremtés középpontba helyezése. "A GenAI már elég fejlett ahhoz, hogy üzleti előnyöket biztosítson, támogassa a végpontok közötti folyamatközpontúságot, és az értékmegvalósítást helyezze a középpontba" – emelték ki a Deloitte előadói.
A jelenlegi GenAI modellek teljesítménye már összemérhető vagy akár meg is haladhatja az emberi képességeket, mindezt jelentősen nagyobb sebességgel. A szakértők hangsúlyozzák, hogy a sikeres üzleti alkalmazás szempontjából kulcsfontosságú a teljes folyamatra való összpontosítás, nem pedig az elszigetelt felhasználási esetek vizsgálata. Az AI és GenAI használatának három fő területen kell látható javulást eredményeznie:
- Költségek csökkentése
- Minőség és felhasználói élmény javítása
- Időmegtakarítás
Az értékrealizálás kapcsán a szakértők azt javasolják, hogy a vállalatok koncentráljanak a korai és folyamatos értékteremtésre az üzlet számára. Fontos, hogy már az életciklus korai szakaszában elkezdjék az értékszállítást, miközben fokozatosan építsék ki képességeiket. Óva intenek attól, hogy a cégek "beleragadjanak az elemzésbe és a végtelen bizonyítási koncepcióba".
A generatív mesterséges intelligencia üzleti alkalmazása tehát komoly potenciált rejt a pénzügyi szektorban, így a követeléskezelésben is,
de a siker érdekében elengedhetetlen a megfelelő stratégia és megközelítés alkalmazása. Hasonlóan látta a helyzetet Kelemen Péter, az EOS Faktor informatikai és innovációs igazgatója is, aki előadásában beszámolt arról, hogy az EOS Magyarország nemrég váltott egy új, egységes dokumentumkezelő rendszerre, amely központosítja a cég összes dokumentumát, függetlenül azok jellegétől. A rendszer AI-alapú automatikus feldolgozással tehermentesíti a munkatársakat, és moduláris felépítésének köszönhetően könnyen bővíthető új technológiákkal.

A konferencia záró vállalati panelbeszélgetésének résztvevői a követeléskezelés kihívásairól és aktualitásairól beszélgettek. Barna Gábor Miklós, a CIB Bank speciális hitelkezelés vezetője elmondta, hogy bár a kis összegű NPL-ek (azaz a nemteljesítő hitelek) nőnek, az állomány összessége jelentősen nem növekszik. Úgy látja, hogy a gazdasági körülmények miatt a kisebb cégek küzdenek problémákkal, ez pedig lassan begyűrűzhet a középvállalatokhoz is.
A digitalizációval kapcsolatban hozzátette: már évek óta jelen van a pénzintézetnél, a kollégák egyre jobban odafigyelnek a munkaélményre: az automatizáció kiváltja a hibázás lehetőségével járó „aprómunkát”.

Hölczl Krisztina, az MBH Bank követeléskezelési ügyvezető igazgatója beszámolt arról, hogy az év első felében nagy felfutás volt a jelzáloghitelezésben, ugyanakkor a bankok konzervatív politikát alkalmaztak ezen a téren. Az viszont problémát jelenthet, ha a fogyasztási hitelek egy magas inflációs környezetben megélhetési hitelekké válnak: ez különösen akkor lehet veszélyes, ha a munkaerőpiac instabillá válna.
Petőh Gyula, a K&H Bank lakossági hitelek - kintlévőségkezelés főosztályvezetője szerint 2007-ben volt a maihoz hasonló alacsony MPL-szint: amíg nem jelenik meg nagyobb arányú munkanélküliség, vagy más jelentős gazdasági probléma, ez az állomány nem fog érdemben változni, trendváltásra nem számítanak.
Lencsés Tamás, az EOS Faktor ügyvezető igazgatója úgy látja, szükséges az új követeléskezelési portfólió ahhoz, hogy fenn lehessen tartani a személyi állományt és a meglévő know-howt. Úgy látja: a követeléskezelők ezért belemennek olyan vásárlásokba is, amik nem hozzák ki az elvárt profitot, de fenn lehet vele tartani a meglévő munkaerő-állományt.
Címlapkép forrása: Portfolio
Javult a hangulat az amerikai tőzsdéken, de csak a Nasdaq zárt pluszban
A napi mélypontokról azért elmozdult a Dow és az S&P 500 is.
Kijelölték a rettegett izraeli titkosszolgálat új vezetőjét
Csúnyán megromlott a szervezet renoméja.
Legyél a Portfolio podcast rovatának új vezetője!
Ha szeretnél a magyar gazdasági közbeszédre valódi hatással lenni, itt a lehetőség!
Támad az új Covid-alvariáns, kiadták a javaslatot az új vakcinákra
Az amerikai és az európai gyógyszerfelügyelet.
Megszólalt a neves pénzember: kritikus helyzetben vagyunk
Szerinte félnünk kellene az amerikai kötvénypiacot látva.
Mi hűti le Indiát, miközben forr a világ?
Több mint egy évszázad alatt mindössze 0,7 °C-os hőmérséklet-emelkedést mértek Indiában, szemben a globális 1-2 °C-os átlagnövekedésével.
Javaslat a GDPR szerinti nyilvántartási kötelezettség egyszerűsítésére
Az Európai Bizottság összeállított egy csomagot az egységes belső piac hatékonyabb, kevesebb adminisztrációval járó működtetése érdekében, amely egy ún. egyszerűsítési javaslatcsomagot
Mi lesz a cégemmel utánam? A bizalmi vagyonkezelés alapjai
Adóoptimalizálás, folyamatosan finomított szabályozás, és ezt kísérő heves viták - sok szó esik ezekben a hetekben is a bizalmi vagyonkezelésről. Arról azonban, hogy mire is...
The post Mi l
Elindult a GINOP Plusz-1.4.5-25: Támogatás a Zöld és Digitális Átálláshoz a KKV-knak
2025 júniusától új lehetőséget kapnak a hazai kis- és középvállalkozások (KKV-k), hogy technológiai megújulásukkal és fenntarthatósági törekvéseikkel lendületet adjanak a magyar gazdas
Zöld és digitális jövő a KKV-knak: itt a legújabb GINOP Plusz Hitelprogram
2025 júniusától új lehetőséget kapnak a hazai kis- és középvállalkozások (KKV-k), hogy technológiai megújulásukkal és fenntarthatósági törekvéseikkel lendületet adjanak a magyar gazdas
Munkaszüneti napok, áthelyezett munkanapok 2026 - így tervezzen!
Megjelent a Magyar Közlönyben a 2026-ban esedékes ünnepnapok, pihenőnapok és plusz munkanapok végleges listája. A rendelet azt is meghatározza, hogy mely hétvégén kell majd dolgozni, és mely h
Így írunk mi: mérlegen az Economania első 499 írása
Blogunkon hét és fél éve jelentetünk meg rendszeresen gazdasági, pénzügyi témájú posztokat. Jubileumi, 500. bejegyzésünkben áttekintjük, hogyan alakult az olvasói érdeklődés blogunk irá
Én megmondtam
Pár hete írtam egy cikket arról, hogy nem feltétlen van jó helyen a pénzed a mobilodról elérhető banki alkalmazásokban, különösen nem akkor, ha a mobilt és az alkalmazásokat is az ujjlenyoma


- Megjelent a 100 leggazdagabb magyarról szóló lista, mutatjuk a százmilliárdos vagyonokat
- Magára hagyta szövetségesét Washington – Sokkal nagyobb háborúra készülnek?
- Extraprofitadók: megjöttek a kormány legújabb tervei
- Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden
- Itt a fordulat: ez lehet az első jel arra, hogy megmenekülhet a Föld
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Fűnyírás mindenáron? Kényszeres kertrendezés helyett megéri kicsit lustának lenni
A gyepek és méhlegelők körül mindig forró a hangulat, de a tét sokkal nagyobb a lakók igazánál.
Megérkeztek a számok: meglepő helyen kötöttek ki az állampapírkamatok
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Lemond a kormány több száz milliárdról a választások után – Mi történik?
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen