
Tomasz Filipek, a Deloitte Warsaw Senior Managere és Schenk Tamás, a Deloitte Hungary Partnere előadásukban arra keresték a választ, hogy mik lehetnek azok a saját és külső adatok, amiket a behajtási hatékonyság növelésére lehet felhasználni, valamint hogy hol van a GenAI helye a követeléskezelésben.
Elhangzott: A GenAI szempontjából a legtöbb vállalat arra számít, hogy a mesterséges intelligencia formálni fogja a szervezeteiket, és fokozni a termelékenységet. A cél a személyre szabott üzenetek hatékonyabb kézbesítése, a legjobb csatornákon, a megfelelő ügyfelek felé. A GenAI használata nem csak a márka értékét növeli a bankok esetében, hanem egyben kereskedelmi és működési előnyöket teremt.

A generatív mesterséges intelligencia (GenAI) technológiája napjainkra olyan fejlettségi szintet ért el, amely már valódi üzleti előnyöket kínál a vállalatok számára. A szakértők szerint a siker kulcsa a teljes folyamatra összpontosító megközelítés és az értékteremtés középpontba helyezése. "A GenAI már elég fejlett ahhoz, hogy üzleti előnyöket biztosítson, támogassa a végpontok közötti folyamatközpontúságot, és az értékmegvalósítást helyezze a középpontba" – emelték ki a Deloitte előadói.
A jelenlegi GenAI modellek teljesítménye már összemérhető vagy akár meg is haladhatja az emberi képességeket, mindezt jelentősen nagyobb sebességgel. A szakértők hangsúlyozzák, hogy a sikeres üzleti alkalmazás szempontjából kulcsfontosságú a teljes folyamatra való összpontosítás, nem pedig az elszigetelt felhasználási esetek vizsgálata. Az AI és GenAI használatának három fő területen kell látható javulást eredményeznie:
- Költségek csökkentése
- Minőség és felhasználói élmény javítása
- Időmegtakarítás
Az értékrealizálás kapcsán a szakértők azt javasolják, hogy a vállalatok koncentráljanak a korai és folyamatos értékteremtésre az üzlet számára. Fontos, hogy már az életciklus korai szakaszában elkezdjék az értékszállítást, miközben fokozatosan építsék ki képességeiket. Óva intenek attól, hogy a cégek "beleragadjanak az elemzésbe és a végtelen bizonyítási koncepcióba".
A generatív mesterséges intelligencia üzleti alkalmazása tehát komoly potenciált rejt a pénzügyi szektorban, így a követeléskezelésben is,
de a siker érdekében elengedhetetlen a megfelelő stratégia és megközelítés alkalmazása. Hasonlóan látta a helyzetet Kelemen Péter, az EOS Faktor informatikai és innovációs igazgatója is, aki előadásában beszámolt arról, hogy az EOS Magyarország nemrég váltott egy új, egységes dokumentumkezelő rendszerre, amely központosítja a cég összes dokumentumát, függetlenül azok jellegétől. A rendszer AI-alapú automatikus feldolgozással tehermentesíti a munkatársakat, és moduláris felépítésének köszönhetően könnyen bővíthető új technológiákkal.

A konferencia záró vállalati panelbeszélgetésének résztvevői a követeléskezelés kihívásairól és aktualitásairól beszélgettek. Barna Gábor Miklós, a CIB Bank speciális hitelkezelés vezetője elmondta, hogy bár a kis összegű NPL-ek (azaz a nemteljesítő hitelek) nőnek, az állomány összessége jelentősen nem növekszik. Úgy látja, hogy a gazdasági körülmények miatt a kisebb cégek küzdenek problémákkal, ez pedig lassan begyűrűzhet a középvállalatokhoz is.
A digitalizációval kapcsolatban hozzátette: már évek óta jelen van a pénzintézetnél, a kollégák egyre jobban odafigyelnek a munkaélményre: az automatizáció kiváltja a hibázás lehetőségével járó „aprómunkát”.

Hölczl Krisztina, az MBH Bank követeléskezelési ügyvezető igazgatója beszámolt arról, hogy az év első felében nagy felfutás volt a jelzáloghitelezésben, ugyanakkor a bankok konzervatív politikát alkalmaztak ezen a téren. Az viszont problémát jelenthet, ha a fogyasztási hitelek egy magas inflációs környezetben megélhetési hitelekké válnak: ez különösen akkor lehet veszélyes, ha a munkaerőpiac instabillá válna.
Petőh Gyula, a K&H Bank lakossági hitelek - kintlévőségkezelés főosztályvezetője szerint 2007-ben volt a maihoz hasonló alacsony MPL-szint: amíg nem jelenik meg nagyobb arányú munkanélküliség, vagy más jelentős gazdasági probléma, ez az állomány nem fog érdemben változni, trendváltásra nem számítanak.
Lencsés Tamás, az EOS Faktor ügyvezető igazgatója úgy látja, szükséges az új követeléskezelési portfólió ahhoz, hogy fenn lehessen tartani a személyi állományt és a meglévő know-howt. Úgy látja: a követeléskezelők ezért belemennek olyan vásárlásokba is, amik nem hozzák ki az elvárt profitot, de fenn lehet vele tartani a meglévő munkaerő-állományt.
Címlapkép forrása: Portfolio
Sejtelmesen üzent Donald Trump: majd meglátja, mi történik Putyinnal
Nagyon csalódott az amerikai elnök.
Pintér Sándor azonnali hatállyal kirúgta a legfőbb egészségügyi szerv vezérét
A mai nappal meg is szűnt a jogviszonya.
Váratlanul távozott az OpenAI-tól, most elképesztő üzletet csinált Mira Murati
12 milliárd dollára értékelik a cégét.
Bulgária meghibásodás miatt lekapcsolja atomerőművének egyik reaktorát
Elővigyázatossági lépés.
Magyarázatot vár Oroszország: egyszerűen nem értik Donald Trump lépését
Meglepetést okozott az Egyesült Államok elnöke.
Végre kimondták: nem kell tovább fenntartani a projekteket
Miközben sok pályázó már túl van a projektje fenntartásán, a Hatóság csak most tisztázta a legfontosabb kérdést.
Miért nem emelkedik mindig az infláció, ha vámot emelnek?
Súlyos inflációt jósoltak az elemzők, amikor Donald Trump áprilisban bedurrantotta a vámháborút, és jogosan: a vámok növelik az importált termékek árát, ami végső soron a... The post Mié
Szegény, de szexi...
Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról
Top 10 osztalék részvény - 2025. július
Július elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, sorba is rendeztem őket gyorsan, itt az eredmény.Fontosabb infók a lista összeállításával kapcsolatbanElőző hón
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Mi a baj a statisztikáról szóló törvény új, anonimizálásra vonatkozó definíciójával?
A Magyarország versenyképességének javítása érdekében egyes törvények módosításáról szóló 2025. évi LXVII. törvény* több ponton is módosította a hivatalos statisztikáról szóló
Hulladékhő újragondolva: így fűtik Finnországban az otthonokat
Az adatközpontok működése hatalmas mennyiségű hőt termel, amely a legtöbb helyen kárba vész. A pazarlást felismerve Finnország a számítógépes feldolgozólétesítmé
Balásy Zsolt (és a HOLD) új kollégát keres
Az After Hoursben is elhangzott, a LinkedIn-en is fent van: junior elemző kollégákat keres a HOLD. Ritkán hirdetünk meg elemzői állást nyilvánosan, szóval kérünk minden... The post Balásy Zsol

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Vége a pénzesőnek? Fájni fog a kiszivárgott EU-s agrárreform
Teljesen más világ jöhet, ha megvalósulnak a brüsszeli tervek.
Pokoli hónapok után vérszegény időket várnak az elemzők
Érkeznek a második negyedév amerikai vállalati beszámolói.
Csúnya képet mutathat egy fontos mutató Magyarországon
A trendek alapján baljósak a kilátások.
