Szíria az elmúlt 13 évben még jóindulattal sem volt békés országnak nevezhető, a 2020-as török Tavaszi Pajzs hadművelet óta relatíve alacsony intenzitással folytak a harcok. Múlt szerdán aztán ez a helyzet egy pillanat alatt megváltozott, amikor a törökök által támogatott Hajat Tahrir al-Sham offenzívát indított a szír kormányerők által 2016-ban visszafoglalt Aleppó ellen. Az országban most teljes a káosz, fegyveres frakciók majd egy tucatja lövi egymást. Cikkünkben kísérletet teszünk ennek a helyzetnek a tisztázására.
Az éjszaka folyamán Irán által támogatott iraki milicisták lépték át a szír határt, hogy csatlakozzanak Bassár al-Asszad lojalista csapataihoz - számolt be a Reuters.
A szíriai Aleppó térségében november végén indított támadássorozat mögött egyes beszámolók szerint ukrán kiképzés és szervezés állhat. Az offenzíva eddig jelentős sikereket ért el, miközben Oroszország erősítést küld a térségbe - jelentette az ukrán Kyiv Post ma reggeli vezető hírében.
Szombat esti jelentések szerint nemcsak Aleppó került a szír lázadók kezére, hanem az első egységek megközelítették, és behatoltak Hama város területére.
A szíriai lázadók állításuk szerint elfoglalták Maarrat an-Numán városát, ezzel Szíria teljes Idlib tartománya a kezükre került. A Moszkva-barát szír kormány elismerte, hogy a lázadók nagy területeket birtokolnak Aleppó városában, és több tucat kormánykatona elesett már a harcokban – írja a Reuters.
Az orosz és szíriai légierő intenzív bombázásokat hajtott végre Aleppó térségében a hétvégén. A támadások célpontjai azok a felkelők által elfoglalt területek voltak, amelyeket az ellenzéki erők nemrég szereztek meg a kormányerőktől.
Nagyon úgy néz ki, hogy elfoglalták Aleppó központját a lázadók: közösségi médiafelvételek szerint a kormányzó székháza és a rendőrségi parancsnokság is a Tahrir al-Sam ellenőrzése alá került.
Nagyon gyorsan törnek előre Aleppó térségében a szír lázadók: a kormányerők ellen harcoló katonák már a városközpontban vannak. A Middle East Eye azt írja török biztonsági források alapján: azért nem sikerült megfogni a lázadó offenzívát, mert az orosz légierő Ukrajnába terelte képességeit.
A szíriai ellenzéki erők jelentős előrenyomulást hajtottak végre az ország északnyugati részén, megközelítve Aleppó városát és több stratégiai fontosságú települést elfoglalva. Az offenzíva, amely a 2020 óta tartó leghevesebb összecsapásokat eredményezte a térségben, komoly kihívás elé állítja a kormányerőket és potenciálisan átrajzolhatja a konfliktus erőviszonyait - tudósított az ABC.
Szerdán lényegében a semmiből indult meg az iszlamista Hajat Tahrir al-Sham offenzívája a szíriai Aleppó városa ellen. Most nagyon úgy néz ki, hogy egy másik kormányellenes csoportosulás is akcióba lendült.
Nagyon gyorsan törnek előre a lázadók Aleppó térségében, elesett a harcokban egy iráni tábonok és valószínűleg gazdát cserélt Zerbeh városa is.
Nagyszabású offenzívát indított Aleppó térségében a szíriai ellenzék, állítólag el is foglaltak egy nagyobb katonai bázist a város mellett – számol be több közel-keleti lap.
Ma reggel több forrás szerint is támadásba lendültek a Szíria északi részén, Idlib tartományban tartózkodó kormányellenes erők. A Telegramon terjengő hírek szerint az orosz FSZB kommandósai is beleszaladtak egy csúnya csapdába.
Szíriában hajtott végre támadást az ukrán katonai hírszerzés (HUR) különleges műveleti egysége, a Himik egy orosz hadsereg által működtetett katonai repülőtér ellen – értesült a Kyiv Post.
Irán arra használta a földrengés utáni segélyszállítmányokat szállító repülőket, hogy fegyvereket és katonai felszereléseket juttasson Szíriába - írja a Reuters.
Az évek óta polgárháború sújtotta Szíriát is erősen érintették az elmúlt hetek földrengései, és még ha kevesebb is a halálos áldozatok száma, a nemzetközi segélyek is sokkal kevésbé jutnak el az országba. A kialakult helyzet kezelésére egészen eltérő lehetőségei vannak a kormány és az ellenzék által ellenőrzött részeknek. Az azonban mindkét esetben igaz, hogy messze nem érkezett elég segítség. A rendelkezésre álló erőforrások a mostani helyzet kezelésére sem biztos, hogy elegek, egy újjáépítésre pedig biztosan elégtelenek.
Az utolsó szerződés június végén járt le.
Szerinte nem lesz megállapodás Japánnal.
Két hét után sikerülhet először emelkednie a forinttal szemben.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!
Nincs bizalom az amerikai gazdaság iránt.
Hogyan épít portfóliót a világ legnagyobb alapkezelője Magyarországon?