Újabb eszköz teszi könnyebbé az élelmiszerágazat hitelhez jutását

Magyarországon elsőként a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, az élelmiszer kis- és nagykereskedelem, illetve az agráriumhoz kötődő vállalkozások, őstermelők számára érhető el egy új, kedvezményes kezességvállalás, amely 2022. július 1-től 2022. év végéig az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) Krízis Agrárgarancia Programjának II. szakasza keretében igényelhető - jelentette be az Agrárminisztérium.

Bejelentették a nagy líramentő tervet – Csak eszköz az előrehozott választásokhoz?

Bejelentették a nagy líramentő tervet – Csak eszköz az előrehozott választásokhoz?

Fenntarthatatlan volt az az árfolyamszint, ahova szakadt a líra a dollárral szemben, ezért lépni kellett és történelmi jelentőségű a lépés – jelezték a török elnök környezetéből a kedden bejelentett lírabetéti garanciarendszer hátterét. A programot az elemzők lényeges kockázatokkal tarkított lépésnek tartják és lehet, hogy az egész csak egy eszköz az előrehozott választásokhoz.

Sok, vagy kevés pénzt kap Magyarország az EU új alapjából? Ez az ábra egyértelműen megmutatja

Sok, vagy kevés pénzt kap Magyarország az EU új alapjából? Ez az ábra egyértelműen megmutatja

Magyarország várhatóan 8,5 milliárd eurónyi vissza nem térítendő támogatást és további 0,35 milliárd eurónyi garanciakeretet fog kapni az Európai Bizottság által egy hónapja javasolt koronavírusos helyreállítási alapból (Next Generation EU), ami hatalmas összeg, de érdemes kontextusba helyezni, mert így jobban megítélhető a címben is feltett kérdés. Ezt segíti Darvas Zsoltnak, a neves brüsszeli Bruegel kutatóintézet magyar szakértőjének a minapi elemzése, amelyben kiszámolta, hogy az egyes tagállamok várhatóan mennyi pénzt kaphatnak majd az uniós alapból és az hogyan aránylik a saját gazdaságuk méretéhez. Így válasz adható arra is, hogy a forráselosztás mennyire nevezhető igazságosnak, illetve nagylelkűnek.

Olyan témáról is indít nemzeti konzultációt Orbán Viktor, ami nincs is benne a nagy EU-s tervben

Olyan témáról is indít nemzeti konzultációt Orbán Viktor, ami nincs is benne a nagy EU-s tervben

Legfeljebb 30 éves futamidejű kötvények közös kibocsátásával finanszírozná az Európai Unió a szerdán bejelentett, a koronavírus-válság hatásait enyhítő 750 milliárd eurós helyreállítási alapot – ezt Orbán Viktor kormányfő is elismerte a ma reggeli rádióinterjúban, de közben azt is bejelentette, hogy többek között a Soros György által javasolt, az EU által most már világosan elvetetett, lejárat nélküli kötvényről kérdezik meg az emberek véleményét a most induló újabb nemzeti konzultációban.

Újabb példátlan csomaggal állt elő Brüsszel, és ezzel ellőtte az összes puskaporát

Újabb példátlan csomaggal állt elő Brüsszel, és ezzel ellőtte az összes puskaporát

Egy jövendőbeli európai munkanélküliségi viszontbiztosítási rendszer előfutárának tekinthető az a 100 milliárd eurós munkahelyvédelmi alap, amelyet csütörtökön jelentett be az Európai Bizottság és két másik intézkedéssel lényegében az is kijelenthető, hogy minden puskaporát ellőtte a testület a 2014-2020-as uniós büdzséből, amivel segíthetné a tagállamokat a koronavírus válság elleni küzdelemben – írja összefoglalójában a Bruxinfo. Az egyik szerint a még nem elköltött kohéziós politikai források felhasználásánál teljes szabadkezet adnának a kormányoknak, és közben a tagállamok egészségügyi védekezését segítő 3 milliárd eurós szükséghelyzeti támogató eszközt is létrehoznak.

Példátlannak mondott mentőcsomaggal jöttek elő a britek, de ez biztosan kevés lesz

Példátlannak mondott mentőcsomaggal jöttek elő a britek, de ez biztosan kevés lesz

A német kormány 500 milliárd eurós, a franciák 300 milliárd eurós állami hitelgarancia programja után a brit kormány kedd éjjel egy 330 milliárd fontos (kb. 362 milliárd eurós) hasonló programot jelentett be, amelyen felül egy 20 milliárd fontos adókedvezmény programot is felvázoltak a bajba került szektorok számára. A garanciaprogram kapcsán azt mondta a pénzügyminiszter, hogy ez példátlan méretű intézkedés, ami tételesen cáfolható, és a szakértők rögtön figyelmeztettek is, hogy a mostani bejelentések kevesek lesznek a gazdaság stabilizálására. A kormányfő és a pénzügyminiszter egyébként további intézkedésekre is ígéretet tett.

Változás jöhet a nyugdíjpénztáraknál: garanciarendszert akar az MNB

Az OBA-hoz és a BEVA-hoz hasonló garanciarendszer felállítását szorgalmazza az MNB az önkéntes nyugdíjpénztárak és az egészség- és önsegélyező pénztárak esetében - hangzott el az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének (ÖPOSZ) mai konferenciáján. A felügyelet a koncentrálódó szektor felügyeletét is szigorítaná, valamint egy új költségmutatót is bevezetne, ami a termékek transzparenciáját javítaná az ügyfelek számára. Windisch László, az MNB alelnöke emellett kritizálta a pénztárakat, amiért magas az állampapír-kitettségük, holott fontos szerepük lehetne a magyar tőzsdefejlesztésben és vállalatfinanszírozásban is. Végül figyelmeztetett: a várható tagdíjbevétel-csökkenés miatt stabilitási problémák merülhetnek fel egyes pénztáraknál.

Tripla akkora finanszírozást nyújthat a régiós kkv-knak az UniCredit a Juncker-tervből

Az Európai Befektetési Alap (EIF) és az UniCredit megállapodást írt alá, hogy a bankcsoport számára eddig biztosított 160 millió eurós InnovFin kkv garanciakeret 500 millió euróra bővüljön. Ez azt jelenti, hogy tripla akkora kedvezményes finanszírozási hozzáférést tud biztosítani a bank 8 régiós országban, köztük Magyarországon, az innovatív kis- és közepes vállalkozásoknak (kkv-k), valamint kisméretű, közepes tőkeerejű (small mid-cap) vállalkozásoknak.

Régi számlára is el lehet már számolni EU-s pénzt

Eddig csak legfeljebb 180 napja kiállított számlát tudott a projektek keretében elszámolni a hitel, vagy kombinált hitel alapú uniós pályázat nyertese, ezt azonban a csütörtökön megjelent eljárásrendi módosítások között eltörölték. Ez fontos lazító szabály, de közben arra nagyon figyelni kell, hogy ha a bérelt, vagy használatba vett ingatlannál felmondják a szerződést, és a végső kedvezményezett egyéb módon nem tudja igazolni legalább a futamidőre szóló használati jogát, akkor a végső kedvezményezett részére nyújtott kölcsönt azonnal, egy összegben elő kell törleszteni.

Már közel 1800 magyar cég kapott pénzt Juncker "zsákjából"

Idén január végéig 1737 magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozás összesen 17,5 milliárd forintnyi, a Juncker-terv COSME garanciájához köthető vállalkozói hitelt kapott, azaz a 3 évre szóló keret 58%-a egy év alatt "elfogyott" - hangzott el a K&H Banknál elsőként elindult program első éves eredményeiről rendezett mai sajtóbeszélgetésen. A kiosztott forrás közel egyharmada már éven túli beruházási hitelt takar, de ez az arány várhatóan tovább emelkedik, mivel a bank kkv-bizalmi indexe a válság előtti szinten áll. A beruházási célú hitelkereslet további erősödésével elképzelhető, hogy a 3 évre kapott 30 milliárdos kihelyezhető hitel akár már év végére kimerül, de a bank már tárgyal a kibővítési lehetőségekről.

Egyre több céges hitelhez igénybe veszik a garanciát

Tavaly összesen 414 milliárd forint összegű új hitelhez mintegy 346 milliárd forint összegű garanciát nyújtott a Garantiqa Hitelgarancia Zrt., a Magyar Fejlesztési Bank csoport tagja, a hitelek és a garanciaállomány éves szinten 33 százalékkal nőtt.

Krisán: a magyaroknak is rá kellene ugrania a Juncker-tervre

Ha ennyi régiós ország nem ugrott rá eddig a nagy lehetőségeket kínáló Juncker-tervre, akkor az rosszul volt kommunikálva, de egyúttal Magyarországon is át kell gondolni a gyér érdeklődés okait - jegyezte meg a program fejleményei kapcsán a Portfolio-nak adott kommentárjában Krisán László. A KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója szerint mindenképpen komolyan kellene venni itthon is az Európai Stratégiai Beruházási Alap kis- és középvállalkozásoknak szóló "lábát", mert azon keresztül olyan garanciavállalási lehetőségeket lehet igénybe venni, amelyekre itthon nagy szükség lenne a kis- és középvállalkozói szektor magasabb kockázatú projektjeinek megvalósításához.

Fordul a kocka: kiszorítják a hitelezésből a magyar bankokat?

Talán soha nem volt még akkora a nyomás a magyar bankokon, mint idén, hogy a kis- és középvállalkozások aktív hitelezésével támogassák a gazdasági növekedést. Csupa olyan változás zajlik, ami jövőre viszont irtózatosan megnehezíti a dolgukat. 540 milliárd forintnyi visszatérítendő EU-forrást dob szét a kormány a cégek között a következő három évben, mégpedig a bankok mérlegének megkerülésével. Az MNB pedig március végével lezárja az olcsó, fix kamatozású források jó részét biztosító Növekedési Hitelprogramját. Utánajártunk, terem-e még egyáltalán babér a bankoknak a hazai cégek finanszírozásában, és mi lesz jövőre a kkv-hitelezéssel.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Itt a kormánydöntés az üzemanyagárak szabályozásáról
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.