Nagy nevekkel jön a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment konferenciája

Nagy nevekkel jön a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment konferenciája

Erős szakmai programmal, és nagy nevekkel rendezzük meg egy hónap múlva a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2024 című konferenciánkat, egy új, egésznapos rendezvényünket. Az április 11-i esemény tervezett programja, illetve az előadók és a panelbeszélgetők köre már majdnem teljes, és óriási az érdeklődés a rendezvény irányt. Regisztráljon itt, és jöjjön el, hogy megismerhesse a legfrissebb energiabeszerzési, energiaoptimalizálási, energiahatékonysági és zöld energia beszerzési, elosztási lehetőségeket, illetve megoldásokat!

Feszült helyzetben indult el a közös uniós gázvásárlás harmadik köre

Feszült helyzetben indult el a közös uniós gázvásárlás harmadik köre

Bár szinte tele vannak az európai gáztárolók, „a gázpiaci helyzet azonban továbbra is feszült. Ezért ébernek kell maradnunk, és folytatnunk kell a közös gázvásárlásokat a stabil és megfizethető ellátás biztosítása érdekében" – ezzel a nyilatkozattal indította el ma a közös uniós gázvásárlási mechanizmus harmadik körét Maros Sefcovic, az Európai Bizottság illetékes alelnöke.

Földgázvásárlás: állandó uniós közös beszerzési mechanizmust terveznek

Földgázvásárlás: állandó uniós közös beszerzési mechanizmust terveznek

Az Európai Bizottság fontolgatja, hogy állandóvá teszi az EU közös gázbeszerzési rendszerét, mivel az eddig sikeresen kezelte a gázellátással kapcsolatos problémákat. A rendszert az Oroszországból érkező gázszállítások 2022-ben bekövetkezett csökkenésére válaszul indították el, ami az energiaárak emelkedéséhez vezetett Európában. Bár az EU azóta feltöltötte földgáztárolóit, valamint az árak is stabilak a piacon, a Bizottság továbbra is aggódik a gázellátást érintő jövőbeli váratlan események miatt.

Kiderült: meglepően sokan ráugrottak a kényes helyzetben a közös gázvásárlási lehetőségre

Kiderült: meglepően sokan ráugrottak a kényes helyzetben a közös gázvásárlási lehetőségre

„Meghaladta a várakozásainkat”, hogy immár 101 cég regisztrálta magát vevőként, vagy eladóként a közös uniós energia platformon, és közülük 65 cég már az első szakaszban vételi ajánlatot is beadott – jelentette be a Reutersnek Maros Sefcovic. A témáért felelős európai bizottsági alelnök a Bloomberg TV-nek azt is hangsúlyozta, hogy még a mostani, relatív alacsonyabb gázárak sem elfogadhatók, hiszen magasabbak, mint a sokéves átlag, és a közös gázvásárlási lehetőséggel is az a céljuk, hogy minél lejjebb szorítsák a gázárakat az energiaigényes ipari fogyasztók megsegítése érdekében is. Ez érthető, főleg annak tükrében, hogy a Goldman Sachs és a Nemzetközi Energia Ügynökség szakértői szerint még mindig törékeny az európai gázpiaci helyzet, és jöhetnek még ártüskék az őszi-téli hónapokban.

A szlovákok már 70 százalékban leváltak az orosz gázról és most új LNG-kapacitásokra vadásznak

A szlovákok már 70 százalékban leváltak az orosz gázról és most új LNG-kapacitásokra vadásznak

Miután április elejére öt nagy nyugati céggel aláírta 2023-2024-re a gázszállítási szerződéseket a szlovák SPP gázellátó, amelyek nyomán 70%-ban levált az orosz gázról, az elmúlt napokban arról adott ki közleményeket, hogy lengyel, olasz és német cégekkel keresik a további lehetőségeket az LNG-importra és az újragázosító kapacitásokra. Mindez azt jelenti, hogy bár északi szomszédunk ugyanúgy nem rendelkezik tengerparttal, mint Magyarország, de mégis sokkal előrébb járnak az orosz gázról leválás folyamatában, noha a magyar kormány rendszeresen arról beszél, hogy a leválás az egész régió számára nagyon nehéz a földrajzi fekvés miatt, és részben erre hivatkozva a minap plusz gázvásárlások lehetőségéről is megállapodott az oroszokkal.

Megtudtuk a plusz orosz gázvásárlás hátterét

Megtudtuk a plusz orosz gázvásárlás hátterét

Negyedévente megújítható plusz gázvásárlási lehetőségről állapodott meg kedden a magyar és az orosz kormány, amellyel akkor él a magyar fél, ha az oroszok által kínált másnapi piaci gázár alacsonyabb, mint az európai gáztőzsdéken a legközelebbi havi határidős kontraktusok ára – tudta meg a Portfolio. Az a cél, hogy így lejjebb tudjuk szorítani a gázbeszerzés átlagköltségét, és úgy tűnik, hogy ez már el is indult. Erre utal ugyanis az, hogy miután kedden aláírta Moszkvában az új megállapodást Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, szerdától megugrott a kiskundorozsmai belépési ponton a gázimportunk.

Zúgolódnak cégek a drágán beragadt energiaszerződések miatt – Fontos jelzés jött a kormánytól

Zúgolódnak cégek a drágán beragadt energiaszerződések miatt – Fontos jelzés jött a kormánytól

Miután egyre több cég panaszkodik a tavaly ősszel drágán fixált energiabeszerzése miatt és már a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára is hangot adott ennek, azt mondta egy hétfői interjúban a gazdaságfejlesztési miniszter, hogy megvizsgálják a helyzetet és ha kell, akkor akár be is avatkozhat a kormány vis maior helyzetre hivatkozva. Mindez kifejezetten fontos jelzés a Portfolio április 18-i Vállalati Energiabeszerzés című konferenciája előtt, amelyen azt járjuk körbe, hogy az energiaár környezet alapján milyen beszerzési stratégiában érdemes gondolkodni, illetve milyen szerződéses keretek kínálkoznak mostanában az energiahatékonysági megoldások mellett. Még nem késő jelentkezni az eseményre, amelyen többek között az MVM képviselői is részt vesznek, további részletek itt, jelentkezni itt lehet.

Felfedték Brüsszelben: tolonganak az eladók, hogy elláthassák gázzal az EU-t

Felfedték Brüsszelben: tolonganak az eladók, hogy elláthassák gázzal az EU-t

Óriási eladói érdeklődést tapasztalunk a világ minden tájáról a közös uniós gázvásárlási kezdeményezés iránt, hiszen több mint 50 cég jelezte már, hogy eladna gázt az EU-ban – jelezte a Bloombergnek adott interjúban Maros Sefcovic (képünkön középen). Az Európai Bizottság alelnöke azt már nem domborította ki annyira, hogy maga a közös uniós gázbeszerzés iránt visszafogott érdeklődés látszik a tagállamok, a társult tagok és a cégeik felől, hiszen a következő 3 évre összesen csak 24 milliárd köbméternyi gázvásárlási szándékot jeleztek eddig a vevők.

Már most beszélni kell az új gáz- és árambeszerzésekről! - Jön a Portfolio új konferenciája

Már most beszélni kell az új gáz- és árambeszerzésekről! - Jön a Portfolio új konferenciája

Az utóbbi hetekben csökkennek a tőzsdei gáz- és áramárak, ami örvendetes, de sok kérdést felvet az alapvetően fix árakra vágyó energiafelhasználóknál, így már most érdemes elkezdenie beszélgetni egymással az energiabeszerzőknek és a kereskedőknek, hogy megfelelő gáz- és áramszerződések születhessenek a 2023-2024-es szezonra. Éppen ebben segít a Portfolio új, félnapos konferenciája, a Vállalati Energiabeszerzés 2023, amelyen a legfontosabb szakmai információkat és gyakorlati tapasztalatokat gyűjtjük egy csokorba mind az energiafelhasználók, mind a kereskedők, mind a tanácsadók oldaláról. Regisztráljon már most a 2023. április 18-án sorra kerülő rendezvényünkre!

Mit mondott pontosan Gulyás Gergely a gázárról, és mit jelent ez?

Mit mondott pontosan Gulyás Gergely a gázárról, és mit jelent ez?

Április 30-ig maradnak a jelenlegi árak a lakossági piaci ár tekintetében is, utána pedig attól függően, hogy mit, mennyiért tudtunk beszerezni, lehet majd új árat megállapítani - jelentette ki a mai Kormányinfón Gulyás Gergely. A Miniszterelnökséget vezető miniszter hozzátette: "nyilván most, amikor olcsóbb a gáz, akkor próbáljuk mi is lekötni hosszú távra a gázszerződéseket". De mit is jelent ez pontosan, és valóban várható-e a lakossági piaci ár csökkentése április 30. után?

Újabb amerikai segítséggel oldhatja még a fűtési szezont Ukrajna

Újabb amerikai segítséggel oldhatja még a fűtési szezont Ukrajna

Az ukrán Naftogaz energetikai vállalat segítséget kért az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségétől (USAID). Olekszij Csernyiszov a vállalat vezérigazgatójának közlése szerint a közeledő fűtési szezonra igényeltek további földgázmennyiségeket – írta meg a Reuters.

Valóban súlyos gázhiányt okozhat az ársapka bevezetése? Úgy tűnik, létezik egy járható út

Valóban súlyos gázhiányt okozhat az ársapka bevezetése? Úgy tűnik, létezik egy járható út

Az elmúlt időszakban igencsak megoszlottak a vélemények a gázázsapka bevezetésével kapcsolatban. A két legfontosabb érv ellene leginkább az, hogy egyrészt csökkentené Európa piaci versenyképességét, másrészt pedig - megfelelő szabályozottság nélkül - a fogyasztás növekedéséhez is hozzájárulhat, ami a közel maximális gáztárolói telítettség mellett idén ugyan nem, de a jövő évben már könnyen súlyos problémákat jelenthetne a tagállamok országainak. Egyfajta kompromisszumos megoldásként azonban most úgy tűnik, hogy egy dinamikus ársapka kerülhet bevezetésre, amely nem sértené meg a határidős kontraktusokat, és a kontinens versenyképességét sem vetné vissza.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nesze neked, ötéves szuperállampapír: tízmilliárdokat buktak a magyarok az értelmetlenné vált befektetésen
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.