Kína egyre jobban kiépíti a totális megfigyelésre épülő rendszerét odahaza, miközben államközi hitelekkel, valamint befektetéseivel fokozza jelenletét más országokban is. Larry Diamond, a Stanford Egyetem professzora, a Hoover Intézet munkatársa ugyan elismeri a Kínával való kapcsolattartás és a partnerségi viszony ápolásának fontosságát, hangsúlyozza, hogy ebben átláthatóságra és kölcsönösségre van szükség. A Portfolio-nak nyilatkozva elmondta, hogy komoly kockázatokat rejthetnek a Magyarországra települő akkumulátorgyárak is.
Már meghallgatható a Portfolio heti podcastjének új adása. Nem túlzás azt állítani, hogy Izraelben elszabadult a pokol. Hetek óta óriási tüntetések zajlanak az országban, a nemrég a miniszterelnöki székbe visszakerült Benjamin Netanjahu szélsőjobboldali tagokból is álló kormánya ugyanis alapjaiban változtatná meg az igazságszolgáltatási rendszert – a tervezett intézkedésektől sokan a jogállamot féltik. A tervezett lépések miatt már 4 milliárd dollár hagyta el gazdaságot, az izraeli-palesztin konfliktus közben kiéleződött, a zsidó állam új kormányának pedig még az Egyesült Államokkal sem indult túl jól a kapcsolata. A Portfolio heti podcastjében arra kerestük a választ, hogy miképpen jutott ebbe a helyzetbe Izrael, és milyen politikai-társadalmi változások állnak az események hátterében. A műsor vendége volt Novák Attila történész, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Goldziher Ignácz Intézet tudományos munkatársa.
Ma járt le a jogállamisági levélben megszabott kéthónapos válaszadási határidő az Európai Bizottság által felvetett problémákra, a kormány pedig el is küldte a válaszát az Európai Bizottság jogállamisági kondicionalitás levelére.
Miután az Európai Unió Bírósága tegnap kihirdette ítéletét a jogállamisági perben, amelyet elbukott Magyarország és Lengyelország, éles kirohanást intézett a kisebbik lengyel koalíciós párt vezetője a lengyel miniszterelnök ellen, ma pedig már arról beszélt, hogy a szombati pártvezetői tanácskozásokon meghúzzák a vörös vonalakat, hogy milyen feltételek mentén hajlandók a koalícióban maradni. Mindez azért is fontos, mert a kisebbségi kormányzás határán billeg a lengyel kormány és a kisebbik koalíciós partner távozásával nehezebbé válna a dolga. Közben azért a pártelnök és igazságügyi miniszter egy rendkívül fontos, biztató, szignált is küldött, ami az EU-s pénzek kiszabadítására való hajlandóságra utal.
Visszatáncol Lengyelország az Európai Unióval folytatott jogállamisági vitában – írja a Bloomberg. A kormánypárt vezetője szerint megszüntethetik az EU által bírált fegyelmi kamarát.
Rövid időn belül másodszor fogalmazott meg olyan kritikát Kövér László, amivel az Európai Unióba szállt bele és az EU-ellenes hangulat alá adja a lovat. Hangsúlyozta ugyanakkor azt is, hogy nem gondolja úgy, hogy jobb lenne az országnak az EU-n kívül.
Pontosan tudom, hogy milyen volt jogállamiság nélkül a kommunista Csehszlovákiában élni, sosem támadtam a magyar embereket, sőt, minden elismerésem az övék a döntéseikért; a demokrácia pedig azt jelenti, hogy a kormányok cselekedeteit igenis lehet bírálni, mert senki sem állhat a kritikák felett – lényegében ezekkel a mondatokkal vágott vissza Vera Jourová, a jogállamisági jelentésért felelős uniós biztos Orbán Viktor magyar kormányfőnek, aki a minap Jourová lemondását követelte. A Politicónak a jogállami terület mindkét illetékes uniós biztosa nyilatkozott és a lap betekintést nyert a ma nyilvánosságra kerülő első jogállamisági jelentésbe is. Ez Magyarország kapcsán a bírósági rendszer függetlenségének sérülését látja, illetve a médiapiaci viszonyokat fokozott kritikával illeti. Szerda délután aztán bemutatták a konkrét jelentést is, erről ebben a külön cikkben számoltunk be.
Megkapta Orbán Viktor kormányfő levelét Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és teljes a bizalma Vera Jourova alelnökben, uniós biztosban, akit a magyar kormányfő ma lemondásra szólított fel – üzente a Bizottság szokásos déli brüsszeli sajtótájékoztatóján az illetékes szóvivő.
Az Európai Bizottság a német és francia kormány támogatásával azt akarja, hogy a 2021-től induló uniós költségvetés forrásait igenis kössék hozzá a jogállamiság alapfeltételéhez, hogy ezzel erős üzenetet küldjenek a magyar és lengyel kormány felé, miszerint az EU-pénzeik bánhatják, ha megsértik az unió alapelveit - írja átfogó cikkében a Reuters. A hírügynökség egyik forrása szerint az "illiberális demokrácia" modell, amely a menekültek brüsszeli kényszerbetelepítésével, mint birodalmi kényszerítéssel is riogat, nagyobb veszélyt jelent az EU-ra, mint a brit kilépés, így mindenképpen fel kell ellene lépni.
Új tervvel küzdi élvonalba magát a kontinens.
Fontos gyorsjelentések jönnek a héten.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Az ukrán elnök szerint a világ nem akar május 8-ig várni a fegyvernyugvásra.
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.