A felpörgő űrverseny közepette megszokhattuk már, hogy egyre nagyobb figyelem övezi az űrkutatást. Az elmúlt napokban azonban egy különleges sztori tartotta lázban az embereket világszerte. Az eredetileg 8 napos küldetésre induló Boeing Starliner tesztlegénysége tegnap 9 hónap után tért vissza a Földre a Nemzetközi Űrállomásról. A Trump-adminisztráció érkezésével politikai élt is kapó eset az internetes keresésekben is megmutatta magát, amelyet a Google Trends adatai alapján vizsgáltunk meg.
A két űrben rekedt NASA űrhajós, Butch Wilmore és Suni Williams sikeresen visszatért a Földre egy SpaceX kapszulában, miután kilenc hónapot töltöttek a Nemzetközi Űrállomáson - számolt be a Reuters. A küldetés eredetileg csak egy hétre szólt volna, de a Boeing Starliner űrhajó meghibásodása miatt jelentősen elhúzódott.
Útnak indította helyi idő szerint pénteken az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) és a SpaceX űrkutatási vállalat a Crew-10 nevű misszióját, amelynek keretében négy űrhajóst juttatnak el a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), hogy leválthassák az ott már kilenc hónapja veszteglő asztronautákat.
A NASA egy hét haladékot kapott létszámleépítési tervének benyújtására, ennek indoka, hogy több kiemelt fontosságú űrküldetést is koordinál ebben a hónapban.
A NASA és a SpaceX ma indítaná útjára azt a régóta várt személyzetes űrhajót, amely lehetővé teszi két amerikai űrhajós hazatérését, akik kilenc hónapja tartózkodnak a Nemzetközi Űrállomáson - írja a Reuters. A küldetés politikai színezetet is kapott, miután Donald Trump és tanácsadója, a SpaceX vezérigazgatója, Elon Musk bizonyítékok nélkül azt állították, hogy Joe Biden korábbi elnök politikai okokból hagyta az űrállomáson az űrhajósokat.
Az Elon Musk által vezetett SpaceX űripari vállalat elhalasztotta a következő kilövését, amellyel négy űrhajóst küldtek volna fel a Nemzetközi Űrállomásra. Az eset azért érdekes, mert a négy asztronauta felküldése teremtette volna meg a lehetőségét annak, hogy a két, immár kilenc hónapja az űrben rekedt amerikai űrhajós hazatérhessen a Földre, szintén a SpaceX egyik űrhajójával.
A NASA és nemzetközi partnerei elfogadták az Axiom Space negyedik küldetését, melynek tagjaként Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós leghamarabb 2025 tavaszán elindulhat a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére a floridai Kennedy Űrközpontból - írja a HUNOR - Magyar Űrhajós Program sajtóközleményben.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök Jared Isaacmant, a Shift4 Payments vezérigazgatóját nevezte ki a NASA élére. A döntés jelentős változást hozhat az űrügynökség irányításában, hiszen Isaacman szoros kapcsolatban áll a SpaceX-szel és annak alapítójával, Elon Musk-al, írja a Reuters.
A NASA hétfői közleménye szerint átmenetileg le kellett zárni a Nemzetközi Űrállomás (ISS) egyik orosz modulját, miután egy múlt héten megérkező szállítóhajó dokkolását követően kellemetlen szagot és folyadékcseppeket észleltek a Föld körüli pályán keringő egységben. A NASA közleménye szerint a probléma gyorsan megoldódott, és nem jelentett veszélyt a jelenleg is az állomáson tartózkodó űrhajósokra, azonban az eset tovább szaporítja az ISS-szel kapcsolatos technikai hibák sorát - írta meg a CNN.
A NASA SpaceX-szel közös Crew-8 küldetésének űrhajósai több kihívással szembesültek a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) töltött idő alatt, legutóbbi hírek szerint pedig a legénység egyik tagja kórházba került a földet érést követően, ahol egy éjszakáig bent is tartották. Az egészségügyi ellenőrzések persze nem meglepőek az űrhajósok hazatérése után, azonban legtöbbször az egészségügyi problémákról nyilvánosan is beszámolnak, jelenleg viszont az asztronauták és a NASA nem árul el semmit az esettel kapcsolatban - írta meg az Ars Technica.
Az ausztrál vezetésű Aleph projekt keretében, 2025-től növénytermesztéssel kísérletezhetnek a Hold felszínén. A küldetés során egy gondosan megtervezett kapszulába zárt növényeket és magvakat küldenek fel a Földet kísérő égitest felszínére. A landolást várhatóan az Intuitive Machines holdi leszállóegysége végzi majd el a 380 ezer kilométeres út megtétele után- mondta a The Guardian.
Az Egyesült Államokban ma tartott 2024-es elnökválasztásra több tízmillióan adják le levélben a szavazatukat, arra azonban kevesen gondolnak, hogy néhány amerikai állampolgár a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodik a szavazás napján. Az állomáson szolgálatot teljesítő négy amerikai űrhajós természetesen nem esik el a szavazati jogától; ők is leadhatják a voksukat az USA következő elnökének személyére. A szavazás folyamata és technikai háttere ugyan egyedülálló kihívásokat jelent, de a NASA és a texasi törvényhozás együttműködésének köszönhetően megoldható - írta meg a Space.com.
Hónapokig tartó felfüggesztés után 2025-ben újra űrsétárára kerülhet sor a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), miután az űrruhák hibája miatt júniusban beszüntettek minden olyan tevékenységet, amelyhez az asztronutáknak el kell hagynia az állomást - írta meg a Gizmodo a Space.com riportja alapján.
A SpaceX űrhajójával hazaindulni készülő négy űrhajós kénytelen tovább maradni a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) a Milton hurrikán miatt. A NASA bejelentette, hogy a Crew-8 küldetés március óta Föld körüli pályán lévő legénysége legkorábban október 13-án, vasárnap landolhat - írta a Futurism.
Elon Musk űrtechnológiai vállalata, a SpaceX jövő héten úttörő jelentőségű küldetésre készül. A Polaris Dawn misszió kereteiben első alkalommal hajtanak majd végre privát űrsétát, ami az űrvállalat egyik legkockázatosabb vállalkozásának ígérkezik, mivel a küldetés során új felszereléseket, köztük vékony űrruhákat és zsilip nélküli kabint tesztelnek.
Amerikai parancsnokkal, egy indiai és egy lengyel űrhajóssal együtt indul majd a Nemzetközi Űrállomásra Kapu Tibor magyar űrhajós, aki Cserényi Gyula tartalékos űrhajóssal már Houstonban készül a küldetésre - mondta az űrkutatásért felelős miniszteri biztos hétfőn az M1 aktuális csatornának.
Megnézték, hogy teljesítenének az Ukrajnára első nap kilőtt rakéták ellen.
Kettéválasztják az elnök-vezérigazgatói pozíciót.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Estek a piacok a beszéd hatására.