
Januártól már fokozatosan jelennek meg az új, visszaváltható palackok, italcsomagolások a boltokban. Hónapokig még találkozhatnak a régi, nem visszaváltható, illetve az új palackokkal is a boltokban a vásárlók, ugyanakkor egyre többször fog előfordulni, hogy a boltokba telepített automatákat is használniuk kell majd a vásárlóknak a visszaváltás érdekében.
A visszaváltó automaták működéséről ezekben a cikkekben számoltunk be:
A legfontosabb tudnivalók, hogy általában 50 forintos (az újrahasználható, kötelezően visszaváltási díjas termékeknél egyéb összeget is meghatározhat a gyártó) többletköltséget jelent a vásárlás pillanatában az új fajta palack, amit a vásárlók a visszaváltás során visszakaphatnak utalvány formájában, amit levásárolhatnak, vagy beválthatnak készpénzre. Az automatáknál lehetőség van arra is, hogy jótékonysági szervezetnek ajánljuk fel a betétdíjat, illetve tervezetten áprilistól a bankkártyás visszautalást is bevezeti a MOHU a REpont applikáción keresztül.

Ezt a jelölést érdemes keresni
- A visszaváltási díj összege a "kötelezően visszaváltási díjas és nem újrahasználható italcsomagolás" esetén egységesen darabonként 50 forint lesz. Az erre vonatkozó jelölést egy korábbi kormányrendelet is rendelet tartalmazza:

Amennyiben nem található például a PET-palackokon a visszaváltásra vonatkozó jelölés, akkor azt az automata még nem vogja visszaváltani, hiszen az 50 forintos díj sem került a termék megvásárlásakor felszámításra.

- A kötelezően visszaváltási díjas, de újrahasználható termék darabonként fizetendő visszaváltási díját a gyártó határozza meg. Az alábbi képen szereplő 70 forint tehát csak egy példa, a gyártó határozza meg az összeget.

Ördög Nóra és Till Attila televíziós műsorvezetők feladata a szemléletformáló kampányban az lesz, hogy hasznos információkat, tippet-trükköket osszanak majd meg a lakossággal arról, hogy miként tehetnek a környezetért, hogyan kezeljék tudatosabban a háztartásokban keletkező hulladékokat, valamint hogyan használhatják a REpontos automatákat.
„A fenntarthatóság alappillére a körforgás és sajnos még mindig nagyon kevesen vagyunk, akik szelektíven gyűjtjük a szemetet. Pedig ez kulcsfontosságú ahhoz, hogy a benne lévő értékeket ki tudjuk nyerni, és újrahasznosítsuk azt.” – mondta Ördög Nóra az együttműködésről.
„Egyre több a műanyag csomagolóanyag körülöttünk, minden általunk termelt ilyen típusú csomagolás nagy részben szemétté válik, amit egyszerűen elégetünk vagy elásunk. Ez ellen minél előbb tennünk kell tudatosan, ezt az állapotot nem lehet tovább folytatni, a jövőnk múlik azon, amit most a fenntarthatóságért teszünk. Minél inkább arra kell törekednünk, hogy egy körforgás alapú rendszer valósuljon meg, ahol a hulladékra is újrafeldolgozható alapanyagként tekintünk,” -mondta Till Attila.
A Budakeszi LIDL parkolójában tartott eseményen a két nagykövet felhívta a figyelmet arra, hogy az új visszaváltható műanyagpalackok, üvegek és alumínium dobozok csak fokozatosan jelennek meg a boltok polcain. A gyártók haladékot kaptak, június 30-ig hozhatnak forgalomba nem visszaváltható csomagolásokat is. A szabály egyszerű, azt a palackot lehet visszaváltani, amiért kifizettük az 50 forintos visszaváltási díjat, és amin ott található a visszaváltási logó. A nem visszaváltható palackokat, üvegeket, aludobozokat ugyanúgy, ahogy korábban, a szelektívbe kell dobni.
A 400 négyzetméternél nagyobb üzlethelyiségeknél kötelező, hogy működjön ilyen visszaváltó automata, de a rendszerhez bárki csatlakozhat még, legyen szó boltról vagy akár vendéglátó helyiségről is. A REpont rendszerhez csatlakozó üzleteknek a MOHU kezelési díjat fizet, január óta 1600 helyen, 2000 automatát telepítettek eddig.
A sajtótájékoztatón szó esett még a kisebb boltokat érintő, úgynevezett házhoz menő REpont rendszerről. Ebben az esetben a kisboltba nem telepítenek automatát, hanem a boltos egy applikációval visszaváltja, és összegyűjti a beérkezett csomagolásokat, palackokat sértetlen formában, amiket a MOHU mobil visszaváltó autói rendszeresen elszállítanak.
A visszaváltási rendszer célja, hogy a lehető legnagyobb mértékben hasznosítsák újra a Magyarországon forgalomba hozott italcsomagolásokat, hasonló rendszerek más országokban is már évek óta sikeresen működnek. A szomszédos Szlovákiában alig egy év alatt a forgalomba hozott italcsomagolások 70%-át visszaváltották a vásárlók. A REpont rendszernek köszönhetően akár 90%-osra is megnőhet idővel a visszaváltás, és eltűnhetnek az erdőkből, utak mellől szemétként eldobott palackok, üvegek, dobozok.
Címlapkép forrása: Portfolio
Megérkezett Amerika válasza a Sahedekre: megvillantotta képességeit a LUCAS
Olcsó drónt mutatott be az amerikai hadiipar.
Megújul Buda ikonikus épülete: hamarosan kezdődik a Körszálló bontása
2027 végére készül el a teljesen megújított épület.
Otthon Centrum: ilyen hatással lehet a lakáspiacra a 3%-os hitel
Kosztolánczy Györgyöt, a vállalat vezérigazgatóját kérdeztük.
Még el sem indult, máris bombaként robban a kormány olcsó hitele a lakáspiacon
Újabb keresleti hullámot indított az Otthon Start program.
Legyőzte a NATO legjobb tankjait, most újabb fejlesztést kap a Kornyet
Most jött a bejelentés.
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.
A szegényeket nem, de az adófizetőket az út szélén hagyják
Sokan találkozhattak már olyan, Amerikából származó videókkal, ahol kórházi betegek mutogatják a forintban akár több tíz millióra rúgó számlájukat. Erre a magyar "ingyenes" közegészs
Nulla kamat, nulla önerő - és mégis működhet?
A GINOP Plusz új forgóeszköz hitele lehet a 2025-ös év legpraktikusabb KKV finanszírozása.

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
