
Ezt ígérte a nagy nyilvánosság előtt Johnson
Johnson a konferencián kijelentette: ésszerű és építő jellegű javaslatról van szó, amelynek az egyetlen alternatívája a megállapodás nélküli Brexit, de Nagy-Britannia nem erre törekszik. A brit kormányfő közölte, hogy a javaslat mindkét fél részről kompromisszumokat igényel.Elmondta: a tervezet olyan megoldást tartalmaz, amelynek alapján a Brexit után is érvényben maradnak a jelenlegi szabályozási rendszerek az ír szigeten a mezőgazdasági termelők és egyéb üzleti vállalkozások számára. Johnson ennek részleteit nem fedte fel. Kijelentette ugyanakkor: "semmilyen körülmények között" nem lesz vámellenőrzés a Brexit után sem Észak-Írország és Írország határán, sem a határ közelében.
Amint reggel már megírtuk: a londoni kormány terveiről kiszivárgott részletek ennek éppen az ellenkezője irányába mutatnak,
hiszen azon túl, hogy a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek terén az ír sziget egésze egységes gazdasági térséggé alakulna, az ezen kívüli termékek esetén formális vámellenőrzés a kiinduló vagy az érkezési pontokon, 8-16 km-re a határtól történne.
A The Daily Telegraph című konzervatív brit napilaphoz eljutott, az újság szerdai kiadásában ismertetett részletek szerint London javaslatai között szerepel, hogy Észak-Írországban 2025-ig érvényben maradna az uniós belső piac szabályrendszerének nagy része. Vámellenőrzések azonban e kiszivárgott javaslat szerint is lennének Írország és Észak-Írország között, mivel Észak-Írország az Egyesült Királyság részeként kilép az EU vámuniójából.
A The Daily Telegraph által látott részletek szerint
2025-ben az észak-írországi kormány dönthetne arról, hogy azután is fennmaradjon-e az EU egységes belső piacával harmonizáló szabályrendszer.
A 499 kilométeres ír-északír határszakasz lesz a Brexit után az Európai Unió és az Egyesült Királyság egyetlen szárazföldi vámhatára. Ezen a határon az észak-írországi megbékélési folyamatot elindító 1998-as nagypénteki megállapodás egyik fő vívmányaként hosszú ideje semmiféle fizikai ellenőrzés nincs.
Az ellenőrzés visszaállításának elkerülését célozza az a tartalékmegoldás - backstop -, amelynek alapján az Egyesült Királyság egésze vámuniós viszonyrendszerben maradna az Európai Unióval, emellett Észak-Írországban érvényben maradnának az EU egységes belső piacának egyes szabályai is, mindaddig, amíg ezt más megállapodás, például szabadkereskedelmi egyezmény szükségtelenné nem teszi.
Ez benne van az EU-val tavaly novemberben kötött eredeti Brexit-megállapodásban, de ezt a londoni alsóház háromszor is elutasította, és Johnson kormánya el akarja érni, hogy az új Brexit-egyezményben a backstop-záradék ne szerepeljen.
Máris leszólták a brit terveket
A Reuters-nek nyilatkozó névtelen vezető EU-forrás egyébként máris azt mondta, hogy az eddig megjelent brit tervek nem fognak működni, így ha tényleg ez a végső ajánlatuk, akkor jobb inkább a Brexit újabb halasztásán gondolkodni (amelyre törvény kötelezi Johnsont, noha ma is azt mondta, hogy erre nem hajlandó), nem pedig a megállapodás további gyúrásán.
Az Európai Parlament egyik Brexit-ügyi illetékese is azt mondta a Reutersnek, hogy a brit tervek eddigi tartalma nem fog működni, a francia kormányszóvivő pedig azt hangsúlyozta, hogy a brit tervek jelentős módosítása szükséges még ahhoz, hogy kézzelfogható dolgokról érdemi tárgyalás tudjon kezdődni. Az ellenzéki Munkáspárt gazdaságpolitikai vezetője azt mondta: Johnsonék cinikus javaslattal igyekeznek a megállapodás nélküli kizuhanás felé vinni a Brexit folyamatot és mindezért megpróbálják az EU-t beállítani felelősnek. A hírügynökség kommentárja szerint nagyon sokan ugyanígy gondolják Brüsszelben is, miszerint a londoni kormány megpróbálja az EU-ra kenni, hogy végül a benyújtott (hiányos, gyenge kidolgozottságú) javaslatok mentén nem sikerült módosított megállapodást elérni és annak mentén kilépni október 31-én az EU-ból.
A Deutsche Bank friss helyzetértékelése szerint 20%-os annak az esélye, hogy végül egy meglepetés-szerű Brexit-megállapodás összejön a hónap során, a legvalószínűbb forgatókönyvnek pedig azt tartja, hogy az egész Brexit dilemmának ügyvezető kormány lesz a vége (Johnsont megbuktatják) és az EU egy rövid ideig tartó Brexit-halasztást ad, hogy addig le lehessen bonyolítani az előrehozott választásokat az Egyesült Királyságban. Ezzel együtt is azt mondja a befektetési bank, hogy év végéig továbbra is 50%-os az esélye annak, hogy végül megállapodás nélkül esik ki az ország az EU-ból.
Címlapkép forrása: Christopher Furlong/Getty Images

Árrobbanás a lakáspiacon? A számok mögé nézve egészen más kép rajzolódik ki
Ma két évvel hamarabb jön ki egy panel ára az átlagbérből, mint 30 éve.
Négy napra bezár a magyar tőzsde, mutatjuk, hol lehet kereskedni a világban
Itthon szünnap van csütörtökön és pénteken.
Súlyos kérdés előtt a világ: mi történhet, ha tényleg egymásnak esik a világ két atomhatalma?
Aggasztó forgatókönyvek az asztalon.
Bréking! Megkötötte Ukrajna és Amerika a rendkívül fontos megállapodást
Szerda éjszaka jelentették.
Hivatalos: Magyarország is kéri Brüsszeltől a vészhelyzeti klauzula aktiválását
A költségvetési problémákon enyhíthet a kedvezmény.
Az utolsó pillanatban jött a felpattanás New Yorkban
Nagy mínuszból ugrottak fel az amerikai indexek.
Hatalmas robbanás történt Murom mellett, elfoglalták az oroszok Novét - Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
SPB: Jól teljesített az első negyedévben a kínai GDP
Lendületesen indította az idei évet Kína gazdasága, az amerikai vámrendeletek azonban várhatóan jelentősen visszafogják majd a teljesítményt. Az ország vezetése célzottan igyekszik ösztön
Repülőrajt helyett földbe állás
A tragikus 2023-as és 2024-es év után a Főnök bejelentette év elején, hogy repülőrajttal fog Magyarország gazdasága az égig emelkedni, az éves növekedési ütem 3-6% lesz. Az inflációnak, a
Greenhushing: új trend a vállalatok világában
A greenwashing mellett az utóbbi időben egy új vállalati zöld kommunikációs trendet is megfigyelhetünk.
Turbórészvény vagy az új arany? Szemtől szemben az alapkezelő és a kriptobefektető
Pár éve még elképzelhetetlen lett volna: leült egymással vitatkozni a HOLD vezérigazgatója és az egyik legnagyobb hazai kriptós cég, a Cryptofalka alapítója. Távolról sem értenek...
The pos
Kína is tud ám, ha akar...
Kedves Olvasó, nem untatlak az elmúlt néhány hétben lezajlott tőzsdei mozgásokkal egy sokadig cikkben, sőt még napi rekordokkal és \"milyen világot élünk\" szlogennel sem fárasztalak....
The
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Zöld energiával meleg otthonokat: új lehetőség a távhőtermelőknek
A 2025/MA/TÁVHŐ/02 kódszámú, társadalmi egyeztetésre bocsátott pályázati felhívás új lendületet adhat a hazai távhőrendszerek megújításának.
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T


- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.