
Európa innovációs versenyképessége évek óta gyenge pontja a kontinens gazdasági struktúrájának. A legígéretesebb európai startupok és technológiai cégek gyakran az Egyesült Államokban keresnek tőkét, mert ott a szabályozói környezet egyszerűbb, az adminisztráció gyorsabb, a kockázatitőke-piac fejlettebb, és a nagy összegű befektetések könnyebben elérhetők. Európa a legtöbbször nem a tehetség hiányán bukik el, hanem azon, hogy nem tudja megtartani saját innovátorait.
A kontinens startupjainak jellemző útja: helyi ötlet, kezdeti európai támogatás, majd amerikai pénz, amerikai piac, és végül amerikai székhely.
Ezt a problémát súlyosbítja az is, hogy az európai szabályozási környezet gyakran túlterheli a fiatal vállalkozásokat. Az uniós adatvédelmi rendelet (GDPR), az AI Act, a Digital Markets Act, a Digital Services Act és más szabályozások olyan bonyolult jogi- és adminisztrációs dzsungelt alkotnak, amelyen csak a legnagyobb cégek tudnak hatékonyan átvágni. A kisebb, növekedésben lévő cégek gyakran megakadnak, vagy épp emiatt választják inkább az amerikai környezetet, ahol ugyan léteznek szabályozások, de az innovációs ciklusokhoz rugalmasabban alkalmazkodnak.
Az Európai Bizottság viszont azt reméli, hogy a geopolitikai változások, különösen Donald Trump visszatérése a Fehér Házba, új lehetőségeket is teremthetnek Európa számára.
Az Egyesült Államokban egyre több kutató, vállalkozó és befektető érzi bizonytalannak a környezetet, különösen a bevándorlási szabályok szigorítása és a kutatásfinanszírozás csökkenése miatt. Egyes európai szereplők – mint például Bécs, Oslo vagy Brüsszel – már léptek: gyorsított eljárásokkal, ösztöndíjprogramokkal és különleges tudományos menedékjoggal próbálják átcsábítani az amerikai rendszerből kiábrándult kutatókat és vállalkozókat.
Brüsszel pedig meghirdette a Choose Europe! nevű programot, hogy megfordítsa az agyelszívást, és elcsábítsa a washingtoni tilalmak miatt ellehetetlenülő kutatókat Európába. Ehhez jelentős támogatást is fizetnek.
Készül az európai pénzügyi atomfegyver
Az Európai Bizottság is felismerte a problémát, és ambiciózus reformokba kezdett. A legfontosabb ezek közül a megtakarítási és befektetési unió (Savings and Investment Union), amelynek célja, hogy végre valódi tőkepiaci unió jöjjön létre az EU-n belül. Az elképzelés szerint az európai megtakarításokat – különösen a nyugdíjalapokban lévő tőkét – sokkal hatékonyabban kellene hazai innovációkba, startupokba, és technológiai vállalkozásokba csatornázni.
Jelenleg ugyanis ezek az alapok jellemzően amerikai eszközökbe fektetnek, és csak töredékük áramlik vissza európai innovációba.
A megtakarítási unió célja tehát kettős: egyrészt a hazai startupok finanszírozásának megkönnyítése, másrészt a gazdasági szuverenitás erősítése, vagyis annak elkerülése, hogy az európai technológiai fejlődés továbbra is külső forrásoktól függjön. Az Európai Bizottság ennek érdekében támogatná az egységes tőkepiac mélyítését, a határokon átnyúló befektetési akadályok lebontását, valamint az adminisztratív és jogi harmonizációt.
Azonban a Bizottság elképzeléseinek megvalósítása nem könnyű. A politikai valóság – tagállami protekcionizmus, eltérő nyugdíjstruktúrák, jogharmonizációs nehézségek – eddig rendre megakasztotta a hasonló reformokat. Bár a tőkepiaci unió ötlete már 2014 óta létezik, érdemi áttörést mindeddig nem sikerült elérni.
Most viszont, az amerikai technológiai bizonytalanság közepette, megnyílhat az az ablak, amely lehetőséget ad a régi struktúrák újragondolására.
Épül az európai Szilícium-völgy?
Ebbe az ökoszisztéma-építési törekvésbe illeszkedik a „Silicon Saxony” példája is, amelyet most mutattak be az Európai Tanács versenyképességi csoportjában. Ez a németországi félvezetőipari klaszter – amely 400-nál is több vállalatból áll –, mára nemcsak a régió, hanem egész Európa egyik kulcsszereplőjévé vált a mikroelektronikai innovációban.
A klaszter Drezda környékén koncentrálódik, ahol már most is erős gyártókapacitások és kutatási infrastruktúra található.
A Silicon Saxony célja, hogy a félvezetőgyártás ne csak alvállalkozói szerepkörben legyen jelen Európában, hanem teljes értékláncot átfogó, saját fejlesztésekkel is rendelkező iparággá váljon.
A május 13-i brüsszeli prezentációjuk során a Silicon Saxony képviselői kiemelték: ha Európa nem épít saját technológiai szuverenitást a kulcságazatokban – így a félvezetők, mesterséges intelligencia, kvantumtechnológia területén –, akkor tartósan kiszolgáltatott marad. A klaszter szerint az „EU Chips Act” jó kezdeményezés, de a végrehajtás során rugalmas és iparágvezérelt megközelítésre van szükség. Kulcsfontosságú a köz- és magánszféra szorosabb együttműködése, az oktatás és képzés reformja, a technológiai munkaerőhiány kezelése, valamint a beruházások gyors és hatékony engedélyezése.
A Silicon Saxony vezetői figyelmeztetettek:
egyetlen félvezetőgyár felépítése 3–5 év és több milliárd euró.
Ezért elengedhetetlen a hosszú távú, stabil, kiszámítható szabályozási környezet. Emellett a versenyképességhez szükség van a legmodernebb gyártási technológiákra – például fejlett csomagolási és integrációs eljárásokra –, valamint arra, hogy az európai ökoszisztéma ne csak kutasson, hanem képes is legyen az eredményeket ipari méretben előállítani.
Európa tehát válaszúthoz érkezett. Az amerikai piac körüli bizonytalanság lehetőség, de csak akkor, ha a kontinens képes élni vele. Ehhez nem elég programokat indítani a Silicon Saxony tapasztalatai alapján:
működő piacokat, életszerű szabályozást, és skálázható finanszírozási struktúrákat kell teremteni.
„A startupok nem politikai stratégiákból nőnek ki, hanem élő, versenyképes ökoszisztémákból” – fogalmaztak prezentációjukban. Az ilyen ökoszisztémák egyik kulcseleme a tőke, a másik pedig a kiszámítható környezet.
Ha Európa képes ezeket biztosítani, akkor valóban meg tudja fordítani a trendet – és nem elcsábítani fogják az innovátorait, hanem megtartani. Vagy akár visszacsábítani
– mondták el a tagállamok minisztereinek.
Címlapkép forrása: EU
Hamarosan beindul a legújabb magyarországi akksigyár, jó sok fülöp-szigeteki munkás kell hozzá
Megtudtuk a legfontosabb aktualitásokat a beruházásról.
Folytatódhat a növekedési sztori: öt kitörési pontot azonosított a Gloster
A Portfolio Befektetői Klubján mutatta be új stratégiáját a hazai IT-cég.
Nicușor Dan nyerte a romániai elnökválasztást, George Simion elismerte vereségét – Híreink percről percre
Nagy részvétel mellett az AUR-vezér alulmaradt a bukaresti főpolgármesterrel szemben.
Végre elismerte Zelenszkij: szép csendben eddig nem látott mennyiségű amerikai Abrams harckocsi érkezett Ukrajnába
Feltöltötték az elfogyó készleteket.
Meglepetések a lengyel és román választáson, Amerikát leminősítették - Mi történik a piacokon?
Mozgalmasan telt a hétvége is.
Rekordbevétel mellett zuhanó profit az AutoWallisnál
Éreztette hatását a kedvezőtlen működési környezet.
Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit!
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit! Az ingatlanvásárlás sokkal komolyabb döntés, mint gondolnánk Miközben egy használt autót alapos
Követett részvények - 2025. május
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
Napelemekkel lefedett csatornák kínálhatnak megoldást a víz- és energiahiányra
A Dél-kaliforniai Egyetem új kezdeményezése Kalifornia állam közel 6,5 kilométernyi csatornarendszerét tiszta energiaforrássá alakíthatja amellett, hogy hozzájárulhat a
Kevesebb gyerekkel is, többel is élni fog az emberiség
A mai fiúk tényleg cukik (they are so cute!), minden érdekli őket, de valójában semmi se. Legkevésbé, hogy feleségük és családjuk legyen. Félszegek, rettegnek, hogy...
The post Kevesebb gyerek
Vagyonmegosztás 2025 - tények tévhitek
A házasság felbomlása után a vagyonmegosztás nem csak jogi, hanem érzelmi kihívás is. A családjogi kérdések területén a legtöbb félreértés ezen a területen alakult ki. Dr. Bagi Éva csal
Így kerüld el a leggyakoribb hitel-elutasításokat - legális kiskapuk banki fedezetekre
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Így kerüld el a leggyakoribb hitel-elutasításokat - legális kiskapuk banki fedezetekre Miért utasítanak el a bankok? Ingatlanvásárláskor gyakori, hog
Megverik az inflációt a magyar befektetési alapok?
A kérdés és a blog témája alapján úgy tűnhet, hogy a válasz egyértelműen nem lesz. Meglepú módon jobb a helyzet, mint gondoltam, de a jó nem ilyen. Persze okozhatta ezt az utóbbi 10+ év ré
Top 10 osztalék részvény - 2025. május
Május másodikán kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, de én szabin voltam, ezért csak most csináltam meg a listát.Fontosabb infók a lista összeállításával kapcsolat

Vállalatvezetők a célkeresztben: így védheti meg magát egy jó D&O biztosítással (x)
A munkahelyi mentális jóllét fesztiválja (x)

- Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden
- Itt a fordulat: ez lehet az első jel arra, hogy megmenekülhet a föld
- Véget ért az orosz-ukrán béketárgyalás: itt van minden, amit tudni lehet
- Érdekesen takarítanak meg a magyarok: olyat műveltek, mint Európában senki
- Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz
Ingatlanpiaci elemző
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Stipsicz András matematikus nyerte az idei Bolyai-díjat
A friss díja kapcsán beszélgettünk vele számos témáról.
A Fülöp-szigeteken keresztül vezet a Gloster útja Amerikába
Szekeres Viktorral a Gloster Nyrt. alapítójával beszélgettünk
Mindenkit meglepett Kína csodacége – Mit hoz Magyarországnak a BYD?
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen