
A cikk a 2021-es BÉT50 kiadványban jelent meg. A kiadvány médiatámogatója a Portfolio.
2011-ben alapították az erős egyetemi háttérrel rendelkező AutSoft Zrt.-t, amely többek között egyedi szoftverfejlesztéssel, termékek és szolgáltatások fejlesztésével, felhasználói élmény optimalizálással, valamint oktatással és kutatás-fejlesztéssel foglalkozik. Utóbbi nem annyira meglepő, mivel a céget a BME Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszék munkatársai alapították, egyetemi résztulajdon modellben. A jogszabályi háttér változásakor a BME kilépett a cégből.
"A céget jellemző nem mindennapi tudásbázis és technológiai fókusz az, amiben mások vagyunk, mint a versenytársaink. Az elmúlt tíz év alatt a csapatunkat ennek a kiváló tanszéknek a legkiválóbb hallgatóiból és kutatóiból építettük, és nagy hangsúlyt helyeztünk az egyetemi képzés során felmerülő innovatív ötletek megvalósítására és piacosítására" – mondta Cseresnyés Dóra vezérigazgató, aki 2019 végén érkezett az AutSofthoz, és 2020. április 1-je óta vezeti a céget, amely számos termékkoncepcióval, illetve két saját termékkel büszkélkedhet. Az InfoHUB egy natív mobil alkalmazás, amely dinamikus, azonnali tartalom megosztással új kommunikációs csatornát kínál közösségeknek és szervezeteknek, a SensorHUB pedig tabletre és gyári kijelzőre fejlesztett Ipar 4.0 termelésoptimalizáló platform, amely képes a gyártósorok és rajtuk található gyártógépek produktivitásának mérésére, a listázott adatok valós idejű megjelenítésére.
A siker kulcsa Cseresnyés Dóra szerint a kiemelkedő technológiai tudás. A cég munkatársai olyan speciális kompetenciákkal bírnak, mint 3D, AR, VR, Data Science, mesterséges intelligencia, így képesek szinte bármilyen digitalizációs megoldást megvalósítani, legyen szó Mobil, Java, vagy .NET alapú megoldásról vagy modern webes keretrendszerekről, pénzügyi, egészségügyi, logisztikai vagy az ipari szektorról.
Amikor az ügyfél megkeres bennünket egy problémával, egyedi, komplex megoldást tudunk nyújtani, és néha még vissza is kell fogni a fejlesztőket, hogy ne fejlesszenek Jaguárt, ha az ügyfél egy jó Skodát szeretne
– jegyezte meg a vezérigazgató, aki szerint 2020 kihívásokkal teli év volt, de az AutSoft és a munkatársak nagyon jól vették az akadályokat. Az IT szektorban a home office-ra való átállás nem jelentett problémát, és a koronavírus megjelenése utáni néhány hónapban jelentősen nőtt a munkatársak teljesítménye, mindenki igyekezett a lehető legtöbbet kihozni a helyzetből, ez pedig előre vitte a céget.

"Néhányan azt mondják, a pandémia nyertesei az IT cégek, én ezt mindig visszautasítom. A pandémia által fellendülő digitalizáció nyertese az egész társadalom. Az IT szektort a többi ágazathoz képest valóban enyhébben érintette a válság. Az év első felében tudtuk folytatni a már megkezdett projekteket, és noha a második félévben éreztünk némi megtorpanást megrendelői oldalon, ez csak átmeneti volt. Az ok egyszerű: amíg korábban a digitalizáció a cégek számára versenyelőnyt jelentett, a pandémia végére gyakorlatilag a piacon maradás feltételévé vált" – mondta Cseresnyés Dóra, hozzátéve, 2020-ban 26 százalékos növekedést tudtak elérni, ami nagyon jó, de hangsúlyozta, számukra sem volt könnyű a 2020-as év.
Az elmúlt tíz évben organikusan, saját tőkéből növekedett a cég, éltek a K+F pályázati lehetőségekkel, de a jövőt tekintve nyitottak külső forrás bevonására is. A vezérigazgató szerint az AutSoft sok szempontból lehet vonzó potenciális befektetők számára, hiszen a cég unikális működési módja képzett menedzsmenttel egészül ki. 2018-ban kezdték el letenni egy nagyvállalati modell alapjait, amikor Kft.-ből Zrt.-vé alakultak át. Ma a szakma legjobbjai dolgoznak náluk.
Ugyanakkor a cég átalakítását az elmúlt évtized egyik legnagyobb kihívásaként említette. Noha a vezetőség tisztában volt azzal, hogy a sikeres jövőhöz ez a lépés elengedhetetlen, a folyamatos és dinamikus növekedés szigorú és határozott lépéseket követelt meg.
Még most is előfordul, hogy egy-egy régen nálunk dolgozó kolléga nosztalgikusan mesél azokról az időkről, amikor még egy kis, családias cég voltunk
– jegyzi meg, ugyanakkor szerinte a tartós növekedési stratégiához elengedhetetlen volt a transzformáció. A Covid megjelenését inkább lehetőségként élte meg, Cseresnyés Dóra szerint az erősségekre való fókuszálás visz előre egy céget, márpedig most szükség volt arra, hogy mindenki a lehető legjobbat nyújtsa. Eleinte azt gondolták, a távmunka nem lesz tartós, 2-3 hónapra számítottak, aztán világossá vált, hogy be kell rendezkedni a hibrid munkavégzésre. Fontos azonban, hogy ennek keretében megőrizzék a személyes, közös munka erejét az ötletelés, innováció terén.
Arra a kérdésre, mivel lenne elégedett vezérigazgatóként a következő néhány évben, azt válaszolta, rövidtávon a cél a növekedési ütem megtartása. Az idei évre 20-25 százalékos növekedést várnak. Középtávú céljuk pedig a saját termékpaletta bővítése és a nemzetközi piacra lépés.
„Középvállalatnak számítunk, amely alkalmas multinacionális nagyvállalatok szoftverigényeit is maradéktalanul, magas színvonalon teljesíteni. A magyar piac ehhez a cégmérethez és rendelkezésre álló kapacitáshoz mérten kicsi, ezért azt gondoljuk, hogy külföldre kell lépni. Úgy látjuk, hogy főleg Nyugat-Európában nagyobb igény és kereslet van a technológiai kiválóságra, az egyszerűbb helyett az innovatívabb megoldásokra is nyitottak, még ha a megvalósítás többe is kerül” – magyarázta az ügyvezető, hozzátéve, ennek megvalósítása benne van a következő 3 éves tervben. Nyitottak vagyunk az együttműködés különböző formáira annak érdekében, hogy a nemzetközi jelenlétük erősödjön és stabil legyen.
"Az organikus növekedésre büszkék vagyunk, de nem cél, hogy a következő tíz évben is így működjünk” – tette hozzá.
Címlapkép: BÉT50
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését
Lesújtó előrejelzés jelent meg arról, mi vár Magyarországra.
Rali indult a tőzsdéken egy kínai jelzés és a kedvező amerikai adatok nyomán
Csak Magyarországon nem volt pénteken kereskedés.
Kiderült: Kína szép csendben meghátrált az Egyesült Államokkal folytatott durva vámháborúban
Nem hozták nyilvánosságra, de az amerikai import negyedét mentesítették a vámok alól.
Ultimátumot adott az Egyesült Államok Iránnak – Közeleg a bombázás?
Nagyon kemény utasításokat mondott az amerikai külügyminiszter.
Spanyol áramkrízis: Portugália egyedül folytatja, nem kereskedik keleti szomszédjával
Óvatosságból továbbra sem állítják helyre az áramkereskedelmet, amíg ki nem derül az igazság.
Bejelentették: megfigyelőket küld az Egyesült Államok a vasárnapi romániai elnökválasztásokra
Ilyet is ritkán látunk, amikor egy szövetségeshez, egy EU- és NATO-taghoz jönnek amerikai megfigyelők.
Donald Trump nem közvetít többé, de utat nyitott az ukrán fegyverszállítmányok előtt – háborús híreink pénteken
Feladja a Fehér Ház a közvetítői szerepet.
A természet mérnökei, akik segítenek a klímaharcban
A hódokat gyakran emlegetik a természet mérnökeiként - nem véletlenül. A Magyarországon is őshonosnak számító faj leginkább gátépítő tevékenységéről ismert, ám
Klímakérdés: hol érdemes most ingatlant venni?
Ingatlanpiac és klímaváltozás: hol értéktelenedik el a tengerpart, és hol erősödik a dombtető? Mostanra a klímaváltozás nemcsak környezeti kérdés, hanem egyre inkább gazdasági és befekte
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségének deregulációs intézkedései
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége, illetve annak új vezetője jelentős irányváltást hozna a hivatal eddigi működésébe.
SPB: Jól teljesített az első negyedévben a kínai GDP
Lendületesen indította az idei évet Kína gazdasága, az amerikai vámrendeletek azonban várhatóan jelentősen visszafogják majd a teljesítményt. Az ország vezetése célzottan igyekszik ösztön
Repülőrajt helyett földbe állás
A tragikus 2023-as és 2024-es év után a Főnök bejelentette év elején, hogy repülőrajttal fog Magyarország gazdasága az égig emelkedni, az éves növekedési ütem 3-6% lesz. Az inflációnak, a
Greenhushing: új trend a vállalatok világában
A greenwashing mellett az utóbbi időben egy új vállalati zöld kommunikációs trendet is megfigyelhetünk.
Turbórészvény vagy az új arany? Szemtől szemben az alapkezelő és a kriptobefektető
Pár éve még elképzelhetetlen lett volna: leült egymással vitatkozni a HOLD vezérigazgatója és az egyik legnagyobb hazai kriptós cég, a Cryptofalka alapítója. Távolról sem értenek...
The pos


- Aszódi Attila: mi vezetett a történelmi áramszünethez az Ibériai-félszigeten?
- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Milliókat kaszálhatsz a kormány kamatmentes hitelével: mutatjuk a szinte nulla kockázatú trükköt
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.