Lesz valaha karbonsemleges épületállományunk? - Nyíltan beszéltek céljaikról az ingatlanszakma szereplői
Üzlet

Lesz valaha karbonsemleges épületállományunk? - Nyíltan beszéltek céljaikról az ingatlanszakma szereplői

Portfolio
Portfolio Sustainable World 2024 konferencia egyik délutáni kerekasztal-beszélgetése során a szakértők azt járták körül, hogy az egyes ingatlanpiachoz kötődő szereplők miként tudnak hozzájárulni az épületállomány zöldítéséhez, hogyan látják a kereskedelmi ingatlanok átalakulási folyamatát, a lakóépületek energiahatékonnyá tételét és a jogi vagy éppen finanszírozói környezet ennek megfelelő támogatását, vagy éppen hiányát. Emellett Szemerédi Dóra Diána, a Gránit Pólus csoport ESG és vállalati kapcsolatokért felelős vezetője a Westend kapcsán osztotta meg a tapasztalatait.

Fontos, hogy az iparági szakértők megosszák egymással a tapasztalataikat, ami jó útmutató is egyben. A fenntartható épületek kialakítása egy nagyon komplex feladat: energiahatékonyság, vízhatékonyság, egészséges beltéri környezet, fenntartható anyagválasztások, karbontudatos üzemeltetés – kezdte előadását Szemerédi Dóra Diána.

A Westend esetében évek óta foglalkozunk a folyamattal: tetőkert, szökőkutak, természetes fény, közösségi terek. Ezek mindegyike már a 25 évvel ezelőtti megvalósítás során is szempontok voltak, de a magas arányú hulladék-újrahasznosítás, a környezettudatos felújítások és a karbontudatos üzemeltetés is ezt a célt szolgálja – tette hozzá.

Egy épület zöldítésénél elsőként meg kell határozni azokat a műszaki és építészeti célokat, amik megvalósíthatók. Az energiacsökkentés után elindulhat az energiamix zöldítése, ez most van folyamatban nálunk, ősztől a teljes Westend energiamixének több mint 60 százalékát zöldenergiából fedezik egy napelempark segítségével, ami azonnali kibocsátáscsökkentést eredményez.

Jövőbeli lépésként a cél az energiafogyasztási csúcsok letörése mesterséges intelligencia segítségével, ami adatvezérelt fogyasztásoptimalizálást jelent. Emellett a barnaáram-fogyasztás csökkentése, további kibocsátáscsökkentés és az energiafogyasztás optimalizálása van tervben. A jövő városai nemcsak a technológia, hanem a természet integrálásával épülnek majd fel – hangsúlyozta a szakértő.

VAL_00705

Lesz valaha karbonsemleges épületállományunk?

A karbonsemlegesség volt a fő témája a panelbeszélgetésnek. Mióta beszélhetünk karbonsemleges építésről? Ki, hogy látja a folyamatot és a jövőbeli terveket? – tette fel a kérdést Kolossa József DLA, a Magyar Környezettudatos Építés Egyesületének vezető fenntarthatósági szakértője.

A karbonsemleges fogalom, hogy annyi kibocsátás marad csak fenn, amennyit el is tudunk nyelni. A fejlett országok 2050-re tettek klímasemleges vállalást, a fejlődő országok valamivel későbbre. Ez azonban csak azt ígéri, hogy a jelenlegi felmelegedésen nem rontunk tovább. A HuGBC-vel dolgozunk együtt egy karbonsemleges útiterv kialakításán. Az épületek kibocsátása az üzemeltetési és a beépített karbonból tevődik össze – hangsúlyozta Koczóh Levente András, a Green Policy Center Senior klímapolitikai szakértője.

A HelloParksnál fejlesztők és üzemeltetők is vagyunk, így mindkét oldalt figyelembe vesszük a karbonkibocsátásnál. Az ellentételezés azonban nem megoldás, mindenképpen csökkentésre van szükség. Vannak részek, amikkel nincs mit tenni, például a betongyártás, de ahol van lehetőségünk, ott kötelességünk csökkenteni. Ha például nyáron és nem télen betonozunk, az sokkal kisebb kibocsátást eredményez – emelte ki Bencze Anna, a HelloParks fenntarthatósági vezetője.

Svédországban, ahonnan a cégünk származik már előrébb járnak a kibocsátáscsökkentésben mind a termékek, mind a szolgáltatások terén. 75 százalékban használunk újrahasznosított alapanyagokat tartalmazó termékeket a gyártásunk során, illetve a karbonsemleges acél fejlesztésével is aktívan foglalkozunk – tette hozzá Csipszer Zoltán, a Lindab Kft. üzletágvezetője.

Mi egy dán cég vagyunk, így a jó szemlélet nálunk is megvan. A karbonsemlegességhez vezető út az épületállomány zöldítésén át vezet. A Veluxnál lokális fenntarthatósági fejlesztéseket hajtottunk végre, a termelés során képződő faforgáccsal fűtünk, amivel évente mintegy 20 százalékos kibocsátáscsökkentést tudtunk elérni – hívta fel a figyelmet Kovács Gábor, Head of Public Affairs, Velux.

Célunk, hogy minél nagyobb mértében tudjunk segíteni a jogosultaknak a pályázásra, az EU ugyanis régóta foglalkozik a klímaváltozás mérséklésével. A zöld megállapodás ebben az egyik legfőbb prioritás, ami tartalmazza a 2050-es klímasemlegességi célt. Az unió a teljes költségvetésének 30 százalékát allokálja éghajlatpolitikai célokra. A forrás tehát adott, a fejlesztési célok függvénye, hogy ki, mire tud forrást szerezni – mondta el Zsámba Judit, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) projektmenedzsere.

Fontos szempontok az energiatudatosságban

  • A karbonsemlegességhez rendszerszemléletre van szükség, hogy a lehető legnagyobb lehessen a csökkentés, ha például indokolatlanul sok szigetelést teszünk egy épületre, már nem javul a hatékonyság, miközben az alapanyagok előállításának kibocsátása emelkedik.
  • Napelemet is például akkor érdemes csak telepíteni, ha már megvan az épület szigetelése. Nem lehet kihagyni egy-egy köztes lépést.
  • Az épületfelújítási arány ma évi 0,2 százalék Magyarországon, miközben az EU-s elvárás 3 százalék lenne.
  • A jelenlegi szabályozási rendszerben sok helyen vannak olyan rugalmatlanságok, amik lassítják az átállást. Remélhetőleg hamarosan Magyarországon is megvalósulnak az energiaközösségek.
  • A jövő építőanyaga a fa. Jelenleg rengeteg túltervezés van az épületeinkben.

Ki, hogy látja a jövőt?

HelloParks: megjelent az ESG stratégiánk, amiben van egy részletes lépéseket tartalmazó útvonaltervünk a 2050-es célok megvalósulásához. A beépítési és a működési karbon nálunk 50-50%, 2025-től 25%-kal, 2030-tól pedig 50%-kal csökkentjük a beépítési karbont, a 2025-ös célt már sikerült is elérnünk

Lindab: igyekszünk alapanyagszinten is karbonsemleges acéltermékeket használni, szeretnénk összekötni az ESG-t a megfelelő beltéri levegőminőség fogalmával

Green Policy Center: nagyon várjuk a nemzeti energia- és klímaterv végleges változatának elfogadását, és klímaalkalmazkodásban is várható egy anyagunk hamarosan

Velux: a Kádár-kockákkal mindenképpen jó lenne valamit kezdeni, egy külföldi pilot projektben volt, hogy 80 százalékos energiamegtakarítást sikerült így elérni

MFOI: igyekszünk a közvetlen uniós forrásokba való pályázásban segíteni, itt azonban nem közvetlen infrastrukturális beruházások, hanem innovatív alapanyagok, technológiák, kutatások szerepelnek, ezekben segítjük az érdeklődőket a zöld céljaik elérésében, hozzájárulva ezzel az unió fejlesztési céljaihoz is

Címlapkép forrása: Berecz Valter / Portfolio

Holdblog

A nagy Trump-short

Ha van a tőzsdei buboréknak tankönyvi példája, akkor azt Donald Trump körül érdemes keresni. A volt elnök közösségi platformja nagy rössel indult, de bedurranni sehogy... The post A nagy Trump

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megjelent a friss banki rangsor: a te bankod hányadik a listán?
Díjmentes online előadás

Devizakereskedés alapjai, avagy mi lesz veled forint?

Miben különbözik a devizakereskedés a részvények adásvételétől? Mely devizapárokat érdemes egyáltalán figyelni? Hogyan zajlik le egy tranzakció a forex piacon? Hogyan lehet rövid vagy hosszabb távra spekulálni ezen a piacon?

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Future of Finance 2024
2024. szeptember 17.
Követeléskezelési trendek 2024
2024. szeptember 18.
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
2024. szeptember 18.
Budapest Economic Forum 2024
2024. október 17.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
idegenforgalom-nyár-nyaralás-strand-tenger-turista-turizmus-utazás-üdülő