A fenntarthatósági szempontok figyelembevételének top prioritásnak kell lennie - mondta Gereben Mátyás, a CPI Hungary ingatlanbefektető, -fejlesztő és -üzemeltető vállalat országmenedzsere. "Nekünk, nagy felelősségünk van abban, hogy átadjuk annak a környezetnek, akivel mi érintkezünk, az ügyfeleknek, a beszállítóknak, az ingatlanokat bérlőknek a fenntarthatósági szempontokat".
Kiemelte: a fenntarthatóságban elért eredményeknek sok szegmense van, ennek csak egyike az, hogy milyen kibocsátású az épület. Más kérdéseket is figyelembe kell venni, pl. hogyan szerezzük be az energiaforrásokat, hogyan tudjuk a bérlőinket rávenni arra, hogy fenntarthatóan működjenek az épületeinkben.
Azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy mennyire éri meg a zöldítésbe beruházni azt emelte ki: ez nem megérés kérdése, van egy szabályozási kérdés a másik oldalon, nem tudunk mást csinálni, különben mindenféle adókkal, pénzügyi kötelezettségekkel kell szembenézni.
Előre kell menekülni, épületirányítási, gépészeti megoldások kellenek, amelyek a leghatékonyabbá tudják tenni az épületeket, figyelembe véve a megtérülést - tette hozzá.
A zöld átállás folyamatának elkerülhetetlenségéről szólva Horváth Péter, a takarmánygyártó, takarmányalapanyag-kereskedő UBM vezérigazgatója elmondta:
ebből a folyamatból már nincs visszaút, nem lehet belefáradni a zöldítési folyamatba, az, hogy szeptember elején 34 fok van, nem normális dolog, ez a feladat előttünk van.
A zöld átállás folyamatának kísérőjelenségeként felhívta a figyelmet arra, hogy az intenzív állattenyésztés és az ehhez kapcsolódó takarmánygyártás át fog helyeződni Észak- és Nyugat-Európából a térségünkbe. "Erre stratégiát lehet alkotni, ennek legalább évtizedes kihatása lesz" - jegyezte meg.
Az idei nyárból kiindulva elképzelhető, hogy pár év múlva nem lesz jogosultsága a nyári fesztiváloknak - ezt már Oszkó-Jakab Natália, a Művészetek Völgye igazgatója emelte ki a jelenlegi időjárás kapcsán. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a Művészetek Völgye, mint fesztivál kutatható bázist ad a vállalatoknak a különböző zöld megoldásaik kipróbálására. "Kontrollcsoportos tesztelésére lehetőség áll így fenn, tesztterep lehet a fesztivál különböző zöld megoldásoknak."
Kitért arra is, hogy a fesztivál 2018-ban kitiltotta a műanyag eszközöket a kitelepülő vendéglátóhelyeknél, jóval azelőtt, hogy elfogadták az egyszer használatos eszközök betiltásáról szóló hazai jogszabályt.
Tibor Dávid, az építőanyaggyártó Masterplast elnöke saját szektoráról elmondta: a fenntarthatóság kérdésében az építőipar sokszorosan érintett. Nincs más lehetőség, ebben a szektorban foglalkozni kell ezzel a kérdéssel, miután az épületek felelősek a globális energiafogyasztás 40%-áért.
Itthon az épületek jelentős részénél fűtjük az utcát, elpazaroljuk az energiát, még akkor is, ha az adott energiát zölden állítjuk elő - mondta.
A hazai épületállomány 80-90 százalékához hozzá kell nyúlni. Ez egy borzalmasan nagy szám, és ezt nem lehet pár év alatt megtenni, ez tényleg több évtizeden átnyúló dolog.
Kiemelte, hogy a Masterplast jövő héten országos homlokzat hőszigetelési kedvezményprogramot indít. A program lényege, hogy a homlokzati hőszigeteléssel elért energiamegtakarításért cserébe a vásárlók 50 százalékos kedvezménnyel, féláron juthatnak hozzá a felújításhoz szükséges Hungarocell hőszigetelő anyaghoz.
Címlapkép forrása: Stiller Ákos / Portfolio