
Még több információ és részletek.
Szerdán reggel tette közzé a Magyar Nemzeti Bank a magyar biztosítási piac harmadik negyedéves statisztikáit. Ezek alapján
- az év eddig eltelt részében 11,6%-kal, a harmadik negyedévben 11,3%-kal emelkedett a szektor díjbevétele,
- az életbiztosítási üzletágban idén 8,5%-os, a harmadik negyedévben 9,5%-os a bővülés,
- a nem-életbiztosítási üzletág pedig rendre 13,5%-os, illetve 12,2%-os növekedést mutat.
Éven belül tehát az életbiztosítási üzletág gyorsult, a nem-életbiztosítási pedig lassult, így a harmadik negyedév dinamikája nagyjából megfelelt az eddigi idei összképnek. Tudósításunk a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) múlt heti konferenciájáról itt olvasható:

A már szinte csak egyharmados díjbevétel-arányt képviselő életbiztosítási üzletágban jó hír, hogy (nyilván részben a magas indexálások miatt is) a rendszeres díjak 10,5%-kal emelkedtek a harmadik negyedévben, miközben az eseti befizetések még jobban (+18,4%), az egyszeri díjas termékek bevételei viszont rosszabbul (-10,1%) alakultak. Utóbbiak rossz teljesítményéért továbbra is a profittartalmuknál nagyobb különadóteher okolható, ami miatt jellemzően nem éri meg őket értékesíteni 2022 közepe óta.

Terméktípus szerint vizsgálva ezúttal nem a nyugdíjbiztosításokat (+12,6%) találjuk az élen, ugyanis a növekedés mértékét tekintve a nem nyugdíjcélú unit-linked életbiztosítások (+15,9%) és a kockázati és egyéb életbiztosítások (+14,4%) is megelőzték őket, a vegyes életbiztosítások (-28,3%) viszont egyre inkább marginalizálódni látszanak a piacon, amihez a mögöttes befektetésként szolgáló állampapírok csökkent hozamának is köze lehet.

Ami a piac nagyobbik felét, a nem-életbiztosításokat illeti, ezek díjbevételére a tavalyi inflációt követő indexálás masszív felhajtóerőt jelent idén. Egyértelműen nagyobbat, mint a recessziót tükröző GDP, amellyel normál esetben viszonylag jól együttmozognak ezek a biztosítások. A harmadik negyedévben a casco (+15,6%), a kgfb (+14,3%) és a lakásbiztosítások (+10,2%) díjbevétele is két számjegyű mértékben emelkedett, a vállalati és más vagyon- és felelősségbiztosítások viszont átlag alatti mértékben növekedtek.

Külön említést érdemelnek az utasbiztosítások, amelyek a harmadik negyedévben 25,3%-kal növelték díjbevételüket.

Illetve az életbiztosítások közé sorolt egészség és a nem-életbiztosítások közé sorolt betegségbiztosítások (a megkülönböztetésnek nincs gyakorlati jelentősége), amelyek együttes díjbevétele szépen kúszik fel a teljes piac arányában, és a harmadik negyedévben 38%-kal (!) múlta felül az egy évvel korábbit.

Hogy a biztosítók díjbevételei elsősorban nem attól emelkednek, hogy egyre többen kötnének biztosítást, azt a szerződésszám adatai is mutatják. Az életbiztosítási szerződésszám nagyvonalakban stagnál, a nem-életbiztosítási nő, de az alábbi ábrán látható idei kiugrást a nem-életbiztosítási szerződésszámban nem a minden biztosítóra kiterjedő lakásbiztosítási kampány, hanem az Alfa Biztosító vagyonbiztosítási kampánya okozta. Magának az idén először márciusban megrendezett lakásbiztosítási kampánynak végül nem volt nagy hatása a szerződésszámra: mindössze 5403-mal emelkedett a 3,3 millió környékén mozgó lakásbiztosítási darabszám 2023 decembere és 2024 szeptembere között. Részletesen itt írtunk a jelenségről.

A nem-életbiztosítási üzletágat jelentősen befolyásolják a részben időjárásfüggő kárráfordítások, ebből a szempontból az idei harmadik negyedév a kgfb-nél növekedést, e szegmensen kívül viszont csökkenést hozott az egy évvel korábbihoz képest, így 1,6%-kal csökkent a biztosítók nettó kárráfordítása (köszönhetően a lecsengő inflációnak is), javítva az üzletág eredményességét.

Ennek megfelelően a biztosítók jövedelmezősége érdemben javult a harmadik negyedévben. Az év eddig eltelt részében az élet üzletág 24 milliárd, a masszívan adóztatott nem-élet üzletág 36 milliárd forintos biztosítástechnikai eredményt mutat. Előbbire pozitív hatással lesz az extraprofitadó jövő évi csökkenése, viszont érzékenyen érintheti az MNB etikus 2.0 életbiztosítási koncepciójának fokozatos bevezetése.

Az MNB adataiban megjelenített biztosítók összeségében idén 35,8 milliárd profitos adózott profitnál tartanak, ami még mindig szerénynek mondható, de legalább háromszorosa az egy évvel korábbinak, ami jelzi a piac alkalmazkodóképességét a túlzott adóterheléshez. Hogy pontosan miként változik a szektor adóterhelése jövőre, arról itt írtunk:

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Súlyos botrány van Ukrajnában – Témává vált az EU-s támogatások felfüggesztése
Az EU is válaszolt Kijev aggályaira.
Áramköltséget csökkenteni beruházás nélkül? A napenergia-termeléshez igazított tarifa lehet a megoldás
Szalai Sándort, az E.ON Energiamegoldások Kft. KKV ügyfelekért felelős energiaértékesítési vezetőjét kérdeztük az energiakereskedő új tarifacsomagjáról.
Újabb háborúra készülnek az oroszok? – Már a parlamentben is erről pusmognak
Reagált a szóbeszédre a Lenta egyik forrása.
Felfedte az ukrán hírszerzés: gigantikus háborúra mozgósít Oroszország, egyetlen cél lebeg a szemük előtt
Kirilo Budanov kémfőnök szerint 1100 milliárd dollárt öntene a fegyverkezésbe Moszkva.
Rohamra felkészülni, ezekbe a városokba özönlenek az egyetemista bérlők
Borsos árakat kérnek a kiadott lakásokért.
15 milliós személyi kölcsön kellene? - Már három banknál is igényelheted
Nagy dobás az OTP-től.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási
Az S&P-huszárok hanyatlása
Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók. "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.
Nulla kamat, nulla önerő - és most indul az aranyroham!
KKV-k, figyelem! Elindult a történelmi lehetőség: pénzhez juthatsz úgy, hogy közben egy fillért sem kell kockáztatnod.
NAV Online Számla rendszer - szeptembertől újabb szigorítások növekvő elvárások az adatszolgáltatásban
2025. szeptember 15-től a NAV tovább szigorítja az online számlaadat-szolgáltatással kapcsolatos szabályokat. A változások célja világos: a NAV még nagyobb hangsúlyt fektet az adatminőségre.
Egy új innovációval zöldforradalom törhet ki a textiliparban
A Mashouf testvérek új szemlélete formálhatja át a textilgyártás jövőjét.
VIDEÓ! Politika, piac, infláció: Miért érdemes most Japánra figyelni?
A 2025-ös japán választások rendkívüli feszültség közepette zajlottak: az inflációs bizonytalanság, a gyenge jen és az emelkedő állampapírhozamok megrendítették a lakosság és a befekte
A vírusok nehezebbek, mint a teljes emberiség
Imádom az adatvizualizációkat - egy-egy jól eltalált infografikával több hasznos tudást lehet átadni, mint több tízezer karakternyi szöveggel. Ilyen az e heti grafikonunk is: egész... The post
Zsiday Viktor a "butább" gazdaságok felelőtlenségéről
Egészen elképesztő tendenciák alakulnak költségvetési politika területén az egész világon, de különösen az Egyesült Államokban, aminek igen súlyos hosszú-, vagy akár már középtávú k

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Olcsó a lakosságnak, brutális az iparnak – Hol a kiút az árampiaci káoszból?
A jónak tűnő vállalati megoldásoknak is vannak kevéssé ismert buktatói.
Elhullottak a forint támadói – Meddig tarthat ki ez a hihetetlen erő?
Páratlan évet fut a magyar deviza.
Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
