Nagyon rossz trend, hogy a fiatalok az új dohánytermékeket nagy arányban próbálják ki

Nagyon rossz trend, hogy a fiatalok az új dohánytermékeket nagy arányban próbálják ki

Magyarországon a túlsúlyos betegek, a dohányosok aránya nemzetközi összevetésben is magas. Ezen kockázati tényezők, valamint a nem kezelt magas vérnyomás, cukorbetegség fennállása súlyosabb állapotot eredményezhet a fertőző betegség esetén - nyilatkozta a Portfolio-nak adott interjújában Bogos Krisztina, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet főigazgatója. A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a dohányzás egy krónikus betegség, ebből nem lehet az egyik pillanatról a másikra meggyógyulni, és nem is szabad azt a látszatot keltenie senkinek, hogy erre a betegségre létezik csodaszer. A főigazgatóval a Dohányzás Elleni Világnap alkalmából arról is beszélgettünk, hogy mit okoz a dohányzás az ország számára és milyen új trendek figyelhetőek meg Magyarországon. Kiemelte: az új típusú dohánytermékek fenntartják a függőséget a nikotintartalmuk miatt, ezért a leszokásban nem segítenek.

Magyarország sem menekülhet: a szemünk láttára alakul át itthon is a cigik piaca

Magyarország sem menekülhet: a szemünk láttára alakul át itthon is a cigik piaca

A dohánytermékek szálra vetített összesített forgalma négy év alatt alig változott, az idei évben még növekedett is a fogyasztás az előző év adataihoz képest, és mindez elsősorban az új típusú termékek Magyarországra is jellemző erőteljes térhódításával függ össze - erre a megállapításra jutottak kutatók idehaza és erről beszélgettünk a téma két szakértőjével. Joó Tamás egészségügyi közgazdász és Pénzes Melinda megelőző orvostan és népegészségtan szakorvos - akik mindketten a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának adjunktusai - a Portfolio-nak adott interjújukban beszéltek a legújabb dohánypiaci és fogyasztási trendekről, így az Elf barokról, a hevített termékekről és azok népszerűségének okairól, valamint az új típusú termékek adóelőnyéről. Szó volt arról is, hogy a hatóságok miért csak futnak az ipar után, mi lenne a legfontosabb cél a dohányzás visszaszorítása érdekében, és ki mit tehet ezért.

Tévhit, hogy az e-cigi segíthet a leszokásban

Tévhit, hogy az e-cigi segíthet a leszokásban

A dohányzásról való leszokásban az e-cigaretta nem segíthet sokat az egyéb eszközökhöz, például a nikotinpótló terápia (NRT) vagy a gyógyszerek alkalmazásához képest - derül ki a Tobacco Control folyóiratban online közzétett amerikai kutatásból a Népszava alapján.

Kimutatták: az e-cigaretta káros!

Kimutatták: az e-cigaretta káros!

Az elektromos cigaretta jelentősen növeli a krónikus tüdőbetegségek, mint az asztma, a bronchitisz és a krónikus obstruktív tüdőbetegség kockázatát a Kaliforniai Egyetem tudósainak új tanulmánya szerint, amely az első hosszú távú vizsgálat az e-cigaretta és a légzőszervi betegségek közötti kapcsolatról az Egyesült Államok teljes lakosságának reprezentatív adatai alapján.

Nagyon érdekes adócsökkentés jön Magyarországon

Nagyon érdekes adócsökkentés jön Magyarországon

A parlamenti képviselők kedden szavaztak a Fidesz által még nyáron benyújtott, "A fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításával és nemdohányzók védelmével összefüggő egyes törvények" módosításáról. A javaslat amellett, hogy szigorításokat tartalmaz, adócsökkentést hajt végre 2020. július elsejétől.

Horváth Ildikó: Az új dohánytermékek gyilkolnak

Horváth Ildikó: Az új dohánytermékek gyilkolnak

Az egészségfejlesztés fontosságáról tartott előadást a Semmelweis Egyetem Hatékony Egészségfejlesztési Konferenciáján Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár. Előadását követően kérdésre válaszolva kifejtette véleményét a hevített dohánytermékekről, amely Magyarországon is terjed. Figyelmeztető üzenetet fogalmazott meg.

Egymillió magyart ölt meg a káros szenvedély, amely újra fertőz

Egymillió magyart ölt meg a káros szenvedély, amely újra fertőz

Az úgynevezett hevített dohánytermékek is tartalmazzák azokat a káros anyagokat, amelyeket a normál cigaretta, csak más arányban - figyelmeztettek az M1 szerda reggeli műsorában szakemberek, akik szerint külön drámai, hogy az új termékek nagyon gyorsan terjednek a fiatalok körében.

Megérkezett a figyelmeztetés az itthon is terjedő füstmentes cigi miatt

Megérkezett a figyelmeztetés az itthon is terjedő füstmentes cigi miatt

A hevített dohánytermékek dohányterméknek minősülnek, emiatt dohánytermékként is kell szabályozni őket. Az új típusú termékekre való átállás nem tekinthető leszokásnak, és a passzívan elszenvedők is ki vannak téve az egészségkárosító vegyületek hatásának - többek között ezeket az üzeneteket tartalmazza az Egészségügyi Szakmai Kollégium Tüdőgyógyászat Tagozatának hevített dohánytermékekkel kapcsolatos állásfoglalása, amelyet a Portfolio elsőként közöl. Azt is megemlítik, hogy a hevített dohánytermékek esetében káros és esetlegesen káros vegyületek ugyan kisebb mennyiségben vannak jelen, mint a hagyományos cigaretta esetében, de más, mérgező és rákkeltő vegyületek lényegesen nagyobb mennyiségben találhatók meg.

Járványként terjed a veszélyes szokás Magyarországon

Járványként terjed a veszélyes szokás Magyarországon

A fejlett országokban nem leszokási folyamat megy végbe a dohánytermékek esetében, hanem egy átszokási folyamatnak vagyunk a szemtanúi, az új típusú termékeket választják a fogyasztók, az e-cigarettát és a hevített dohánytermékeket. És ez tapasztalható Magyarországon is, az új dohánytermékek törnek előre, főleg a fiatalok körében - tudtuk meg Kovács Gábortól, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet főigazgatójától és Cselkó Zsuzsától, az intézet osztályvezetőjétől. A Ne gyújts rá világnap alkalmából készített interjúban a szakértők a zéró tolerencia fontosságát hangsúlyozták a nikotonbevitel kapcsán és kiemelték, hogy az e-cigaretta bizonyítottan káros az egészségre, valamint nem igaz az az állítás, hogy az új termékek segítenek a leszokásban. Az intézet vezető munkatársai lehetséges új dohányzásellenes javaslatokat is megfogalmaztak: szigorúbb hatósági ellenőrzés a cégek marketingtevékenységére vonatkozóan és a jövedéki adó emelése a hevített dohánytermékek esetében.

14 életévét is elveszítheti, aki dohányzik

14 életévét is elveszítheti, aki dohányzik

Mindenki kaphat szakmai segítséget a dohányzásról leszokáshoz, amelyben az akarat a legfontosabb, ezért szakszerű segítséggel meg kell erősíteni és támogatni kell a magatartásváltást - mondta az egészségügyért felelős államtitkár csütörtökön a "Ne gyújts rá!" világnapon tartott sajtótájékoztatón, Budakeszin.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Újra éledezik az infláció - Mibe érdemes most befektetni?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.