Idén május 20-ig, kedd éjfélig kell benyújtani a személyi jövedelemadó-bevallásokat, ugyanez a határidő érvényes az öngondoskodási szerződésekre járó állami támogatás igénylésére is. Legfeljebb 280 ezer forint adójóváírás kapható, a maximális összeg eléréséhez legalább két öngondoskodási szerződéssel kell rendelkezni. Évente mintegy egymillió ember igényelhetné az összesen akár 90 milliárd forintra tehető állami támogatást, mégis sok megtakarító veszni hagyja az ingyenpénzt.
Nagy könnyítések jöhetnek a több mint 1 millió magyar által használt egészség- és önsegélyező pénztári megtakarítások felhasználásában. Egy kormánypárti javaslatcsomag elfogadása esetén az egészségpénztári egyenleg a jövőben olyan "digitális taneszközökre" is költhető lesz, mint például egy asztali vagy hordozható számítógép. Még nagyobb horderejű változtatás lehet, ha eltörlik az egészség- és önsegélyező pénztári egyenlegek bizonyos célú felhasználásaira vonatkozó 180 napos várakozási időlimitet, így a jövőben sokkal likvidebbé válhatnak az egészségpénztári megtakarítások. A szakma képviselői nagyon kedvezőnek tartják és üdvözlik az előkészített változtatásokat.
Töretlen a nyugdíj- és egészségpénztárakba áramló tagi és munkáltatói befizetések növekedése – írja az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége. Az ÖPOSZ adatai szerint 2025 első negyedévében a pénztárak taglétszám-növekedése is folytatódott. A nyugdíjpénztárak vagyongyarapodását ugyanakkor visszafogták a lakhatási célú kifizetések. A Pénztárszövetség friss várakozása szerint az év során összesen 150-200 milliárd forint nyugdíjvagyont vehetnek fel lakáscélra a megtakarítók.
Az idén debütáló lakáscélú felhasználásra eddig 7 milliárd forint, a kezelt vagyon 1,5 százaléka áramlott ki az OTP Nyugdíjpénztártól, a pénztártagok elsősorban hiteltörlesztésre és lakásfelújításra fordítják a felvett összegeket – nyilatkozta a Portfolio-nak Budai József, az OTP Pénztárak vezetője. A magyar anyák bővülő adómentessége okán széles tömegek kiszorulnak az államilag támogatott megtakarítói körből, de ez szerinte nem veti majd vissza az öngondoskodási kedvet, hiszen a befektetések önmagukban is kellően vonzó hozamokat biztosítanak. Habár a tagság öregszik, az újonnan belépő megtakarítók egyre fiatalabbak, ami jó hír a megtakarítások eredményessége szempontjából. A nyugdíj-előtakarékosságot érintő kormányzati döntésekről, az USA vámháborújának tőkepiaci hatásairól, valamint a munkáltatók öngondoskodásban betöltött szerepéről is beszélgettünk az OTP Nyugdíjpénztár és az OTP Egészségpénztár ügyvezető igazgatójával.
Pár hét maradt hátra az adóbevallás leadásáig, amelyben nyilatkozni lehet arról is, hogy élni szeretnénk-e a nyugdíjcélú megtakarítások 20%-os adóvisszatérítésével. Bár éves szinten mintegy egymillió ember igényelhetné az összesen akár 90 milliárd forintot elérő állami támogatást, sok nyugdíjra gyűjtő veszni hagyja az ingyenpénzt.
Hónapokon belül gigantikus adókedvezményeket kapnak a családosok, különösen a többgyermekes nők. Ugyanakkor a bőkezű adócsökkentési csomag fájdalmas érvágás lehet az öngondoskodási piac számára: akik nem fizetnek többé SZJA-t, ők értelemszerűen elveszítik a lehetőséget arra, hogy megtakarítási számláikra adóvisszatérítést vegyenek igénybe. Márpedig az adójóváírás megszűnésével sokak szemében odavész a megtakarítások fő vonzereje, és ebből a vert helyzetből az öngondoskodási szolgáltatók csak nehezen tudják majd magukhoz csatornázni a gazdaságban egyébként hirtelen megjelenő, tetemes mennyiségű és rendszeres – azaz öngondoskodásra lehetőséget teremtő – többletjövedelmet.
Nemrégiben jelent meg a weborvos oldalán Kóka János vitairata, ahol tíz pontban határozza meg a magyar egészségügy halaszthatatlan teendőit. A pontok önmagukban is hatalmas területeket ölelnek fel. Összességükben pedig az egész magyar struktúrát nagykalapáccsal szétverni, majd a szilánkokból újjáépíteni javasolják. Ehhez még sosem vettünk elég nagy levegőt.
Tavaly is folytatódott az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztári tagok által megtakarított vagyon tempós növekedése, de tovább gyarapodott a taglétszám is. A nyugdíjkasszák átlagosan az inflációt jóval meghaladó, 12 százalék feletti hozamot írtak jóvá tagjaik számára - közölte a Pénztárszövetség. A tavalyi adatok alapján átlagosan valamivel több mint 2 millió forint megtakarítás hever önkéntes nyugdíjpénztári számlákon.
A VOSZ Egészségügyi Tagozata – mint a legnagyobb hazai szakmai vállalkozói érdekképviselet - üdvözli az építő, szakmai és nem politikai alapú vitát és örömmel kapcsolódik be az egészségügy megújításának mai napon közzétett, 10 pontos, 10 ezer milliárdos programjának kidolgozásába is - olvasható a szervezet pénteki közleményében, amellyel Kóka János üzletember megjelent programjavaslatára reagál. A szervezet megfogalmazta saját javaslatait is.
Az egészségügy megújítására tett részletes javaslatot Kóka János volt gazdasági és közlekedési miniszter, jelenleg magánegészségügyi befektető és üzletember. 10 pontban foglalta össze a teendőket, a program 10 ezer milliárd forintban mérhető. Az egészségügyi vállalkozó szerint azért most kell lépni, mert a magyar egészségügy helyzete már nem fenntartható, a döntések nem halaszthatók.
Ma már több mint egymillió taggal rendelkeznek a hazai egészség- és önsegélyező pénztárak, a népszerűségük pedig nem véletlen: ahogyan a nyugdíjcélú megtakarításoknál, úgy az egészségpénztáraknál is igénybe vehető az államtól a 20%-os adójóváírás, ami éves szinten 150 ezer forintot is kitehet. Ez az összeg pedig jól jöhet, hiszen egy komolyabb betegség kikúrálása több százezer forintos, vagy akár milliós kiadást is jelenthet egy családnak. Mostani cikkünkben bemutatjuk, mit kell tudni a magyar egészség- és önsegélyező pénztárakról, milyen költségekkel kell számolni náluk, és azt is, hogyan lehet igénybe venni az állami támogatást.
Rég várt pozitív fordulatot hozott a július-szeptemberi időszak az önkéntes nyugdíjpénztárak taglétszámában, amivel párhuzamosan folytatódott az egészségpénztári tagság gyarapodása is. Szintén fontos eredmény, hogy az öngondoskodók eddig egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget nyugdíj- és egészségügyi célra, mint az idén - közölte a Pénztárszövetség.
Fejenként átlagosan 59 ezer forintos adójóváírást kaptak idén azok, akik nyugdíjra gyűjtögetnek, illetve egészségpénztárban takarékoskodnak, tudta meg a Grantis a NAV-tól. Tavaly még csak közelítette, idén viszont már átlépte az 1 millió főt az adójóváírásra jogosultak száma. A megtakarítók számlájára összesen 60,8 milliárd forintos adójóváírás érkezett.
Csak olyan szolgáltatásokért kaphatnak a magánellátók állami közfinanszírozást, amit tőlük olcsóbban vehet meg az állami egészségpénztár, mint külföldön – ez derült ki a Belügyminisztérium Népszavának adott válaszából.
Az egészségpénztárak taglétszáma és a befizetett összegek évről évre növekednek. A Pénzcentrum friss felmérése alapján a hazai egészségpénztárak beszámoltak az elmúlt évek tapasztalatairól, beleértve a befizetések összetételének változását és a legnépszerűbb szolgáltatásokat. Külön figyelmet kapott a jelzáloghitel-törlesztés lehetősége, amely egyre több magyar számára jelent akár 20%-os megtakarítást a havi törlesztőrészleten - számolt be a Pénzcentrum.
A piaci biztosítók, a vállalatok, az egészségpénztárak és bármilyen más forrás formális, jogszabályok által is szabályozott bevonása elkerülhetetlen - vetítette előre a Portfolio-nak adott interjújában Fábián Lajos Károly, a VOSZ Egészségügyi Tagozatának elnöke, akivel a szervezethez tartozó tagvállalatok helyzetéről is részletesen beszéltünk. Elmondása szerint a helyzet általánosságban romlott, tagszervezeteik nagyobb része komoly pénzügyi problémákkal küzd. A fekvő- és járóbetegszolgáltatók helyzete kapcsán rámutatott arra, hogy sok szolgáltató egyre kiszolgáltatottabb helyzetben van az elszálló orvosi jövedelmek finanszírozása miatt. A szakember szerint bizonyos esetekben egyszerűen határt kellene szabni a bérekre, amelyek egyes esetekben már nem csak a nyugat-európai, de amerikai szinteket is meghaladják. A TritonLife alapító-társtulajdonosa arról is részletesen szólt, hogy milyen intézkedések megtételére lenne szükség, hogy jobb legyen a magyar egészségügy és egyúttal felvetette az egyén felelősségét a saját egészségéért. Ennek kapcsán részletesen beszélt saját példájáról is.
A H5N1 most Kambodzsában terjed.
Korábban generátorról működött a létesítmény.
A közelmúltbeli jogszabályi változások miatt lépett a szolgáltató.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!