Támadás érte Ukrajna egyik földalatti gáztárolóját

Támadás érte Ukrajna egyik földalatti gáztárolóját

A Naftogaz ukrán állami energetikai vállalat bejelentette, hogy egy orosz rakétacsapás érte az ukrán földalatti gáztárolót, de ez nem veszélyezteti az ukrán fogyasztók földgázellátását, mivel a tárolási és kapacitáslekötési szolgáltatások továbbra is zavartalanul működnek - írja a Reuters.

Olyan történt a gázpiacon, amire  soha nem volt példa

Olyan történt a gázpiacon, amire soha nem volt példa

Nagyon úgy néz ki, hogy összeálltak a csillagok az európai gázpiacon: a rendkívül enyhe téli időjárásnak, a sok ideje tartó lakossági spórolásnak, az ipari kereslet visszaesésének és a nyomott gázáraknak köszönhetően rekordszinten van a kontinens összesített gáztárolói töltöttsége, ami azért is kifejezetten jó hír, mert az előrejelzések szerint korán eljöhet a fűtési időszak vége. De mégis milyen folyamatokra és körülményekre volt szükség ahhoz, hogy megszülessen ez a kedvező rekord? És milyen veszélyek fenyegetik az európai gázpiacot?

Bezuhant a gáz ára

Bezuhant a gáz ára

Jelentősen bezuhant ma a földgáz európai referenciaára, a holland gáztőzsdén már közel 6 százalékos esést láthatunk. A gázár kilátásokról is szó lesz a Portfolio április 11-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján. További részletek itt érhetők el.

Sokkal kevesebb gázt fogyasztottunk tavaly

Sokkal kevesebb gázt fogyasztottunk tavaly

2021-ről 2023-ra éves alapon 23 százalékkal csökkent a hazánkban felhasznált földgáz mennyisége. Az uniós módszertan szerinti, öt éves átlaghoz mért megtakarítás a legfrissebb adatok szerint 20 százalékos. A korábbiaknál szerényebb igényeknek is köszönhető, hogy a hazai gáztárolók töltöttsége március elején még mindig 70 százalék feletti.

Itt a nagy bejelentés: még egy évig gáztakarékosságot kér a tagállamoktól Brüsszel

Itt a nagy bejelentés: még egy évig gáztakarékosságot kér a tagállamoktól Brüsszel

Március 31-én lejár az a sürgősségi EU-s jogszabály, amely 15 százalékos megtakarítási célt irányzott elő a tagállamok gázfogyasztásában a 2017 és 2022 márciusa közötti átlaghoz képest. Az Európai Bizottság azt ajánlja, hogy az uniós tagállamok az ellátás biztosítása és a piacok stabilizálása érdekében továbbra is takarékoskodjanak a gázzal és még egy évvel kitolná a kijelölt 15 százalékos fogyasztáscsökkentési célt jövő március 31-ig - olvasható a brüsszeli testület keddi sajtóközleményében.

Olyan történt a gáz árával, amire az orosz-ukrán háború kitörése óta nem volt példa

Olyan történt a gáz árával, amire az orosz-ukrán háború kitörése óta nem volt példa

Lesz mivel fűteni a fagyos téli hónapokban? Csődbe mennek a gazdaságok a megugró rezsiárak miatt? Belerokkanunk abba, hogy Putyin elzárja a gázcsapokat nyugat felé? - Másfél éve ezek a kérdések foglalkoztatták az európai gazdasági szakembereket és a döntéshozókat, miközben a földgáz ára olyan magasra lőtt ki az orosz szállítások körüli fennakadások miatt, amilyenre a legsötétebb rémálmukban sem gondoltak volna a piaci szereplők. A lidércnyomás azonban nem tartott sokáig, a pánik gyorsan alábbhagyott, és bő másfél év elteltével, több mint 90 százalékos zuhanást követően olyan szintre ért el a földgáz ára, amit utoljára az orosz-ukrán háború kitörése előtt láthattunk. De mégis mi kellett ahhoz, hogy ilyen gyorsan normalizálódjon a helyzet, mi volt ennek az egésznek az ára? Most már hátra lehet dőlni, „elég alacsonyan" van a gázár? Egyáltalán, mire tanított minket az energiaválság?

2023-ban beszakadt a gáz ára - De mi lesz idén?

2023-ban beszakadt a gáz ára - De mi lesz idén?

Hiába szökött korábban elképzelhetetlen magasságokba az európai földgáz ára 2022-ben, tavaly gyakorlatilag a teljes megugrást ledolgozta a jegyzés, egészen meredek áresést tapasztalhattunk ugyanis a TTF gáztőzsdén. De mi a helyzet idén, folytatódhat a kedvező 2023-as trend? Mi befolyásolja a gázárak alakulását, és mi a helyzet az olajárakkal? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a brit elemzőház Economist Intelligence Unit (EIU).

Bőven túllő a magyar gáztartalék a kötelező uniós célon

Bőven túllő a magyar gáztartalék a kötelező uniós célon

A február 1-re kötelezően előírt uniós gáztárolói töltöttségi célon, 51%-on, jócskán túllő az aktuális magyarországi adat, hiszen 76%-os a magyar gáztárolók töltöttsége – hívta fel a figyelmet csütörtöki közleményében az Energiaügyi Minisztérium. Emiatt rögzítik, hogy „ellátásbiztonsági kockázatok mindezekért a jelenlegi fűtési szezonban nem fenyegetnek”. Azt a tegnap esti Közlönyben megjelent kormánydöntést, miszerint még egy évig megtartja a kormány a különleges földgázkészletet, hogy ne kelljen realizálni a gigantikus pénzügyi veszteséget, ami keletkezett rajta, nem említi a közlemény, noha a megtartott gázkészlet érdemben hozzájárul az ellátásbztonsághoz is.

Mérföldkő felé halad Magyarország, egész évben felhasználhatjuk a nyári napsütést

Mérföldkő felé halad Magyarország, egész évben felhasználhatjuk a nyári napsütést

„A Magyar Földgáztároló Zrt. mérföldkőnek számító projekteket indít annak érdekében, hogy legkésőbb 2030-ig kipróbálja, hogy földalatti gáztárolói mennyiben alkalmasak a hidrogén tárolásra” – jelezte a Portfolio-nak Kriston Ákos. A vállalat vezérigazgatója összefoglalta a háromfajta hidrogén projekt részleteit, illetve az európai földalatti hidrogéntárolás jövőjéhez vezető út kialakításának főbb lépéseit. Utóbbiak egyike az óriásira növekvő magyarországi naperőművi kapacitások miatt kiemelt jelentőségű: a zöld áramból előállított hidrogén föld alatti tárolásával a nyári napsütés egész évben hasznosíthatóvá válhat, így gyakorlatilag a fő megújuló energiaforrásunk zsinóráram felhasználást tesz lehetővé, miközben CO2-kibocsátás sem történik. Az MVM Csoporthoz tartozó cég a projektek nyomán azt tervezi, hogy a 2030-es évek közepére több 100 MW méretben fog a villamos energia piacon kiegyensúlyozó szolgáltatást nyújtani, ez pedig lényeges kiegészítője lesz az idéntől drasztikusan felfutó magyarországi energiatároló kapacitásoknak.

Oroszország mélyére is elért Ukrajna haragja: olyan támadás történt, amire nem volt felkészülve Moszkva

Oroszország mélyére is elért Ukrajna haragja: olyan támadás történt, amire nem volt felkészülve Moszkva

Nagyon úgy tűnik, hogy támadást hajtott végre az ukrán haderő Oroszország egyik legrégebbi és legfontosabb olajfinomítója ellen, a Krasznodár megyében található Tuapsze térségében. A finomító lángra kapott, a tűz kilométerekre az eset helyszínétől is látható volt, a károk mértéke egyelőre ismeretlen. Kijev láthatólag szándékosan kezdte el célozni az orosz nyersolaj- és földgáz-feldolgozó központokat, mélyen Oroszország területén belül, az orosz légvédelem nincs megfelelően felkészülve a támadások elhárítására.

Csípős tél: rengeteget fűtenek a magyarok, baj lehet ebből?

Csípős tél: rengeteget fűtenek a magyarok, baj lehet ebből?

Az Energiaügyi Minisztérium friss közleményében jelzi: október közepén kezdődött, és április közepéig tart, így félidején túl jár már a hivatalos fűtési szezon. Az első három hónapban a megelőző év azonos időszakához képest 5,4 százalékkal több földgáz és 4,4 százalékkal több áram fogyott Magyarországon az adatok alapján, a felhasznált mennyiségek azonban jelentősen elmaradnak a nemzetközi energiaválság előtti szintektől, írja a minisztérium. Kedvező hír, hogy továbbra is kifejezetten magas a gáztárolói töltöttség.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nagy esemény jön a bitcoinnál, most érdemes kriptóba befektetni?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.