Míg tavaly egy év alatt 14, idén egyetlen negyedév alatt már 30%-os drágulást mutat a fővárosi panellakásokért fizetett átlag négyzetméterár, ami így 1 millió forint fölé emelkedett - derül ki a Duna House számaiból. Eközben viszont nagyot csökkent a panelek iránti kereslet, 2024 azonos időszakához mérten a felére csökkent a hálózat által értékesített panellakások aránya.
16 százalékkal emelkedtek országszerte az átlagos négyzetméterárak 2025 első negyedévében a tavalyi év hasonló időszakához képest – derül ki a zenga.hu teljes aktív hirdetésállományának adataiból. Legnagyobb mértékben az új építésű és a budapesti használt lakások drágultak, ugyanakkor a kiadó lakások bérleti díjai csökkentek az év első három hónapjában.
Közel akkora áremelkedést hozott az első két hónap rekordkereslete a fővárosi ingatlanpiacon, mint amit előtte egy teljes év alatt regisztráltak a Duna House szakértői. A használt ingatlanok négyzetméterenkénti átlaga Budapesten 6%-os drágulás után már alulról súrolja az 1 millió forintot, de Rákosmentén, Pestszentlőrincen, Pestszentimrén és Soroksáron még akadnak megfizethetőbb lokációk - közölte a hálózat.
Felújított, jó állapotú panellakásokat 900 ezer és 1,5 millió, újszerű vagy felújított tégla lakásokat 1,1-2,4 millió, új építésű lakásokat pedig 1,1-2,7 millió forintos négyzetméterárak között kínálnak ma Budapesten. Bizonyos esetekben jól látható, mennyire összeértek az árak az egyes lakástípusok között, így akár az is előfordulhat, hogy egy jobb állapotú panelt az új építésű lakások árszintjének közelében dobnak piacra az állampapírpiaci milliárdokra számító tulajdonosok. Az elmúlt hetekben és napokban valóban zúdul a hozam a lakossági befektetőkhöz, de tényleg a lakáspiacra érkeznek a sokak által várt milliárdok?
A BYD gyár épülésének híre meghozta a fellendülést a szegedi ingatlanpiacon, ahol a Duna House adatai szerint 2023-hoz képest 33%-kal több adásvétel zárult tavaly. A négyzetméterárak egy év leforgása alatt átlagosan 14%-kal emelkedtek, és így meghaladták a 660 ezer forintot, de idén az új építésűek mellett már a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli vételárat négyzetméterenként - közölte az ingatlanhálózat.
Aktív kereslettel és növekvő tranzakciószámmal indította az évet a budapesti agglomeráció ingatlanpiaca, ahol 85%-ban otthonteremtési, 15%-ban befektetési céllal szerződtek a vevők a Duna House adatai szerint. Az áremelkedés a fővárosinál nagyobb 2024-hez képest, de az átlagos négyzetméterár összehasonlításban még így is kedvezőbb árszintet jelent. Ingatlanvásárlásra a szóban forgó településeken átlagosan 70 millió forintot fordítanak a vevők. A kistelepülések védelméről szóló kormányzati javaslat kapcsán elemezte az agglomeráció legfrissebb ingatlanpiaci adatait a hálózat szakértője.
Korábban már bemutattuk, Budapest egyes kerületeiben mennyibe kerülnek az új építésű lakások. A négyzetméterárak mögött azonban aszerint is vannak különbségek, hogy hány szobás lakásról van szó. Vajon melyik a leggyakoribb lakástípus és hány szoba esetén lesz a legkedvezőbb a négyzetméterár? Az alábbiakban az ELTINGA Budapesti Lakáspiaci Riportja alapján ennek néztünk utána, és azt is eláruljuk, az erkélyek kapcsán mire érdemes odafigyelni.
Kétszámjegyű drágulás után már a milliós átlaghoz közelít a felújítandó tégla építésű lakások négyzetméterára a fővárosban. A Duna House adatai szerint a budapesti szerződők 8%-a döntött ilyen minőségű lakás vásárlása mellett, amelyek zömében a befektetők és az első lakást szerzők körében keresettek.
Az elindult beruházások és az épülő lakások számát tekintve Debrecen a megyei jogú városok listavezetője, ismertette Kosztolánczy György az Otthon Centrum (OC) első negyedéves lakáspiaci felmérését. A vezérigazgató elmondta, az OC vidéken mérsékelt áremelkedést mért az új építésű lakáspiacon, míg a négyzetméterár átlaga továbbra is Veszprémben a legmagasabb, ahol már a budapestit közelítik az átlagos négyzetméterárak.
Jelentősen emelkedett a házgyári lakásokért kért négyzetméterár a hajdú-bihari megyeszékhelyen a Duna House tranzakciói alapján. A drágulás hátterében egyrészt a megfizethető otthonteremtést célzó első lakást vásárlók és családok érdeklődése, másrészt a befektetői kereslet fokozódása állhat. Az érdeklődők átlagosan 40 és 50 millió forint között szánnának ingatlanvásárlásra.
Az OTP Bank ingatlanpiaci szakértői évindító sajtótájékoztatón ismertették a 2025-ös év lakóingatlan-piaci várakozásait. A sajtóeseményen szó volt a lakásárak alakulásáról, az év első két hónapjának tapasztalatairól, illetve a lakáshitelezés várható alakulásáról is.
Volt olyan időszak, amikor a panellakások nem a minőség szinonimái voltak, hiszen alacsony energiahatékonyság, elavult épületek jellemezték a lakótelepeket. Ez sokat változott az elmúlt években, így ma már egyre inkább az előnyök látszanak, Budapesten az egymillió forint feletti négyzetméterár már nem ritka a lakótelepi lakások körében, és egyre több vidéki városban lépi át néhány adásvétel ezt a szintet - derül ki az OTP Ingatlanpont felméréséből.
Néhány nappal ezelőtt egy részletes elemzést tettünk közzé, amely a lakásárak és a jövedelmek összehasonlításának újszerű megközelítését mutatta be. Maradva a témánál ezúttal a területi különbségekre voltunk kíváncsiak, így kiemelten azt vizsgáltuk, hogy a budapesti kerületekben és a megyeszékhelyeken hol, milyen jövedelmekből kellene kigazdálkodniuk a vásárlóknak az általuk kinézett lakást.
Több, lakásvásárlás előtt álló olvasónk is olyan tapasztalatokról számolt be az elmúlt hetekben, miszerint hiába nézegeti az aktuális kínálatot, abból hiányoznak a jó minőségű lakóingatlanok, még akkor is, ha a keresési feltételeknél az ársávot magasabb szintekre állítják. A kínálatot látva mi is azt tapasztaljuk, hogy látványosan magas a hirdetések között a rosszabb állapotú, felújítandó ingatlanok aránya. Hogy valóban szűkebb lett-e a kínálat, és ha igen, mi állhat a háttérben, arról az ingatlan.com és a zenga.hu szakértőit kérdeztük.
Dinamikusan indult az év a hazai ingatlanpiacon, ahol országszerte 50 millió forintra emelkedett az átlagos otthonteremtésre fordított összeg januárban. Az első hónapban mért érték 9%-kal, vagyis 4 millió forinttal haladja meg a 2024-es átlagot. Aki ekkora összeget szánna lakásvásárlásra, az ingatlantípustól függően vidéken akár 100-120 négyzetméteres otthonok között is nézelődhet, míg a fővárosban 40-55 négyzetméter körüli alapterületű ingatlanra tehet szert a Duna House szerint.
Az elmúlt hetekben többször is írtunk a lakásárindexek alakulásáról, a tényleges lakásárakról azonban kevesebb szó esett. Az alábbiakban a KSH legfrissebb jelentése alapján néztük meg, hogy településtípusok és Budapest kerületcsoportjai szerint hol, mennyibe kerül egy négyzetméternyi lakóingatlan. Emellett a lakáspiaci forgalom váltázását, és az új lakások árát is megvizsgáltuk.
Átalakul a hazai állampapírpiac.
Folytatják a tárgyalásokat.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.