A kis- és középvállalatok fejlesztése, digitalizációja, új kormányzati programok is szerepelnek a 15. Infotér konferencia programjában - jelentette be Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára hétfőn sajtótájékoztatón Budapesten.
Új, a fővárosi mikro-, kis- és középvállalkozások számára elérhető, 0%-os kamatozású hitelprogramot indít a kormány uniós forrásból Budapesten megvalósuló beruházási projektek támogatására 73 milliárd forintos keretösszegben – jelentették be a Nemzetgazdasági Minisztérium és az MFB mai sajtótájékoztatóján. Október 28-ától lehet pályázni az 5-50 milliós összegre, egy lezárt üzleti év szükséges hozzá, és akár ingatlanfejlesztésre, e-autó vásárlására is felhasználható lesz.
A célunk, hogy olyan államtitkárság jöjjön létre, ami sokkal közelebb van a piachoz, az ügyfelekhez, a kis- és középvállalkozásokhoz - jelentette be bemutatkozó háttérbeszélgetésén Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-kért felelős államtitkára, aki egyúttal ismertette két helyettes államtitkárának személyét, alapvető feladataikat, és az államtitkárság működésének alapelveit, pilléreit.
Új államtitkárság jön létre a Nemzetgazdasági Minisztériumban szeptember közepétől, amelyet Szabados Richárd fog vezetni. A Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség éléről érkező szakemberrel az új egység céljairól és feladatairól beszélgettünk részletesen, különösen a kormány által már belengetett, ősszel várható, vállalatokat célzó gazdasági akciótervről. Elmondása szerint a csomag több elemből áll majd, és jelentősen támogatni fogja a beruházások ösztönzését, az exportképes vállalatokat, de tőkeemelési programmal, valamint - az egyedi kormánydöntésen alapuló támogatási forma mintájára - eszközberuházási programmal is készül az NGM.
Jelentősen átalakul az Energiaügyi és a Nemzetgazdasági Minisztérium vezetése: Fábián Gergely iparpolitikáért felelős államtitkár lemondás miatt hagyja ott az NGM-et, helyére Szabados Richárdot nevezik ki, közben Czepek Gábor az Energiaügyi Minisztérium (EM) miniszterhelyettese lett – derül ki a keddi Magyar Közlönyben megjelent határozatokból.
Stratégiai együttműködési megállapodást írtak alá a Magyar Lízingszövetség és az MGFÜ képviselői. A megállapodás célja a hazai vállalkozásfejlesztési intézményrendszer továbbfejlesztése, illetve a kis- és középvállalkozások segítése - közölte a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség.
Néhány hete nevet és arculatot váltott az IFKA központi vállalkozásfejlesztési ügynökség. A társaság új neve Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség lett: a névváltáson túl tevékenysége is átalakult, és szervezeti működése is megújult. A Portfolio a változás részleteiről és kormányzati vállalkozásfejlesztés aktuális feladatairól kérdezte Szabados Richárdot, az MGFÜ ügyvezetőjét.
Az állami IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. kiemelt figyelmet fordít a KKV Stratégia megvalósítására, különös tekintettel a vállalkozások versenyképességének növelésére, a digitális és fenntartható működésre, valamint a vállalkozói kultúra erősítésére. Szabados Richárd részletesen beszélt a Portfolio-nak a Vállalkozói Információs portál (VALI) szerepéről, amely egy egységes platform a cégeknek, segítve azokat a pályázati lehetőségek, támogatások és szakértői szolgáltatások terén. Az IFKA ügyvezetője ismertette a 8 milliárd forintos vállalkozásfejlesztési program eredményeit és részleteit, valamint beszélt arról is, hogy milyen további tervek és kezdeményezések várhatók a közeljövőben a magyar vállalkozások támogatásában.
Stratégiai megállapodást kötött három vállalkozásfejlesztéssel foglalkozó szervezet a magyarországi vállalkozások hatékonyabb támogatása érdekében. Az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. (IFKA), a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) és a KAVOSZ Zrt. vezetői a megállapodást csütörtökön Budapesten írták alá.
Június 1-jétől Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter Szabados Richárdot nevezte ki az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetői pozíciójára. A szakember Szabó István Attilát váltja a pozícióban, aki a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. vezérigazgatójaként folytatja munkáját - közölte az IFKA.
Az Erste Bank február 1-jétől összevonja a vállalati üzletág, valamint a pénz-, tőkepiacok és vagyonkezelési terület működését. Az új, összevont üzletág vezetője és ezzel együtt a pénzintézet igazgatóságának új tagja Cselovszki Róbert lesz - közölte a bank.
Az egy évvel korábbi 45,1 milliárd forint után az idei év első kilenc hónapjában mindössze 18,4 milliárd forintos nyereséget ért el a magyar Erste Bank, miután a szabályozói hatások miatt a költségei sokkal jobban nőttek a bevételeinél. A lakossági hitelkihelyezések már visszaestek, a vállalati üzletág viszont még dinamikusan nőni tudott.
Furcsa helyzet a mostani: egy globális recesszióra készülünk úgy, hogy a jelenlegi szakmai tudásunk szerinti összes banki mutatószám rendben van – mondta a Portfolio-nak adott interjújában Szabados Richárd, az Erste Bank vállalati üzletágának vezetője. A bankszektorszintű vállalati hitelállomány stagnálására számít, és a nem teljesítő hitelek háromszorosára emelkedését látja a következő egy év legrosszabb forgatókönyvének a bankszakember, aki arról is beszámolt nekünk, milyen értékeket nyújt a magyar bankszektor 5. legnagyobb vállalati üzletága számára a Commerzbank felvásárlása.
Az az élmény, amit egy csapatsportban meg tud szerezni egy ember, és ezt minél fiatalabb korban teszi, az óriási előnyt jelent, amit később akár a munkában is kamatoztathat – fejtette ki Szabados Richárd. Az Erste Bank Hungary Zrt. vállalati üzletágvezetőjével a Portfolio Extra Podcastjában beszélgetett Csiki Gergely, a Portfolio lapigazgatója és Siklósi Gergely világbajnok párbajtőröző többek között arról, hogy hogyan került kapcsolatba a jégkoronggal, hogyan lett a szövetség alelnöke, milyen sportokat űzött, mit sportol jelenleg, azt hogyan egyezteti össze a munkával és a családi élettel, valamint hogy mit jelent számára a fairplay az üzleti életben. De szóba került az is, hogy egy vezető milyen fejlődésen megy keresztül ahogy lép egyre feljebb és feljebb. Elárulta azt is: ő személyesen a felhatalmazó vezetésben hisz. Meglátása szerint a magyar bankok közötti különbség ott dől el, hogy a dolgozók hogyan végzik a munkájukat.
Rekordközeli, 59,2 milliárd forintos nyereséget ért el az Erste Bank 2021-ben, a piaci átlagnál alacsonyabb hitelnövekedés, de jobb költséghatékonyság mellett. A megtakarítási oldalon soha nem látott forrásbeáramlást tapasztalt a bank év elején, többek között a családi szja-visszatérítésnek köszönhetően, a hitelfelvétel területén azonban óvatosabbá válhatnak idén az ügyfelek.
A hatodikról az ötödik helyre jön fel az Erste Bank a magyar vállalatfinanszírozási piacon azzal, hogy megvásárolja a magyar Commerzbankot, sőt, a tervezettnél egy évvel előbb érheti el a negyedik helyet. Szabados Richárd vállalati üzletágvezető nyilatkozott nekünk a tranzakció részleteiről, a vásárló fél céljairól és a vállalatfinanszírozási piac legforróbb aktualitásairól.
Még mindig nem késő beszállni?
A Nobel-díjas Krausz Ferenccel az élen.
Gyengül a dollár és a részvénypiaci hangulat is kedvező.
Szerdán indul a Demján Sándor Program tőkeprogramja
Érkeznek még hitelminősítői döntések.
Alakul az új magyar gazdasági vezetés.
Megjelent a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének harmadik epizódja.