Két év tiltást kapott az EY a Wirecard-ügy miatt

Két év tiltást kapott az EY a Wirecard-ügy miatt

A német könyvvizsgálói felügyelet, az APAS két évre eltiltotta az EY-t attól, hogy bizonyos vállalatoknál könyvvizsgálatot vállaljon Németországban - írja a Reuters a Handelsblatt német üzleti lap értesüléseire hivatkozva.

Németország egyik legnagyobb botránya volt, most itt a történet vége

Németország egyik legnagyobb botránya volt, most itt a történet vége

Több ezer intézményi és lakossági befektetőt temetett maga alá a Wirecard botrány, az egykor még legnagyobb piaci értékű német pénzügyi cég fiktív számlákkal, nem létező milliárdos tételekkel, meghamisított mérlegekkel operált, a vállalat végül fizetésképtelenné vált, részvényárfolyama pedig meredeken esett. Most eljött a történet tőzsdei sztorijának a vége, az egykoron több mint 24 milliárd euró piaci értékű vállalat most már csak néhány millió eurót ér, a Wirecard részvényeit jövő héten kivezetik a tőzsdéről.

2020 a koronavírus éve, de őrült botrányoktól is hangosak voltak a tőzsdék

2020 a koronavírus éve, de őrült botrányoktól is hangosak voltak a tőzsdék

Az idei év eleje az emelkedő tőzsdékról és tőzsdei rekordokról szólt, azonban a koronavírus járvány mindent felülírt, ez mozgatta az árfolyamokat, mert a járvány kitörése után a világ gyökeresen megváltozott, az emberek az otthonaikba kényszerültek, és ez hatással volt a gazdaság működésére, végső soron pedig a tőzsdén jegyzett cégek árfolyamára is. A vállalatok egy része profitálni tudott a változásból, hihetetlen bevétel - és profitnövekedéssel is találkoztunk, de volt ellenpélda is, ahol a pandémia csúnya profitvisszaesést okozott, sokszor még a cégek üzleti modellje is sérült. Mutatunk három olyan céget, amelyet az év elején még imádtak a befektetők, aztán egy hír vagy leleplezés hatására nagyon megbüntette őket a piac.

A Deutsche Bank és a Commerzbank finanszírozhatta a Wirecard egyik gyanús felvásárlását

A Deutsche Bank és a Commerzbank finanszírozhatta a Wirecard egyik gyanús felvásárlását

A Deutsche Bank és a Commerzbank biztosította a Wirecard a két nagy indiai felvásárlásához szükséges pénzügyi forrásokat, melyek gyanús körülmények között köttettek – értesült a Financial Times.  A Deutsche Bank egyik vezetőjét ideiglenesen felfüggesztették a munkavégzés alól, ugyanis hivatalos nyomozáés idult a Wirecradhoz kapcsolódó tranzakciókról.

Egymás után jönnek a tőzsdei botrányok, egy dolog összeköti őket

Egymás után jönnek a tőzsdei botrányok, egy dolog összeköti őket

Az idei év aztán biztosan nem szűkölködik a különböző meglepő és sokkoló események tekintetében, és ez nem volt másképpen a könyvelési botrányokat illetően sem. A legtöbbet természetesen a koronavírus-járványról és annak a gazdaságra és turizmusra gyakorolt hatásairól hallunk, de talán az elmúlt évek legzsúfoltabb naptárja volt az idei év a nagyobb vállalati svindlik tekintetében is. Elég csak a német Wirecardra gondolni, de talán a kínai Luckin Coffee neve is ismerős lehet sokaknak, míg a brit NMC Health és Finablr már valószínűleg kevésbé csenghet ismerősen a nagyközönség füle számára. Nyilván nem lehet teljesen egy kalap alá venni ezeket a cégeket, de közös elemük, hogy mindegyikük esetében az EY végezte a könyvvizsgálatot.

A butaság nem véd az erkölcstelenség ellen – Avagy a Wirecard és a német felügyelet szégyene

A butaság nem véd az erkölcstelenség ellen – Avagy a Wirecard és a német felügyelet szégyene

Természetesen a közmegbecsülésnek örvendő német pénzügyi felügyeletet egészen egyszerűen hülyék gyülekezetének vagy gerinctelen gazemberek bandájának nevezni szerfelett igazságtalan lenne, hiszen kétezer-hétszáz ember feje felett sosem szabad egy mozdulattal pálcát törni. Az alábbi néhány bekezdés célja nem is elsősorban az, hogy rámutasson arra, hogy a BaFin (Bundesanstalt für Finanzdiesntleistungsaufsicht), a pénzügyi szolgáltatók és a pénzügyi piacok törvényes és tiszta működésének német őre vélhetőleg egész kultúrájánál, szervezeti megoldásainál, munkamódszereinél fogva alkalmatlan  legalapvetőbb funkciójának ellátására. A lemoshatatlan gyalázat, amely a Wirecard-botrány során fröccsent a német felügyeletre, csupán egy tünet, egy felszíni jelenség, mögötte világosan látható a pénzügyi piacok és a pénzügyi szolgáltatások szabályozásában elért közös európai „vívmányok” tökéletes csődje.

A szerző Kovács Krisztián, a Concorde Értékpapír Zrt. üzletfejlesztésért és stratégiai tervezésért felelős igazgatója.

A gigantikus bálna, aminek  mozgásába beleremegtek a tőzsdék

A gigantikus bálna, aminek mozgásába beleremegtek a tőzsdék

Az elmúlt napokban jelentősebb korrekció volt a technológiai szektorban és ahhoz szorosan kötődő vállalatok árfolyamában, mint amilyen a Tesla is. Több elmélet is napvilágot látott arra vonatkozóan, hogy mi okozhatta a tech-rali hirtelen megtorpanását, s ezek egyike szerint egy nagyobb piaci befektető kereskedési tevékenysége is jelentősen hozzájárulhatott az eseményekhez. Értesülések szerint ez a "bálna" pedig nem más, mint a japán SoftBank, amely dollármilliárdokat önthetett technológiai vállalatokkal kapcsolatos pénzügyi ügyletekbe az elmúlt hónapokban.

Sorra dobálják a mérges ügyfelek az EY-t, ezúttal a Commerzbank

Sorra dobálják a mérges ügyfelek az EY-t, ezúttal a Commerzbank

Tegnap délután jelentette be a német Commerzbank, hogy megválik eddigi auditorától, az EY-tól, gyaníthatóan a Wirecard botrányt övező problémákkal összefüggésben. A múlthét folyamán egy másik német cég, a befektetési alapkezeléssel foglalkozó DWS jelentette be, hogy mégsem az EY fogja végezni könyvvizsgálatát a jövőben, hanem megtartja az eddigi auditorát, a KPMG-t.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nagy esemény jön a bitcoinnál, most érdemes kriptóba befektetni?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.