Százmilliók palackból: így lesznek új rendelők és életmentő gépek a visszaváltásból
Gazdaság

Százmilliók palackból: így lesznek új rendelők és életmentő gépek a visszaváltásból

Portfolio
A MOHU tavaly kezdte meg jótékonysági kampányát, a palackvisszaváltás során az ügyfelek a bolti utalványon és a bankszámlás utaláson kívül, harmadik opcióként három szervezet számára adományként is felajánlhatták az 50 forintos visszajáró összegeket. A DRS rendszer első egy évében több mint 2,5 milliárd palackot váltottak vissza a vásárlók, jótékonysági célra pedig 4,5 millió palackvisszaváltás jutott, amely a teljes mennyiség kevesebb mint fél százaléka. Az összegyűjtött több mint 230 millió forintos összeg azonban így is igen jelentős, új eszközöket, röntgengépet és új rendelőket is kialakít belőle az ország három jelentős gyermekegészségügyi intézménye. A Portfolio az adományozással kapcsolatban az ünnepélyes adományátadó helyszínén kérdezte Runtág Tivadart, a MOHU operatív igazgatóját a szervezetek kiválasztásának szempontjairól, a jövőbeni célokról, és arról, hogy mikor futhat fel a konyhai biohulladék szelektív gyűjtése.
A magyar egészségügy legfontosabb és legégetőbb kérdéseit tárgyaljuk ki a magánegészségügyi piac találkozási pontjává vált Private Health Forumon szeptember 30-án. Most érdemes regisztrálni a nagyszabású és sok újdonságot felvonultató szakmai eseményre!

A DRS rendszer első egy évében több mint 2,5 milliárd palackot váltottak vissza a vásárlók, jótékonysági célra pedig 4,5 millió palackvisszaváltás jutott, amely a teljes mennyiség kevesebb mint fél százaléka. Az összegyűjtött összeg – 230 millió forint - ettől függetlenül igen jelentős, hiszen a három kedvezményezett, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikája, valamint a Magyarországi Református Egyház Bethesda Gyermekkórháza egyenlő arányban elosztva egyenként több mint 70 millió forint támogatáshoz jutott.

Ez a három intézmény együtt látja egy a magyar gyerekek 30 százalékát országos szinten.

sajtótájékoztató_07 mohu
Balról jobbra: Prof. Dr. Szabó Attila, a Semmelweis Egyetem klinikai rektorhelyettese, a Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója, Dr. Nagy Anikó PhD, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet főigazgató főorvosa, Runtág Tivadar, a MOHU operatív igazgatója, Dr. Velkey György János, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója. Forrás: MOHU

Az összeg nagyságát jelzi, hogy a tavalyi személyi jövedelemadó 1%-os felajánlások során például a Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítvány 331 millió forintot gyűjtött, míg a Bethesda Kórház Alapítványhoz 196 millió forint felajánlás érkezett.  Az arányok tükrében kijelenthető, hogy a REpont adomány mértéke jelentősen hozzájárul az intézmények fejlesztéséhez. A korházvezetők arról is beszámoltak, hogy mely konkrét projektekhez rendelik hozzá az új forrásokat:

Az adományprogram a gyermekbaleseti osztály komplex átalakítását és egy speciális igényekre szabott, csecsemőbarát nappali egység kialakítását teszi lehetővé a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet számára. A támogatásból létrejövő fejlesztés célja egy olyan új, modern, innovatív gyermekbaleseti központ megvalósítása, ahol a csecsemőket, a gyermekeket, a fiatalokat és a sportolókat a különböző korosztályoknak megfelelő, eltérő igényeik szerinti környezeteben tudják gyógyítani.

A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikája a befolyt összeget egy olyan új röntgenkészülék beszerzésére fordítja, amely az eddigi eszköznél kisebb sugárdózissal sokkal jobb minőségű és felbontású, részletgazdagabb képalkotást tesz lehetővé. Az eszközt a napi gyermekgyógyászati gyakorlat szinte minden területén alkalmazzák majd.

A Bethesda Gyermekkórház az Országos Égéssebészeti Központ műtőjét szereli fel a legmodernebb eszközökkel, illetve gyermeksportközpontjuk számára alakítanak ki két új rendelőt, ahol a sportoló gyermekek prevencióját, baleseti ellátását és rehabilitációját végezhetik el.

A Portfolio az adományozással kapcsolatban az ünnepélyes adományátadó helyszínén kérdezte Runtág Tivadart, a MOHU operatív igazgatóját:

A jótékonysági céllal visszaváltott palackok viszonylag kis arányt képviselnek a teljes mennyiséget figyelembe véve, az így összegyűjtött adomány mértéke mégis igen jelentős. Mennyire elégedettek az eredménnyel?

Runtág Tivadar: Azt gondolom, hogy soha nem lehetünk teljesen elégedettek. A cél az, hogy minél több támogatás érkezzen jó ügyekre, a mi feladatunk, hogy lehetőséget biztosítsunk a felajánlásra. Ettől függetlenül az országban számos más jótékony kezdeményezés is működik. Mi csak a saját rendszerünk adatait látjuk, de az biztos, hogy ez egy komoly lépés, hiszen korábban nem érkezett ekkora összegű adomány ilyen formában.

A következő támogatási ciklusra határoztak meg bizonyos célszámokat? Hogyan lehetne még tovább növelni a befolyó összeget?

Nincsenek konkrét elvárásaink, azonban kifejezetten bizakodók vagyunk, hiszen a rendszer indulása óta folyamatos a növekedés. Volt nap, amikor már 15 millió palackot váltottak vissza. Bízunk benne, hogy a növekvő visszaváltási arány együtt jár a növekvő felajánlásokkal is. A cél a 90%-os visszaváltás elérése 2029-re, de mi már 2026-27-re szeretnénk ezt teljesíteni.

A most lejárt támogatási ciklusban gyermekegészségügyi intézményeket, a következőben pedig hátrányos helyzetű családokat támogató szervezeteket támogat a vállalat. Hogyan történik az érintett területek kiválasztása?

Egyértelmű volt számunkra, hogy olyan területeket szeretnénk lehetőséghez juttatni, amelyek mögött minél nagyobb a társadalmi bázis. Ezen kívül piackutatást is végeztünk, amely segített számunkra meghozni a döntést.

Minél több az automata vagy visszaváltási lehetőség, annál több alkalom nyílik adakozásra. Hogyan halad az infrastruktúrafejlesztés, a REpontok fejlesztése?

Az országban jelenleg több mint 3600 automata működik, ami elvileg elegendő, de a kézi visszaváltó pontokból még kevés van. Dolgozunk azon, hogy meggyőzzük a kisboltokat a csatlakozásról. Ha elérjük a 3000-4000 kézi pontot, az automaták tehermentesülnek, és a rendszer hatékonyabban működhet majd. A konyhai biohulladék gyűjtése nem várt kihívásokat tartogat, azonban ezzel is ütemesen haladunk, be fogjuk hozni a lemaradásunkat.

Az idén júliusban induló új támogatási ciklusban a felajánlások a hátrányos helyzetű családok támogatását végző szervezetek - a Magyar Vöröskereszt, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, valamint az Ökumenikus Segélyszervezet - között oszlik majd meg.

Címlapkép forrása: Portfolio

A cikk elkészítésében a magyar nyelvre optimalizált Alrite online diktáló és videó feliratozó alkalmazás támogatta a munkánkat.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet