
Bár a lakásárak megtorpantak a KSH legfrissebb, idei második negyedéves adatai alapján, az éves áremelkedés mértéke megközelíti a 10%-ot, ami a szakértők szerint a következő egy évben is fennmaradhat.
A KSH számaiból ugyanakkor az is kiderül, hogy 2023-ban 9%-kal kevesebb új lakást adtak át, mint egy évvel korábban, a kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma pedig 39%-kal 21,5 ezerre csökkent. Ez alapján nem sok jóra lehet számítani, főleg, ha hozzávesszük, hogy 2024 I. félévében 6027 lakást vettek használatba, 18%-kal kevesebbet, mint az előző év azonos időszakában. A fővárosban 8,3%-kal kevesebb, összesen 2124 lakás épült, a megyei jogú városokban 20, a többi városban 27, a községekben pedig 19%-kal csökkent az átadott lakások száma a 2023 első félévihez képest.

„A lakásépítések száma 2015 után kezdett emelkedni és 2020-ig – amikor meghaladta a 28 ezret – dinamikusan nőtt is, a rákövetkező két évben pedig 20 ezer körül alakult az évente átadott lakások száma. Ez a visszaesés 2023-ban is folytatódott, 9,2 %-kal kevesebb lakás épült, 2024 I. félévében pedig ez 18%-kal csökkent, az előző év azonos időszakához képest” – mondta a Portfolio-nak Székely Gáborné, a KSH Lakásstatisztikai osztályának vezetője, aki szerint a lakásépítés visszaesésében jelentős szerepet játszott az építési költségek gyors emelkedése: a lakásépítés 2015 óta több mint duplájára drágult. Bár a tavalyi évben a lakásépítési költségek emelkedése lassult, még mindig 14%-os volt az előző évhez képest, az idei I. félévében pedig 5% környékére lassult, amiben meghatározó szerepe volt annak, hogy az építőanyag-árak már nem nőttek tovább, sőt 1% körüli mértékben csökkentek.
A lakásépítési engedélyek számában átmeneti kiugrást okozott 2022-ben az 5%-os áfa bevezetése, aminek hatására abban az évben mintegy 35 ezer lakás építését kezdeményezték, de tavaly ez már csak 21,5 ezer volt, és 2024 I. félévében tovább csökkent (-18%).
Az adásvételek számában és a lakásárak emelkedésében már látszik a fordulat
2020-ban a lakásárak stagnáltak, majd 2021-től 2023-ig a nominális árakban jelentős emelkedés volt tapasztalható, a nominális index értéke egyre inkább elszakadt a reálárindextől. 2023-ban a lakásárak lassabb ütemben drágultak, mint a korábbi években, de 2024. I. negyedévében ismét gyorsult az árnövekedés üteme, a lakáspiaci árindex reálértéke is nőtt.
Az árszintben megmutatkozó területi különbségek jelentősek: míg 2024. I. negyedévében Budapesten egy használt lakás ára átlagosan 50 millió Ft, a Közép- illetve Nyugat-Dunántúli régióban 29-30 millió Ft, Észak-Magyarországon mindössze 15,4 millió Ft.
Az országos lakásárak 2024 második negyedévében stagnáltak a megelőző negyedévhez képest, de a KSH a korábbi negyedéveket felülvizsgálva, kis mértékben felfelé módosította azok értékeit, így az előzetes számításokhoz képest az éves drágulás üteme mérsékelten tovább gyorsult:
éves szinten 9,8 százalékos lakásár-emelkedés mérhető.

Az, hogy ismét közel kétszámjegyű az áremelkedés, az erősebb kereslettel magyarázható. Míg 2023 első felében kevesebb mint 44 ezer lakás cserélt gazdát az országban, addig 2024 első felében közel 62 ezer adásvétel történt. Ebben szerepe lehet a hitelkamatok csökkenésének.
„A korábbi lakáspiaci visszaeséshez hozzájárult a lakáshitelek kamatterheinek növekedése. A lakásépítésre és új lakás vásárlására folyósított hitelek száma 2023-ban az előző évi 62%-ára, egyben az elmúlt öt év minimumára esett vissza” – mondta Kovács Marcell a KSH Demográfiai statisztikai főosztályának vezetője, és hozzátette, hogy harmadával kevesebb hitelt vettek fel használt lakások vásárlására, és az otthonfelújítási támogatási program lezárulása után közel 60%-kal visszaesett a lakásfelújításra felvett hitelek száma is.

A lakáspiaci forgalomban 2020-ban tapasztalt – koronavírus járvány okozta – visszaesést csak részben kompenzálta a 2021. évi növekedés, és a tranzakciók száma nem állt vissza az addig jellemző évi 160 ezer körüli szintre: 2022-ben 14, 2023-ban 23%-kal csökkent az előző évhez mérten.
2024 I. negyedéve azonban fordulatot hozott: 36%-kal nőtt az eladott lakások száma az előző év azonos negyedévéhez képest, és a forgalom élénkülése már a kisebb településekre is kiterjedt.
A KSH méri azt is, hogy hány év átlagkeresetéből lehet megvásárolni egy átlagos lakást, ezt fejezi ki „A lakások megfizethetőségének egyszerű mutatója”, amely a 2015 után felgyorsult áremelkedés hatására 2019-re 6 évről 6,6-ra emelkedett, majd 2020-ban átmenetileg csökkent. A lakások további drágulása következtében 2021-ben és 2022-ben már 6,8 év alatt megszerzett keresetből lehetett kifizetni egy átlagos használt lakás árát.
Tavaly viszont a használt lakások éves nominális áremelkedése 5,1%-ra lassult, miközben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók nettó átlagkeresete 14%-kal emelkedett, ezáltal egy átlagos piacra kerülő lakás – a tavalyi adatok alapján – most 6,4 évi keresetből vásárolható meg.
A cikk megjelenését a KSH támogatta.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Újabb amerikai vámok és kínai válaszcsapás - Egyre lejjebb ütik a tőzsdéket
Bizonytalan a hangulat.
Megrendítette Bangkok ingatlanpiacát a 7,7-es erősségű földrengés
Időbe telik, mire visszatér a vásárlói bizalom.
Beruházási hullám hátán jöhet ki a vízből a kiskereskedelem
A hosszú távú sikerhez együttgondolkodásra is szükség lesz.
Több milliárd dollár a tét: egykori legszorosabb szövetségese fordíthat végleg hátat Amerikának
Donald Trump lépései miatt.
Trump eddig a magyar gazdaságnak adta az egyik legnagyobb pofont
Az európai országok között a legjelentősebb kárvallottak között van Magyarország.
Putyinnal találkozott a kínai külügyminiszter, evakuálás kezdődött Oroszországban – Háborús híreink szerdán
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Felfedte Zelenszkij, hol jelenhetnek meg európai katonák Ukrajna területén
A „tettrekészek koalíciója” számára vázolta fel a lehetőségeket az ukrán elnök.
A kínai siker árnyoldalai
Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges...
The post A kínai siker
Hatékony HR-folyamatok 2. rész: A teljesítménytől a megtartásig
A vállalati sikerhez vezető út továbbra is az embereken keresztül vezet. A hatékony HR-folyamatokat bemutató blogsorozatunk második részben tovább haladunk a humánerőforrás-kezelés fejlettebb
Az osztalék portfólióm - 2025. március
Megcsináltam azt az optimalizálást, amit a legutóbbi posztomban leírtam. A vásárlásokkal lehettem volna kicsit türelmesebb, de hosszú távon nem nincs különösebb jelentősége, és az aljakat
Uniós zöld szabályok: komoly kihívás előtt a MENA-régió földgázexportőrei
A szigorodó uniós szabályozások hamarosan komoly nehézségek elé állíthatják a MENA-régió földgázexportőreit.
Keressük Magyarország legdrágább befektetési alapját
Az elmúlt években nagyon elszálltak a magyar befektetési alapok költségei. (Bár mindig drágák voltak, ennyire azért nem.) Írtam nemrég róla, hogy hol tudsz utánanézni a költségeknek. Azót
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz
Vagyontervezés új környezetben - gyere el a debreceni szakmai reggelinkre!
Hogyan tervezz okosan a gyorsan változó pénzügyi és adózási környezetben? Gyere el április 15-én Debrecenbe a HOLD és az Andersen közös szakmai reggelijére. Az esemény...
The post Vagyonterv
Pár válság után már nem pánikolsz
\"Ez egy igazi HOLD-sztori: találtunk egy kicsi, gyenge céget egy apró szigeten, amire senki sem figyelt, és megláttuk benne az értéket.\" A hazai alapkezelői piac...
The post Pár válság után m

AACSB akkreditált a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara (x)
Az anyavállalat támogatásával újul meg a magyar Audax stratégiája (x)

- Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
- Már csak egyetlen hatalom áll Donald Trump útjában – Meg fogják állítani?
Új tervei vannak a kormánynak – De mennyire reálisak a számok?
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Az amerikaiak is beszállnak a paksi projektbe?
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Hullámvasútra kerülhet a tej ára Magyarországon, ha fokozódik a vírushelyzet
Nagy baj lehet, ha nem sikerül lokalizálni a száj- és körömfájás betegséget.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.