
Bár a lakásárak megtorpantak a KSH legfrissebb, idei második negyedéves adatai alapján, az éves áremelkedés mértéke megközelíti a 10%-ot, ami a szakértők szerint a következő egy évben is fennmaradhat.
A KSH számaiból ugyanakkor az is kiderül, hogy 2023-ban 9%-kal kevesebb új lakást adtak át, mint egy évvel korábban, a kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma pedig 39%-kal 21,5 ezerre csökkent. Ez alapján nem sok jóra lehet számítani, főleg, ha hozzávesszük, hogy 2024 I. félévében 6027 lakást vettek használatba, 18%-kal kevesebbet, mint az előző év azonos időszakában. A fővárosban 8,3%-kal kevesebb, összesen 2124 lakás épült, a megyei jogú városokban 20, a többi városban 27, a községekben pedig 19%-kal csökkent az átadott lakások száma a 2023 első félévihez képest.

„A lakásépítések száma 2015 után kezdett emelkedni és 2020-ig – amikor meghaladta a 28 ezret – dinamikusan nőtt is, a rákövetkező két évben pedig 20 ezer körül alakult az évente átadott lakások száma. Ez a visszaesés 2023-ban is folytatódott, 9,2 %-kal kevesebb lakás épült, 2024 I. félévében pedig ez 18%-kal csökkent, az előző év azonos időszakához képest” – mondta a Portfolio-nak Székely Gáborné, a KSH Lakásstatisztikai osztályának vezetője, aki szerint a lakásépítés visszaesésében jelentős szerepet játszott az építési költségek gyors emelkedése: a lakásépítés 2015 óta több mint duplájára drágult. Bár a tavalyi évben a lakásépítési költségek emelkedése lassult, még mindig 14%-os volt az előző évhez képest, az idei I. félévében pedig 5% környékére lassult, amiben meghatározó szerepe volt annak, hogy az építőanyag-árak már nem nőttek tovább, sőt 1% körüli mértékben csökkentek.
A lakásépítési engedélyek számában átmeneti kiugrást okozott 2022-ben az 5%-os áfa bevezetése, aminek hatására abban az évben mintegy 35 ezer lakás építését kezdeményezték, de tavaly ez már csak 21,5 ezer volt, és 2024 I. félévében tovább csökkent (-18%).
Az adásvételek számában és a lakásárak emelkedésében már látszik a fordulat
2020-ban a lakásárak stagnáltak, majd 2021-től 2023-ig a nominális árakban jelentős emelkedés volt tapasztalható, a nominális index értéke egyre inkább elszakadt a reálárindextől. 2023-ban a lakásárak lassabb ütemben drágultak, mint a korábbi években, de 2024. I. negyedévében ismét gyorsult az árnövekedés üteme, a lakáspiaci árindex reálértéke is nőtt.
Az árszintben megmutatkozó területi különbségek jelentősek: míg 2024. I. negyedévében Budapesten egy használt lakás ára átlagosan 50 millió Ft, a Közép- illetve Nyugat-Dunántúli régióban 29-30 millió Ft, Észak-Magyarországon mindössze 15,4 millió Ft.
Az országos lakásárak 2024 második negyedévében stagnáltak a megelőző negyedévhez képest, de a KSH a korábbi negyedéveket felülvizsgálva, kis mértékben felfelé módosította azok értékeit, így az előzetes számításokhoz képest az éves drágulás üteme mérsékelten tovább gyorsult:
éves szinten 9,8 százalékos lakásár-emelkedés mérhető.

Az, hogy ismét közel kétszámjegyű az áremelkedés, az erősebb kereslettel magyarázható. Míg 2023 első felében kevesebb mint 44 ezer lakás cserélt gazdát az országban, addig 2024 első felében közel 62 ezer adásvétel történt. Ebben szerepe lehet a hitelkamatok csökkenésének.
„A korábbi lakáspiaci visszaeséshez hozzájárult a lakáshitelek kamatterheinek növekedése. A lakásépítésre és új lakás vásárlására folyósított hitelek száma 2023-ban az előző évi 62%-ára, egyben az elmúlt öt év minimumára esett vissza” – mondta Kovács Marcell a KSH Demográfiai statisztikai főosztályának vezetője, és hozzátette, hogy harmadával kevesebb hitelt vettek fel használt lakások vásárlására, és az otthonfelújítási támogatási program lezárulása után közel 60%-kal visszaesett a lakásfelújításra felvett hitelek száma is.

A lakáspiaci forgalomban 2020-ban tapasztalt – koronavírus járvány okozta – visszaesést csak részben kompenzálta a 2021. évi növekedés, és a tranzakciók száma nem állt vissza az addig jellemző évi 160 ezer körüli szintre: 2022-ben 14, 2023-ban 23%-kal csökkent az előző évhez mérten.
2024 I. negyedéve azonban fordulatot hozott: 36%-kal nőtt az eladott lakások száma az előző év azonos negyedévéhez képest, és a forgalom élénkülése már a kisebb településekre is kiterjedt.
A KSH méri azt is, hogy hány év átlagkeresetéből lehet megvásárolni egy átlagos lakást, ezt fejezi ki „A lakások megfizethetőségének egyszerű mutatója”, amely a 2015 után felgyorsult áremelkedés hatására 2019-re 6 évről 6,6-ra emelkedett, majd 2020-ban átmenetileg csökkent. A lakások további drágulása következtében 2021-ben és 2022-ben már 6,8 év alatt megszerzett keresetből lehetett kifizetni egy átlagos használt lakás árát.
Tavaly viszont a használt lakások éves nominális áremelkedése 5,1%-ra lassult, miközben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók nettó átlagkeresete 14%-kal emelkedett, ezáltal egy átlagos piacra kerülő lakás – a tavalyi adatok alapján – most 6,4 évi keresetből vásárolható meg.
A cikk megjelenését a KSH támogatta.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Egyre kedveltebbek az ukrán divattervezők – De kinőheti-e összeszerelő üzem jellegét az ország textil- és ruhaipara?
A földrajzi közelség Ázsiával szemben gyors szállítást biztosít a nyugat-európai megrendelőknek.
Tárgyalt egymással Trump és Zelenszkij Rómában – Háborús híreink szombaton
Folytatják a tárgyalásokat.
Bejelentették: véget ért a halálos járvány Ugandában
42 napja nem regisztráltak új beteget.
Putyin és Netanjahu kihagyja a pápa temetését, de nagyon sok világvezető ott van
Szombaton temetik Ferenc pápát.
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen