13 százalékkal kerültek többe a hazai lakások 2024 utolsó negyedévében, mint egy évvel korábban. Reálértéken a használt lakások 8,7, az újak 10 százalékkal drágultak – közölte a tavalyi év végére vonatkozó lakásárindexének végleges adatait a Központi Statisztikai Hivatal, amely szerint tavaly 115 ezer lakás cserélhetett gazdát Magyarországon átlagosan 69,7 millió forintos áron. A témával a Portfolio május 22-ei Hitelezés 2025 konferenciáján is foglalkozunk, érdemes mielőbb regisztrálni a szakmai rendezvényre.
Áprilisban jelentősen, 14 százalékkal csökkent az eladó lakások iránti kereslet, ám az év első négy hónapjában még így is 1 százalékos erősödés látható éves összevetésben – közölte az ingatlan.com. A cég szerint a kereslet mérséklődése elsősorban a befektetési célú vásárlók aktivitásának csökkenésével magyarázható, de hatással volt rá a húsvéti hosszú hétvége vonzereje is. Az év hátralévő részében a saját célú vásárlóké lehet a főszerep, lassulhat a lakásdrágulás tempója, emiatt az eladók alkupozíciója romolhat, a vevőké pedig javulhat.
Riasztóan sok cikk szól manapság a budapesti ingatlanpiacon zajló áremelkedésről, miközben a megfizethetőség alakulása relevánsabb mutatója a piaci állapotoknak, mint önmagában az árviszonyok. Negyedszázados lakóingatlanfejlesztési és -hasznosítási tapasztalattal rendelkező vendégszerzőnk meglepő felfedezésre hívja fel a figyelmet, miközben azt is elmagyarázza, milyen használtautós analógia érvényesül a lakáspiacon.
A magyar lakáspiac fékezhetetlen áremelkedése nyomán több piaci anomália is kezd kialakulni, ezek egy része valóban létező tendencia, más részük viszont inkább a városi legenda kategóriája. Az egyik ilyen egyre többet emlegetett vélemény, hogy a már majdnem annyiért lehet felújítandó lakást venni, mint jó állapotút. Annak próbáltunk utánajárni az OTP Ingatlanpont szakértőinek segítségével, hogy mennyi a fenti állítás valóságalapja. A beszámolók szerint a különbség valóban szűkült valamelyest, de egyelőre az egész országban elmondható, hogy egy jó állapotú lakás még mindig drágább lehet, mint egy felújítandó, hiszen az utóbbi esetében számolni kell a felújítás költségeivel is.
Május 7-én, jövő szerdán várható az MNB márciusi hitelpiaci adatainak a közzététele, a Független Pénzügyi Közvetítők Országos Szövetségének (FPKOSZ) a felmérése ezt megelőlegezve arra jutott, hogy az idei első negyedévben 40%-kal növekedhetett a jelzáloghitelek kihelyezése az egy évvel korábbihoz képest. A szervezet felhívta a figyelmet ugyanakkor, hogy a hitelpiac emelkedő trendjét két piaci körülmény is megtörheti.
Az MNB lakásárindex friss értékei szerint minden településtípuson gyorsult a lakásárak éves növekedési üteme, így 2024 negyedik negyedévében 2023 negyedik negyedévéhez képest már 15,1 százalékkal voltak drágábbak a lakóingatlanok Magyarországon. Az alábbiakban megmutatjuk, hogy alakult a drágulás mértéke az egyes településtípusok és országrészek esetében nominál és reálértéken.
Az idei év eleje a budapesti lakóingatlan-piacon egyértelműen az egyik legélénkebb időszakot hozta. A befektetési célú vásárlók rohama, a korábban elhalasztott vásárlások miatt az eladási idők jelentősen rövidültek. A tulajdonosok körében mért lakáseladási idő tízéves rekordhoz közelített az idei első negyedévben – áll az ingatlan.com legfrissebb elemzésében.
2024 IV. negyedévében az Európai Unióban a lakáspiaci árak 4,9%-kal meghaladták az egy évvel korábbit. Franciaország és Finnország kivételével mindegyik országban nőttek az átlagárak, Magyarországon az egyik legjelentősebb ütemben, közel 13%-kal. Térségünkben általánosságban nagyobb mértékű drágulás volt megfigyelhető, mint az unió egészében, de ennek mértéke a másik három visegrádi országban a hazainál alacsonyabb, 7,9–10,4% közötti volt - közölte az Eurostat számai alapján a KSH.
Míg tavaly egy év alatt 14, idén egyetlen negyedév alatt már 30%-os drágulást mutat a fővárosi panellakásokért fizetett átlag négyzetméterár, ami így 1 millió forint fölé emelkedett - derül ki a Duna House számaiból. Eközben viszont nagyot csökkent a panelek iránti kereslet, 2024 azonos időszakához mérten a felére csökkent a hálózat által értékesített panellakások aránya.
Stabilan emelkedtek 2024 utolsó negyedévében is a lakásárak Magyarországon - derül ki a KSH 2024 negyedik negyedéves, előzetes lakásárindexéből. 2023 utolsó negyedévéhez képest átlagosan 12,9 százalékkal volt drágább egy lakóingatlan Magyarországon, míg 2024 harmadik negyedévéhez képest 1,3 százalékos volt a drágulás. Az új és a használt lakások közti árolló pedig ismét nyílni kezdett.
2024-ben Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékből egyenként 16-20 ezer ember költözött el az ország más részeibe – derül ki a KSH előzetes belföldi vándorlási adataiból. Ennek apropóján az OTP Ingatlanpont megvizsgálta, milyen vándorlási tendenciák voltak megfigyelhetők kicsit hosszabb időtávon, az elmúlt öt évben, illetve azok milyen hatással lehettek a lakásárakra.
Jelentős bővüléssel indult az év a lakáshiteleknél a K&H friss összeállítása szerint, a pénzintézetnél megkötött lakáshitel-szerződések összege 36 százalékkal nőtt januárban az egy évvel korábbihoz képest. Az emelkedés elsősorban azzal magyarázható, hogy drágább lakásokra vettek fel hitelt az érintettek, a szerződések száma ugyanis még nem mutatott emelkedést idén januárban. A lakáshitelek átlagos összege 25 millió forint fölé emelkedett, ami 40 százalékos többletnek felel meg éves szinten.
A javuló gazdasági helyzet, az idén is elérhető állami támogatások, az állampapírhozam-kifizetések mind az otthonteremtési lakásvásárlásra, mind a befektetési célú vételekre pozitív hatást gyakorolhatnak 2025-ben - derül ki az MBH Elemzési Centrum közleményéből, ami szerint a lakásukat bérbe adók 6% körüli hozamra számíthatnak ebben az évben. De vajon jó befektetés marad az ingatlan, ha a lakásépítési boom beindulásával a bérlakáspiacon is intenzívebbé válik az árverseny?
Legfeljebb kétszámjegyű áremelkedés. Várhatóan 15 százalékos áremelkedés. Akár 20 százalékos áremelkedés. Egyes helyeken 20 százalék feletti áremelkedés. Ezek a mondatok az elmúlt hónapokban hangzottak el az előttünk álló évben várható lakásárváltozásokra vonatkozóan. Az egyre merészebb becslések jól mutatják a piac egyértelmű élénkülését, de hogy melyik változat teljesülhet be, azaz mennyivel lesznek drágábbak egy év múlva a lakások mint ma, arról Lakáspiaci Hangulatfelmérésünk eleső részében a piac szakértőit kérdeztük, akik a befektetői rohamról is elmondták a véleményüket.
A Fővárosi Lakásügynökség vezetését Reider Gabriella veszi át, aki szociális és műszaki területen is több éves tapasztalattal rendelkezik, valamint az elmúlt fél évben már tevékenyen részt vett a Fővárosi Lakásügynökség munkájában - közölte a Főpolgármesteri Hivatal.
A lakásállomány megújulása viszonylag lassan haladt az elmúlt időszakban, ezen segíthet az állam és a fejlesztők között partnerségén alapuló állami lakhatási tőkeprogram. Az ingatlan.com elemzése azt vizsgálta, milyen hatással lehet a program a hazai lakáspiacra nézve.
Több bennfentes részlet is kiderült.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Nem örülnek az ultimátumnak.
Ő érte el a legnagyobb harctéri sikereket 2022 óta.
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.
A WTS szakértőivel beszélgettünk.