A gazdasági szereplők mellett a diákokat is adatelemzésre ösztönzi az ország legnagyobb adatvagyon-kezelője

A gazdasági szereplők mellett a diákokat is adatelemzésre ösztönzi az ország legnagyobb adatvagyon-kezelője

Az adatjártasság ma már nemcsak az üzleti életben jelent előnyt, hanem mindenki számára fontos ahhoz, hogy el tudjon igazodni az adatvezérelt világban, és helyesen tudja értelmezni az információkat. Ennek elősegítése érdekében a Központi Statisztikai Hivatal KSH Stat Akadémia néven idén is elindította ismeretterjesztő programsorozatait, amelyek a gazdasági élet szereplői mellett a diákokat is igyekeznek megismertetni a statisztika és az adatkezelés világával.

Eldőlhet a forint sorsa, egy döntésre feszülten figyelnek a piacok

Eldőlhet a forint sorsa, egy döntésre feszülten figyelnek a piacok

Az egész világ egyetlen eseményre készül: a Fed kamatdöntése áll a középpontban, amely a forintot is elsodorhatja. Magyarországról viszonylag kevés adatközlésre figyelünk, de Európából és a tengerentúlról számos fontos indikátort frissítenek.

Ekkora adatvagyont senki más nem kezel Magyarországon

Ekkora adatvagyont senki más nem kezel Magyarországon

A 21. század aranya, az új évezred kőolaja, napjaink legértékesebb valutája: hangzatos, és széles körben elterjedt fogalmak, amelyek mind az adatok fontosságát, már-már létszükségét igyekeznek hangsúlyozni. A közbeszéd, ha talán túloz is, sokat mégsem téved, az adatokból olyan prognózisok, korrelációk és a gazdasági- társadalmi berendezkedést alapjaiban meghatározó információk nyerhetők ki, amelyek nélkülözhetetlenné váltak a helyes döntéshozatalhoz és hatékony gazdasági-, társadalmi működéshez. Magyarország legnagyobb adatvagyon-kezelője a Központi Statisztikai Hivatal, amely idén februártól a Nemzeti Adatvagyon Ügynökség tulajdonosi jogait is gyakorolja. A két szervezet együttműködése új informatikai fejlesztésekkel, mesterséges intelligencia-alapú adatelemzési módszerekkel, és a Nemzeti Adatplatform létrehozásával a legkorszerűbb európai gyakorlatokat követi.

Újra megtorpant a magyar ipar

Újra megtorpant a magyar ipar

A júniusi 0,5%-os, biztatónak tűnő havi növekedés után júliusban stagnált az ipari termelés Magyarországon – tette közzé az előzetes adatot a KSH.

Végre jó hír érkezett a magyar gazdaságból

Végre jó hír érkezett a magyar gazdaságból

Miközben alig nő a fogyasztás, gyengélkedik az ipar, csökken az export, visszaesik a GDP, a foglalkoztatás és a munkanélküliség területén jól alakulnak a dolgok. Tartósan magas foglalkoztatás mellett az év elején látott csúcshoz képest csökken a munkanélküliségi ráta, ami szépen lassan közelít a teljes foglalkoztatást tükröző szinthez.

Még rosszabb bőrben van a magyar gazdaság, mint eddig gondoltuk

Még rosszabb bőrben van a magyar gazdaság, mint eddig gondoltuk

Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A mai műsor első részében a magyar gazdaság csütörtök reggel közzétett, gyászos második negyedévi beruházási adatiról volt szó. Madár Istvánt, lapunk vezető makrogazdasági elemzőjét egyebek mellet arról kérdeztük, hogy milyen hatással lehet a gazdaság ezen részének gyengélkedése a növekedési kilátásainkra. Az adás második részében a pozitív lakossági megtakarítási trendekkel kapcsolatban vendégünk volt Palkó István, a Portfolio Pénzügy rovatának vezető elemzője, aki az elmúlt évek és a teljes gazdaság tekintetében is kontextusba helyezte a friss számokat.

Újra lejtőn az építőipar

Újra lejtőn az építőipar

Folytatódott a cikk-cakk a hazai építőiparban. Júniusban éves alapon és havi szinten is visszaesett a termelés, ami azt jelzi, hogy megtört a(z egyébként is visszafogott) lendület.

Kellemetlen meglepetés a magyar inflációs adat, nagyon óvatos lehet az MNB az elemzők szerint

Kellemetlen meglepetés a magyar inflációs adat, nagyon óvatos lehet az MNB az elemzők szerint

A vártnál nagyobb gyorsulást mutató júliusi inflációs adat kellemetlen meglepetést jelent, illetve az infláció szerkezete továbbra is aggasztó – ilyen megállapításokat fogalmaztak meg az elemzők a KSH által ma reggel közzétett júliusi inflációs adatok, illetve az MNB inflációs alapmutatóinak értékelése során. Úgy látják, hogy az MNB emiatt még inkább óvatos lehet egyelőre a kamatpolitika terén, és akár augusztusban meg is állhat a vágási sorozatban, illetve év végéig legfeljebb 1-2 vágás férhet bele jelen állás szerint. Az alábbiakban a négy elemzői kommentárt abc-sorrendben mutatjuk be.

Váratlanul nagyot gyorsult az infláció Magyarországon!

Váratlanul nagyot gyorsult az infláció Magyarországon!

Váratlanul nagyot gyorsult az infláció Magyarországon, hiszen a Portfolio elemzői konszenzusában szereplő 3,9% helyett 4,1%-ra gyorsult éves alapon a pénzromlás üteme júliusban a KSH adatai szerint, a júniusban mért 3,7%-os ráta után. A jelek szerint a kötelező akciózás megszűnése után néhány árstopos termék ára kilőtt, de az üzemanyagoknál is érdemi drágulás alakult ki, az üdülési szolgáltatásoknál pedig nagyon jelentős volt az áremelkedés, ami a szolgáltatás inflációt is jócskán felfelé húzta. Az alapfolyamatokat jobban megragadó inflációs mutatók is érzékeltetik, hogy jelentős az infláció gyorsulása: az éves maginflációs mutató 4,7%-ra, a negyedéves évesített mutató szezonálisan kiigazítva 6,9%-ra ugrott. Utóbbira május előtt egy évig nem volt példa. Kérdés, hogy ilyen folyamatok mellett egyelőre haladhat-e tovább az MNB a kamatvágások útján, és ha igen, milyen gyakorisággal.

Életjelet mutat a magyar ipar

Életjelet mutat a magyar ipar

Az előző hónapok visszaesése után júniusban nőtt az ipari termelés májushoz képest. A növekedés azonban visszafogott, miután a hazai ipar húzóágazatai szenvednek.

Úgy érzed, hogy nem keresel annyit, mint az átlag? Mutatjuk, mi állhat a háttérben

Úgy érzed, hogy nem keresel annyit, mint az átlag? Mutatjuk, mi állhat a háttérben

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közölt adatok körében az egyik legtöbbet hivatkozott statisztika a keresetekre vonatkozó publikáció. A társadalom jelentős része egyfelől örömmel veszi tudomásul a jóformán folyamatosan emelkedő bérekről szóló híreket, másfelől sokan meglepődve húzzák fel a szemöldöküket, amikor szembesülnek vele, hogy saját fizetésük alacsonyabb az átlagosnál. Utóbbi jelenségre is van magyarázat, éppen ezért a KSH folyamatosan bővíti a közölt adatok körét: ma már a mediánkeresetet, a keresetek változását és a kereseti ötödök (kvintilisek) szerinti kimutatást is rendszeresen közzéteszi. Hogyan lehetséges, hogy idén május végéig a hazai bruttó havi átlagkereset 633,3 ezer forint volt, míg a mediánkereset csak 510 ezer forint? Miért nem szerepelnek az egyéni vállalkozók ebben a statisztikában? Az alábbi cikkünkben tiszta vizet öntünk a pohárba.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Elképesztően gyenge GDP-adat érkezett - ismét technikai recesszióban Magyarország
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.