Hol lesz a legjobb helyen a pénzünk 2025-ben?
Podcast

Hol lesz a legjobb helyen a pénzünk 2025-ben?

Vidovszky Áron
Bonyolult év elé néz a világ, és vele a magyar befektetők. Donald Trump visszaül az amerikai elnök székébe, az orosz-ukrán háborúban a béke reményét érezzük, és véget ér a PMÁP állampapírok kegyelmi helyzete is. Mindezek az események függvényében érdemes elemezni azt, hova érdemes átcsoportosítani, elhelyezni a befektetésre szánt pénzünket 2025-ben. A Portfolio Checklist különkiadásában Bakos Ádámot, a VIG Befektetési Alapkezelő kötvényüzletág vezetőjét kérdezzük arról, hogy hol lesz a legjobb helye idén a befektetéseinknek.
Az első összefoglaló szakmai konferencia, ahol minden oldal (közvetítők, bankok, MNB, Minisztérium, külföldi közvetítő) képviselteti magát a Portfolio.hu és a legnagyobb közvetítő partnereket tömörítő Független Pénzügyi Közvetítők Országos Szövetsége (FPKOSZ) együttműködésében tartandó rendezvényen.

A beszélgetés alapkérdése az volt, hogy a lejáró 3000 milliárd forintos állampapír állomány hogyan hasznosulhat. Bakos Ádám rámutatott, hogy az infláció csökkenése és az állampapírok csökkenő hozamai kihívást jelentenek az Államadósság Kezelő Központnak (ÁKK). Már 2024-ben észlelhető volt, hogy a kuponfizetések után csökkent a nettó értékesítés, ami előrevetíti a tendencia folytatódását.

Befektetési alapok előnyei

A beszélgetés jelentős részében a befektetési alapok szerepéről esett szó, amelyek egyre fontosabb alternatívát jelenthetnek a lakossági megtakarítások számára. Bakos hangsúlyozta, hogy a befektetési alapok előnyei közé tartozik az egyszerűség és a költséghatékonyság, mivel a középárfolyamon történő devizakitettség-vásárlás például rendkívül kedvező a piaci alternatívákhoz képest.

Monetáris politika és világpolitikai kilátások

A podcast egy pontján az infláció és a kamatpolitika jövőbeli alakulását is érintették. Bakos szerint a kamatok mérséklésére továbbra is van tér, de a globális piacok bizonytalanságai – beleértve az amerikai gazdasági politikát – jelentősen befolyásolhatják a magyar piaci folyamatokat. Hangsúlyozta:

A jövő évben az amerikai gazdaság teljesítménye alapvetően határozhatja meg a dollár és a globális piacok mozgását.

A világpolitikai szcenáriók kapcsán Bakos kitért az amerikai elnök politikájára, amely az inflációt és a globális kereskedelmi egyensúlyokat is átalakíthatja. Emellett felhívta a figyelmet a Kínából várható gyáráthelyezések és az európai autóipar jövője által jelentett kihívásokra. „Ezek a folyamatok komoly hatással lehetnek a kötvény- és részvénypiacokra egyaránt” – emelte ki.

A műsor már meghallgatható a Spotify-on és az Apple Podcasten, a többi nagy podcast platformon, és itt, a cikkbe ágyazott lejátszóban is: 

KÖVESS MINKET

Főbb részek:

  • Intro - (00:00)
  • Miért nem maradnak állampapírban a PMÁP kamatok? - (00:56)
  • Mivel versenyez a magyar állampapír? - (07:24)
  • Befektetési alapok - (06:02)
  • A VIG elképzelése 2025-re - (11:09)
  • A lemaradók - (15:41)
  • ETF-ek - (21:02)
  • Értékteremtés a kötvénypiacon - (23:54)
  • Abszolút hozamú alapok jövője - (27:33)
  • Devizakitettség arányai - (32:58)
  • Varga Mihály monetáris politikája - (38:28)
  • GDP várakozások - (44:58)

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

További epizódok
Holdblog

Az S&P-huszárok hanyatlása

Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók.  "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.

Díjmentes előadás

A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?

Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!