Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Podcast

Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik

Portfolio
Gyakran szokták mondani a szakértők, hogy Magyarországot az adottságai alapján agrárországnak tekinthetjük, melynek egyik oka az, hogy területének több mint fele mezőgazdasági terület. Az is sokszor elhangzik, hogy például a kukoricából, legalábbis a jobb években, akár kétszer annyit állítunk elő, mint amennyi a belső szükséglet, így bőven jut exportra is. A számok azonban azt is mutatják, hogy a magyar GDP lényeges szelete a szolgáltató szektorból és az iparból származik. De akkor most agrárország vagyunk vagy sem? Erre a kérdésre keressük a választ az Alapvetés új műsorában Madár Istvánnal, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzőjével.
Valamennyi „forró” agrártémával foglalkozik a Portfolio Csoport háromnapos Agrárszektor Konferenciája december 2-3-4-én Siófokon. Jelentkezz te is az év kihagyhatatlan agrárszakmai csúcsrendezvényére!

Klasszikus értelemben akkor beszélhetünk agrárországokról, ha a gazdasági teljesítmény nagyon jelentős része származik a mezőgazdaságból.

Ilyen klasszikus értelmezés alapján tehát nincs a világon olyan fejlett ország, amelyik agrárország lehetne.

Egy idő után ugyanis a többi gazdasági szektor teljesítménye törvényszerűen elhagyja a mezőgazdasági teljesítményt, az agrárium GDP-hozzájárulása pedig 1-3 százalékra csökken – mondta el az Alapvetés podcast műsorában Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. Vannak ugyanakkor egyéb típusú, megengedő válaszok is arra a kérdésre, hogy mikor beszélhetünk agrárországról.

Erősebben agrárkarakterisztikájú egy ország, ha mondjuk a földterületének jelentős része alkalmas mezőgazdasági művelésre, ha nincsen egyéb típusú nyersanyagból sok a területén vagy ha a tájképre rányomja a bélyegét a mezőgazdasági művelés és az ehhez kötődő vidéki életforma. Vagy akkor, hogyha a mezőgazdaság valamilyen oknál fogva strukturálisan fontos részt képez a gazdaság egészéből, például van valamilyen nagyon karakteres, egyedi termény, ami a világpiacon meghatározó súlyú lesz

– mutatott rá Madár István. Hozzátette: bár a klasszikus definíciót ez csúnyán sérti, ilyen alapon az Amerikai Egyesült Államok vagy akár Franciaország is óriási agrártermelő országnak számít, miközben törpe minoritás az a kis agrárteljesítmény, amit egyébként az ország egésze gazdasági teljesítményként letesz az asztalra.

Hogy hogyan csökkent a mezőgazdaság GDP-hez való hozzájárulása Magyarországon, hogy ehhez képest mennyiben teljesít ma jobban az élelmiszeripart is magába foglaló teljes magyar agrofood szektor és tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.

KÖVESS MINKET

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

További epizódok
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!