Plusz pénzzel próbálják csitítani a francia gazdákat a nagy kereskedelmi megállapodás miatt
Uniós források

Plusz pénzzel próbálják csitítani a francia gazdákat a nagy kereskedelmi megállapodás miatt

Portfolio
Az Európai Unió új kompenzációs alapot tervez létrehozni a mezőgazdasági termelők számára, hogy enyhítse az EU-Mercosur kereskedelmi megállapodás esetleges negatív hatásait. A készpénzalap célja, hogy leküzdje a megállapodással szembeni francia ellenállást, és elősegítse a mérföldkőnek számító egyezmény véglegesítését a közelgő G20-csúcstalálkozón - tudta meg a Politico.

Az Európai Bizottság által tervezett új költségvetési alap létrehozása a négy dél-amerikai országot magában foglaló Mercosur-blokkal kötendő kereskedelmi megállapodás körüli viták enyhítését célozza. A tervről négy tisztviselő is beszámolt, akik névtelenséget kértek az ügy érzékenysége miatt.

A kompenzációs alap ötletét máris üdvözölte Franciaország, amely a megállapodás legnagyobb ellenzője az EU-n belül.

A francia aggodalmak középpontjában az áll, hogy a dél-amerikai import - különösen a marhahús - elárasztja az európai piacokat, ami hátrányosan érinti a hazai gazdálkodókat.

Ez egy érdekes lehetőség, amelyet Franciaország feltétlenül keresni fog, ha létrejön az alku

- nyilatkozta egy francia diplomata, megerősítve, hogy a Bizottság dolgozik egy ilyen készpénzes rendszeren.

A Mercosur-megállapodás jelentősége abban rejlik, hogy megnyitná Argentína, Brazília, Paraguay, Uruguay és Bolívia piacait az európai exportőrök előtt. Ez különösen fontos lehet a Kínával szembeni növekvő kereskedelmi feszültségek idején, és összesen mintegy 800 millió ember részesülhetne a szabadabb kereskedelem előnyeiből mindkét kontinensen.

Bár Franciaországnak valószínűleg nincs elég hatalma ahhoz, hogy egyedül megakadályozza a megállapodást, brüsszeli és berlini tisztviselők hangsúlyozzák, hogy

el akarják kerülni az EU második legnagyobb gazdaságának akarata ellenére történő kényszerítését, ami felerősíthetné az euroszkepticizmust.

A tervezett kompenzációs alap más szkeptikus uniós országok, például Írország vagy Ausztria aggodalmait is eloszlathatná. Az ötletnek van előzménye: az EU 2021-ben 5,4 milliárd eurós Brexit-kiigazítási tartalékot hozott létre az Egyesült Királyság EU-ból való kilépésének esetleges negatív hatásainak enyhítésére.

Az alap létrehozásának módja még kérdéses. Az EU létrehozhatná a meglévő költségvetése keretében, bár ez kihívást jelenthet a jelenlegi költségvetési megállapodás újbóli megnyitásának alacsony támogatottsága miatt. Egyszerűbb megoldás lenne, ha az alapot a 2028-tól kezdődő új, többéves uniós költségvetésben hoznák létre.

Nem egyértelmű azonban, hogy az alapra végül szükség lesz-e, mivel a jelenlegi megállapodástervezet már tartalmaz intézkedéseket a mezőgazdasági termelők aggodalmainak kezelésére, például a marhahúsimportra vonatkozó kvóták megállapításával. Az alap létrehozása inkább a megállapodással kapcsolatos aggodalmak csillapítását szolgálhatná, hasonlóan a 2021-es Brexit-kiigazítási tartalékhoz, amelyet végül kevesen vettek igénybe.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Holdblog

New York, te kommunista...

Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?

Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.

Ez is érdekelhet
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!