
Az Európai Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) az Európai Unió nagyszabású gazdasági helyreállítási tervének, a NextGenerationEU-nak a központi eleme. Az RRF célja, hogy segítse az uniós tagállamokat a koronavírus-járvány gazdasági és társadalmi hatásainak kezelésében, elősegítve a fenntartható gazdasági növekedést és a stratégiai gyengeségek – például a gyógyszergyártás, az áramtermelés és az ellátási láncok – fejlesztését.
Az eszközt 2021-ben hozták létre, és teljesítményalapú támogatásokat nyújt a tagállamoknak a megállapodott reformok és beruházások végrehajtásához, amit az Európai Bizottság modellként használna a kohéziós alapok új rendszeréhez is a 2028-2034-es költségvetési ciklusban.
Az RRF forrásainak folyósítása felgyorsult a helyreállítási és rezilienciaépítési tervek (RRP-k) felülvizsgálatait követően, miután az uniós végrehajtó testület ajánlásokat adott ki az adminisztratív terhek csökkentésére. Korábban ugyanis a bürokratikus nehézségek miatt nagyon lassan indultak meg a kifizetések, az új teljesítményalapú számlarendszert – vagyis hogy a projekteknek mérföldköveket kellett teljesíteniük az uniós utalásokhoz – a tagállamok nehezen adaptálták.
Augusztus 31-ig viszont az RRF rendelkezésre álló forrásainak több mint 40%-át már kifizették a tagállamoknak.
Ebből a vissza nem térítendő támogatások 48%-a, míg a kölcsönök több mint 30%-a került kifizetésre. Az RRF létrehozása óta az Európai Bizottság 63 kifizetési kérelmet kapott 25 tagállamtól, és összesen 265,4 milliárd eurót folyósított. Ez az összeg tartalmazza a 198,4 milliárd eurót, amelyet a mérföldkövek és célok teljesítését követően fizettek ki, valamint 56,6 milliárd euró előfinanszírozást, amelyet 21 tagállam kapott 2021. december 31-ig, továbbá 10,4 milliárd eurót, amelyet az REPowerEU keretében osztottak ki 2023-ban.
Az RRF támogatásainak utalásai tovább gyorsultak 2023 második felében, amikor 112 milliárd eurót folyósítottak a tagállamoknak, szemben az előző évi 40,6 milliárd euróval.
Brüsszelben további gyorsulást remélnek, miután a nyáron kiadott új iránymutatás pontosítja az helyreállítási tervek módosításának lehetőségeit, ha objektív körülmények miatt szükségesek változtatások, illetve azt is, hogy hogyan kombinálhatók az RRF forrásai más uniós alapokkal, ami eddig sok projektet megakasztott.
Sok programot átírtak, de egyet sem nagyon
Az RRF rugalmas lehetőséget biztosít a részleges kifizetések felfüggesztésére abban az esetben, ha egy tagállam késedelmet szenved el bizonyos mérföldkövek vagy célok teljesítésében. Ezzel lehetővé válik, hogy a tagállamok részleges kifizetést kapjanak, míg a fennmaradó részt a késedelmes mérföldkövek vagy célok teljesítése után folyósítják.
Ezt a rugalmasságot a 2023-ban bevezetett részleges felfüggesztési módszertan biztosítja, hogy tartható legyen a 2026-os határidő.
Szerencsére az RRP-k továbbra is ambiciózusak maradtak a 2023-2024-es felülvizsgálatok után, melyeket külső tényezők, például a magas infláció, geopolitikai események és természeti katasztrófák is befolyásoltak. Lényegében nem töröltek nagy programokat a csomagokból, inkább a kisebb, 200 millió euró alatti beruházásokat kaszálták el.
A Bizottság a helyreállítási program kapcsán már most sikerről beszél a kritikák dacára is. Állítják, hogy a félidős értékelés azt mutatja, hogy a gyorsreagálási keret előkészítette az utat az EU világjárványt követő gazdasági fellendüléséhez: az RRF bejelentése hozzájárult az államkötvények kamatfelárának szűküléséhez, és GDP-arányosan az állami beruházások a koronavírus-válságot követően is fennmaradtak, és a 2019-es 3,0%-ról 2023-ra 3,5%-ra emelkedtek.
Az állami beruházások 2019 és 2025 közötti várható növekedésének mintegy fele az uniós költségvetésből, különösen az RRF-ből finanszírozott beruházásokhoz kapcsolódik az értékelés szerint, és a Bizottság modellezése alapján
a NextGenerationEU 2026-ban akár 1,4%-kal is növelheti az EU reál-GDP-jét ahhoz képest, mintha nem lenne a program.
A szimuláció szerint rövid távon az EU foglalkoztatásának jelentős (akár 0,8%-os) növekedése is várható 2026 után a programnak hála.
Bár sokan kongatják a vészharangot, az Európai Bizottság szerint tartható a céldátum a legtöbb tagállam számára, hogy a betervezett projektjei 80 százalékát végrehajtsa.
A nagy kivétel Magyarország, amely egyelőre egyedüliként még mindig nem fér hozzá az alap forrásaihoz, mert nem teljesítette az elvárt szupermérföldkövek mindegyikét.
A jóváhagyott terv szerint a magyar költségvetésnek 5,9 milliárd eurónyi RRF-támogatás, valamint a RePowerEU-fejezet további 4,6 milliárd euró járna, amelyből eddig csak 900 millió eurónyi előleget hívhatott le.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Irán és Izrael újra csapásokat mért egymásra - Híreink az Irán-Izrael háborúról szombaton
Folytatódtak a rakétatámadások.
Iráni tisztviselő: irreálisak a nukleáris programmal kapcsolatos európai javaslatok
De azért megvizsgálják őket.
Iráni külügyminiszer: Mindenki számára nagyon veszélyes lenne, ha az USA beszállna a háborúba
Állítása szerint addig nem tudnak tárgyalni, amíg bombázzák az országot.
Az iráni elnökkel egyeztetett Emmanuel Macron
Megállapodtak, hogy felgyorsítják az atomprogramról szóló tárgyalásokat.
Több mint egymillió orosz katona esett el vagy sebesült meg az ukrajnai háborúban - Ukrajnai háborús híreink szombaton
Hatalmas az emberi és technikai veszteség.
Módosított kiberbiztonsági határidők!
A 2024. évi LXIX. törvény 2025. május 31-én hatályba lépett módosításai fontos változásokat hoztak, NIS2 irányelv szerinti megfelelési kötelezettségek terén. A módosítás célj
A régiós együttműködés lehet Közép-Európa kitörési pontja a töredező világrendben
A globális gazdasági és geopolitikai környezet gyökeres átalakuláson megy keresztül, ezzel pedig új lehetőségeket kell megragadnunk. Az egyes nemzetek, politikai és kereskedelmi blokkok közöt
Atomenergiával a klímaváltozás ellen: lehetőség vagy zsákutca?
Miközben a világ egyre égetőbb kihívásokkal néz szembe a klímaváltozás terén, egy jól ismert, de erősen megosztó energiaforrás is újra reflektorfénybe kerül: a nukle
Változások a költözési jogban: Mit jelent ez a gyakorlatban?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Változások a költözési jogban: Mit jelent ez a gyakorlatban? Mi történik 2025. július 1-jétől? Az Országgyűlés elfogadta azt a törvénymódosít
8 működő stratégia a saját ingatlanhoz
Mivel nagyon sokaknak célja, álma, hogy saját ingatlanban lakhassanak, összeszedtem pár tipikus módszert, amivel próbálkozni lehet. Arról már sokat írtam, hogy minden egyéb híreszteléssel ell
Idén minden tizedik lakásvásárláshoz Munkáshitelt igényelhettek
Az év első 4 hónapjában nagyságrendileg 20 ezren vették fel a Munkáshitelt mintegy 77 milliárd forint összegben. Az MNB felmérése alapján nagyságrendileg az igénylők negyede lakásvásárlá
Zöld energiával meleg otthonokat: Megjelent a távhőtermelők új fejlesztési felhívása!
Elstartolt a pályázat, amely a távfűtés zöld átállását ösztönzi: megújuló energián alapuló rendszerek kiépítésére és fejlesztésére kínál támogatást.
Életet lehelni egy megfáradt sportágba
Mivel az atlétika kicsit ellaposodott, kevésbé felel meg a modern tartalomfogyasztási elvárásoknak, egy csapat új lebonyolítással igyekszik életet lehelni a legősibb sportágba. Ez a Grand...
Th


- Kilőtte Irán a Fatah-1-es rakétát – Ez lehet a legsúlyosabb csapás Izrael ellen?
- Irán jelzést adott – máris eldőlt a háború?
- Olyan történhet a forinttal, amire ebben az évtizedben még nem volt példa
- Bármelyik pillanatban háborúra indulhat Amerika: egyetlen oka van a radikális lépésnek
- Elszabadult a pokol a Közel-Keleten: ez most már tényleg háború?
Izrael megsemmisítette Irán legpusztítóbb fegyverét - Elhúzódik a háború?
Mit várhatunk ebben a konfliktusban?
Iráni-izraeli konfliktus – 200 forintos drágulás is jöhet a benzinkutakon
A brent ára a 100 dollárt is elérheti.
Sorozatos mélyütések az agráriumban – Mikor jöhet a várva várt fordulat?
92 milliárd forinttal csökkent a magyar agrárium hitelállománya, ami 10 éve nem látott mértékű csökkenést jelent.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?