
Európa gazdasági döntéshozóinak egyik legsürgetőbb kihívása a tőkemobilizáció: annak ellenére, hogy az EU gazdasága magas megtakarítási rátákkal rendelkezik, azoknak csak töredéke kerül produktív befektetésekbe. Az Európai Bizottság „befektetési és megtakarítási uniója” néven új kezdeményezést indított a már 20 óta patthelyzetbe szorult tőkepiaci unió helyett, amely a háztartási megtakarítások átterelését célozza a reálgazdaságba, különös tekintettel a kockázati tőkére és az innovatív vállalkozások finanszírozására – kezdi cikkét a Financial Times.
A legfontosabb, hogy kedden az Ecofin-ülésen az uniós pénzügyminiszterek egy új menetrendet és javaslatot dolgoznak ki a tőkepiaci integráció mélyítéséra.
A megoldandó probléma régóta ismert:
az európai cégek háromszor kevesebb forrást vonnak be tőkepiacokról, mint amerikai versenytársaik, és túlságosan banki hitelekre támaszkodnak.
A tőkepiacok töredezettsége – eltérő nemzeti szabályozás, felügyelet és adózás – miatt a tagállamok közötti befektetések aránya is alacsony maradt. A brexit csak tovább nehezítette a helyzetet, hiszen az EU elvesztette legfejlettebb pénzügyi központját, Londont.
A biztosítók, bankok és tőkepiaci szereplők szerint a strukturális változás elengedhetetlen.
Az Európai Központi Bank elnöke, Christine Lagarde évi 300 milliárd eurós tőkekiáramlást becsül az EU-ból az USA irányába, míg Mario Draghi korábbi elnök 800 milliárd eurós éves beruházási igényt jelölt meg, amelynek jelentős részét nem fedezi közpénz.
Az Európai Bizottság ezért a széttöredezett jogi és pénzügyi keretrendszerek összehangolását sürgeti, különös tekintettel a fizetésképtelenségi szabályokra és az értékpapírpiaci szabályozásra.
Az egyik legsúlyosabb akadály a nemzeti fizetésképtelenségi szabályok közti eltérés. Míg Görögországban átlagosan 5 cent térül meg minden befektetett euróból, Luxemburgban ez 75 cent. Brüsszel célja nem a teljes harmonizáció, hanem egy minimumszintű egységesítés, amely előre láthatóbbá teszi a kockázatot a befektetők számára, és növeli a tőkepiaci aktivitást.
A tőkepiaci mélyítéshez kapcsolódik a értékpapírosítás felélesztésének szándéka is. Az EU GDP-arányos kibocsátása 2022-ben mindössze 0,3 százalék volt, szemben az USA 4 százalékos arányával. A piac szereplői szerint a jelenlegi szabályozás túlságosan bonyolult és kockázatkerülő.
Draghi azt javasolta, hogy a szimpla, átlátható, sztenderdizált értékpapírosított eszközökre alacsonyabb tőkekövetelményeket kellene alkalmazni.
A felügyeleti struktúra reformja is napirenden van. A jelenlegi modellben minden tagállam saját nemzeti hatósága révén végzi az értékpapírpiaci ellenőrzést. Egyre többen támogatják, hogy az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) kapjon közvetlen felügyeleti jogköröket a határokon átnyúló tevékenységet folytató nagy szereplők felett.
Ez az átalakítás elsősorban Franciaország részéről kap politikai támogatást, míg más országok – például Írország vagy Luxemburg – ellenérdekeltek, mivel jelentős hazai eszközkezelő szektoruk van.
A lakossági részvétel növelése a tőkepiacokon szintén kulcskérdés. Svédország példája – ahol a nyugdíjrendszerbe integrált tőkealapokon és kedvezményes adózású befektetési számlákon keresztül a háztartások aktívan fektetnek részvényekbe – mintaként szolgálhat. Ezzel szemben
az EU-átlagban a lakossági pénzügyi eszközök harmadát készpénzben és betétben tartják, miközben az amerikai háztartások közel felét részvényekben és befektetési alapokban.
Az Európai Bizottság a pénzügyi tudatosság növelésével, közös EU-s befektetői címkék bevezetésével és az adminisztratív akadályok csökkentésével ösztönözné a háztartásokat a piacra lépésre. Emellett egyes fővárosok „koalíciókban” mélyítenék az integrációt, például közös európai megtakarítási termékek bevezetésével, abban bízva, hogy a siker ragadós lesz más országokra is.
A jelenlegi tőkepiaci szerkezet nem támogatja az európai innovációs ökoszisztémát. A startupok alulértékeltek maradnak, tőkéhez nehezen jutnak, és gyakran amerikai listázást választanak, mint tette például a Spotify. A strukturális reformok elmaradása miatt tehát nem csupán esélyeket veszít az EU, hanem hosszú távon versenyképességi hátrányt is szenved.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn
Cikkünk folyamatosan frissül.
Megkezdődött Irán bosszúja - Így reagál az olaj, a tőzsdék és a forint
Máris lépnek a befektetők.
Orbán Viktor rendkívüli biztonsági intézkedéseket rendelt el
Összehívta a rendfenntartási vezetőket.
Egyre távolabb az iráni béke: banális ok miatt nem lehet tárgyalni Teheránnal
Elbújt az ajatollah.
Elkaszálta a kormányhivatal az akkuüzem próbaüzemét
A mérések során határérték-túllépést tapasztaltak.
VIDEÓ! Rekord részvény-visszavásárlások: mit üzennek a befektetőknek?
2025 áprilisában az amerikai részvény-visszavásárlások összege elérte a 233,8 milliárd dollárt, ami 1984 óta a második legmagasabb havi érték. Az elmúlt három hónapban pedig több mint 5
Expressz befektetés négy nemzetközi nagybank részvényeivel - akár 46,5% hozam 3 év alatt
A bankszektor hagyományosan a magas kamatkörnyezet egyik legnagyobb nyertese. Bár a kamatszintek tetőzése már mögöttünk lehet, a jelenlegi szintek továbbra is meghaladják a történelmi átlago
Otthonfelújítás: Ezek a támogatások elérhetőek most - gyermektől függetlenül is
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthonfelújítás: Ezek a támogatások elérhetőek most - gyermektől függetlenül is Ha valaki otthonfelújításban gondolkozik számos állami támogat
Ember: küzdj....vagy lépj le!
\"Fight or flight\" - ez lett a jelenkor egyik legnagyobb dilemmája. Küzdjünk tovább (magyarul: éljünk tovább), vagy meneküljünk ki ebből a világból (ne éljünk tovább)?...
The post Ember: k
A régiós együttműködés lehet Közép-Európa kitörési pontja a töredező világrendben
A globális gazdasági és geopolitikai környezet gyökeres átalakuláson megy keresztül, ezzel pedig új lehetőségeket kell megragadnunk. Az egyes nemzetek, politikai és kereskedelmi blokkok közöt
Módosított kiberbiztonsági határidők!
A 2024. évi LXIX. törvény 2025. május 31-én hatályba lépett módosításai fontos változásokat hoztak, NIS2 irányelv szerinti megfelelési kötelezettségek terén. A módosítás célj
Változások a költözési jogban: Mit jelent ez a gyakorlatban?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Változások a költözési jogban: Mit jelent ez a gyakorlatban? Mi történik 2025. július 1-jétől? Az Országgyűlés elfogadta azt a törvénymódosít
8 működő stratégia a saját ingatlanhoz
Mivel nagyon sokaknak célja, álma, hogy saját ingatlanban lakhassanak, összeszedtem pár tipikus módszert, amivel próbálkozni lehet. Arról már sokat írtam, hogy minden egyéb híreszteléssel ell


- Megtörtént a nagy állampapír-mutatvány, erős üzenetet küldtek a lakossági befektetők
- Kilőtte Irán a Fatah-1-es rakétát – Ez lehet a legsúlyosabb csapás Izrael ellen?
- Irán jelzést adott – máris eldőlt a háború?
- Olyan történhet a forinttal, amire ebben az évtizedben még nem volt példa
- Bármelyik pillanatban háborúra indulhat Amerika: egyetlen oka van a radikális lépésnek
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Egyre csúnyább a háború – Nőhet a világban a terrorfenyegetettség
Lezárás vagy eszkalálódás jön?
Izrael megsemmisítette Irán legpusztítóbb fegyverét - Elhúzódik a háború?
Mit várhatunk ebben a konfliktusban?
Iráni-izraeli konfliktus – 200 forintos drágulás is jöhet a benzinkutakon
A brent ára a 100 dollárt is elérheti.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen