
Európa gazdasági döntéshozóinak egyik legsürgetőbb kihívása a tőkemobilizáció: annak ellenére, hogy az EU gazdasága magas megtakarítási rátákkal rendelkezik, azoknak csak töredéke kerül produktív befektetésekbe. Az Európai Bizottság „befektetési és megtakarítási uniója” néven új kezdeményezést indított a már 20 óta patthelyzetbe szorult tőkepiaci unió helyett, amely a háztartási megtakarítások átterelését célozza a reálgazdaságba, különös tekintettel a kockázati tőkére és az innovatív vállalkozások finanszírozására – kezdi cikkét a Financial Times.
A legfontosabb, hogy kedden az Ecofin-ülésen az uniós pénzügyminiszterek egy új menetrendet és javaslatot dolgoznak ki a tőkepiaci integráció mélyítéséra.
A megoldandó probléma régóta ismert:
az európai cégek háromszor kevesebb forrást vonnak be tőkepiacokról, mint amerikai versenytársaik, és túlságosan banki hitelekre támaszkodnak.
A tőkepiacok töredezettsége – eltérő nemzeti szabályozás, felügyelet és adózás – miatt a tagállamok közötti befektetések aránya is alacsony maradt. A brexit csak tovább nehezítette a helyzetet, hiszen az EU elvesztette legfejlettebb pénzügyi központját, Londont.
A biztosítók, bankok és tőkepiaci szereplők szerint a strukturális változás elengedhetetlen.
Az Európai Központi Bank elnöke, Christine Lagarde évi 300 milliárd eurós tőkekiáramlást becsül az EU-ból az USA irányába, míg Mario Draghi korábbi elnök 800 milliárd eurós éves beruházási igényt jelölt meg, amelynek jelentős részét nem fedezi közpénz.
Az Európai Bizottság ezért a széttöredezett jogi és pénzügyi keretrendszerek összehangolását sürgeti, különös tekintettel a fizetésképtelenségi szabályokra és az értékpapírpiaci szabályozásra.
Az egyik legsúlyosabb akadály a nemzeti fizetésképtelenségi szabályok közti eltérés. Míg Görögországban átlagosan 5 cent térül meg minden befektetett euróból, Luxemburgban ez 75 cent. Brüsszel célja nem a teljes harmonizáció, hanem egy minimumszintű egységesítés, amely előre láthatóbbá teszi a kockázatot a befektetők számára, és növeli a tőkepiaci aktivitást.
A tőkepiaci mélyítéshez kapcsolódik a értékpapírosítás felélesztésének szándéka is. Az EU GDP-arányos kibocsátása 2022-ben mindössze 0,3 százalék volt, szemben az USA 4 százalékos arányával. A piac szereplői szerint a jelenlegi szabályozás túlságosan bonyolult és kockázatkerülő.
Draghi azt javasolta, hogy a szimpla, átlátható, sztenderdizált értékpapírosított eszközökre alacsonyabb tőkekövetelményeket kellene alkalmazni.
A felügyeleti struktúra reformja is napirenden van. A jelenlegi modellben minden tagállam saját nemzeti hatósága révén végzi az értékpapírpiaci ellenőrzést. Egyre többen támogatják, hogy az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) kapjon közvetlen felügyeleti jogköröket a határokon átnyúló tevékenységet folytató nagy szereplők felett.
Ez az átalakítás elsősorban Franciaország részéről kap politikai támogatást, míg más országok – például Írország vagy Luxemburg – ellenérdekeltek, mivel jelentős hazai eszközkezelő szektoruk van.
A lakossági részvétel növelése a tőkepiacokon szintén kulcskérdés. Svédország példája – ahol a nyugdíjrendszerbe integrált tőkealapokon és kedvezményes adózású befektetési számlákon keresztül a háztartások aktívan fektetnek részvényekbe – mintaként szolgálhat. Ezzel szemben
az EU-átlagban a lakossági pénzügyi eszközök harmadát készpénzben és betétben tartják, miközben az amerikai háztartások közel felét részvényekben és befektetési alapokban.
Az Európai Bizottság a pénzügyi tudatosság növelésével, közös EU-s befektetői címkék bevezetésével és az adminisztratív akadályok csökkentésével ösztönözné a háztartásokat a piacra lépésre. Emellett egyes fővárosok „koalíciókban” mélyítenék az integrációt, például közös európai megtakarítási termékek bevezetésével, abban bízva, hogy a siker ragadós lesz más országokra is.
A jelenlegi tőkepiaci szerkezet nem támogatja az európai innovációs ökoszisztémát. A startupok alulértékeltek maradnak, tőkéhez nehezen jutnak, és gyakran amerikai listázást választanak, mint tette például a Spotify. A strukturális reformok elmaradása miatt tehát nem csupán esélyeket veszít az EU, hanem hosszú távon versenyképességi hátrányt is szenved.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Már meg is érkezett Medvegyev válasza az EU új csomagjára: még rosszabbra készüljetek
A volt orosz elnök szerint a szankcióknak nem lesz hatása Oroszországra.
Ez lenne Trump eddigi "leghülyébb" ötlete? – Dollármilliárdokba fájhat a legendás börtön újranyitása
Bő 50 éve turistalátványosság.
Súlyos figyelmeztetés: több mint 11 millió ember kerülhet veszélybe
Elapadtak a támogatások.
Olyan rendszert vezetett be az EU, ami Magyarország határát is érinti
Jön az EES rendszer.
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.
A szegényeket nem, de az adófizetőket az út szélén hagyják
Sokan találkozhattak már olyan, Amerikából származó videókkal, ahol kórházi betegek mutogatják a forintban akár több tíz millióra rúgó számlájukat. Erre a magyar "ingyenes" közegészs
Nulla kamat, nulla önerő - és mégis működhet?
A GINOP Plusz új forgóeszköz hitele lehet a 2025-ös év legpraktikusabb KKV finanszírozása.


Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?