Ki lesz a gyáripart felforgató digitalizáció legnagyobb nyertese?
Virág Aladár: A digitalizáció alapjaiban forgatja fel a gyártóipart. A hatékonyságnövelő megoldásoknak köszönhetően egyre élesebb verseny alakul ki a piacon, a gyártóvállalatoknál azonban a kompetencia és a kapacitás a gyártás működtetésére, nem pedig a folyamatokat összehangoló és azokat valós időben optimalizáló rendszerek megalkotásra van kialakítva. A rendszerintegrátoroknak - mint amilyen a T-Systems is - ezért van jelentős szerepe a meglévő rendszerek fejlesztésében vagy az új folyamatok kialakításában. Bár a gyártók felismerték a digitalizációban rejlő lehetőségeket, előfordul, hogy nem látnak túl a saját határaikon.
Lehet ugyan MES-rendszereket (Manufacturing Execution System - gyártásvezérlő rendszerek) dobozos megoldásként venni, ezek azonban jellemzően minden ügyfélnél mást-mást jelentenek.

Rendkívül sokféle megoldás létezik.
A legnagyobb gyártóvállalatok azonban jellemzően azért kérnek rendszerintegrátori segítséget, mert nemcsak az üzleti intelligencia fontos és az abból kinyerhető adatok, hanem a törzsadatok és a valós idejű adatok egyidejű, elemzett formájú elérhetősége is.
A rendszerintegrátor a meglévő rendszereket megtartva, az újakkal integrálva, ráültetve vagy éppen aládolgozva szolgálja ki ezt az igényt. Egy megbeszélés, amin az előző napi teljesítmény van terítéken, ne arról szóljon, hogy egy kérdésre hat különböző válasz érkezik és azokat kell összevetni - ezt a döntésitámogatási munkát egy összehangolt rendszer is el tudja végezni.Direkt elképzelések vannak az ügyfeleknél vagy önök javasolnak már máshol alkalmazott, bevált technológiákat? Tudna konkrét példákat mondani?
Minden projekt egyedi, de van bennük közös: komoly helyzetértékelésen és elemzésen alapulnak. A folyamat többféleképpen zajlik: az ügyfelünk azonosít egy meghatározott, válaszokat igénylő problémát, vagy mi azonosítunk egy optimalizálható, konkrét haszonnal járó folyamatot. Ezek alapján dolgozunk ki megoldási koncepciókat.
A szállítói oldalon a T-Systems nincs egyedül, a Kitchen Budapest (KiBu) tavaly óta innovációs inkubátorunkként működik. Ez egy különleges modell, ahol felkaroljuk a disztruptív technológiát, megtörténik a fejlesztés, elkészül a prototípus, amit ipari technológiákra lehet átalakítani különböző megoldásszállítókkal. Olyan technológiákra kell gondolni, mint 3D nyomtatás, AR/VR technológia fejlesztése, gépi látással kapcsolatos megoldások, mesterséges intelligencia alapú chatbotok kialakítása, BigDatához kapcsolódó megoldórendszerek, és olyan alkalmazások, amelyek üzleti intelligenciát jelentenek az ügyfél szemszögéből.
Az egyik nagy gyártó ügyfelünknél például megváltozott munkaképességűeknek, nagyothallóknak kellett tűzriadó esetére megoldást találni. A KiBu fejlesztésében erre egy tűzjelző rendszerhez kapcsolódó okosórával összekapcsolt megoldást fejlesztettünk ki. Ha élesedik a tűzjelző, az okosóra rezegni kezd a csuklón, és a kijelzőn meg is jeleníti a jelzést. A munkatársaknak ezt nyugtáznia kell, ami egyetlen érintés. A biztonsági szolgálat mindeközben látja, hogy kik kapták meg a jelzést, és elindultak-e a menekülési útvonalon.

A szolgáltatásnak emellett biztonsági szerepe is van: a targoncakövetés azonosítja, hogy éppen vezeti-e valaki az adott gépet, illetve van-e rá érvényes képzettsége.
A későbbiekben lesz egy tablet is a targoncákon, így az a targoncás jelentkezhet az új fuvarért, aki a legközelebb tartózkodik az áruhoz - tulajdonképpen az Uber modelljét megvalósítva egy belső gyári környezetben.
A komplexebb gyártásvezérlő rendszereknél vagy még tágabb, az egész gyártási láncot lefedő rendszereknél nem lenne létjogosultsága egy blockchain-alapú rendszernek, amely az átláthatóságnak köszönhetően felgyorsítaná, hatékonyabbá tenné a folyamatokat? Vagy ezek ahhoz túlságosan érzékeny, üzleti információk, amelyeket nem szeretnének kiadni a vállalatok?Ez egy komplex kérdés. A teljes beszállítói lánc átláthatósága egy blockchain-rendszerben hatékonyságnövekedéssel járna, de a vállalatirányítási rendszerekben a product costing is szerepel, vagyis üzletileg érzékeny információ is. Ezt értelemszerűen nem akarja senki direktben a beszállítói lánc vagy a vevők felé megnyitni. Arra azonban már láttunk példát, hogy előbb házon belül alkalmazzák a blockchaint, majd ezt egy újabb rendszerrel kötik össze a beszállítók és a vevők felé.

Ha elérhetőbb rendszerekben gondolkozunk, amelyek kapcsán már van bevett gyakorlat a piacon, mik azok az Ipar 4.0-ás megoldások, amelyekben nagy potenciál van és tudna példát mondani az alkalmazásukra?
Az IDC (International Data Corporation) szerint a magyarországi IoT piac 2021-re megduplázódik, amiből jelentős részt hasít ki a szenzortechnológia, a konnektivitás, az iparban alkalmazott digitális platformelemek, szoftver- és hardverelemek és ezek integrációja.
A változások sarokköve egyértelműen az 5G lesz, melynek egyik legnagyobb hozadéka, hogy vezeték nélküli technológiával tudjuk megoldani az iparban azt, amit eddig vezetékkel.
Létre lehet például hozni egy 5G campust a gyár köré, és meg tudjuk oldani, hogy csak ezen belül legyen 5G. Maga a technológia a gyorsasággal, az adattömeg növekedésével és az elképzelhető legkisebb - 1 ms alatti - késleltetéssel egészen új dimenziót nyit.Az új gyártási elrendezésekhez rendkívül gyorsan alkalmazkodik majd a gyártásirányítás, mivel gyakorlatilag bármennyi dedikált hálózati frekvencia kiosztható a gyártási területen. Természetesen felgyorsul az adatok feldolgozási sebessége is, ami a döntéshozást és végül a piacra kerülési időt is lerövidíti.
Ez az igazi IoT: minden gépet tudunk kommunikáltatni egymással, és vizsgálni tudjuk az egymásra való hatásaikat. Időben meg tudjuk fogni az üresjáratot, a selejtet, időben be lehet avatkozni. Az 5G fel fogja futtatni a gyártók már említett távoli elérését is. Egy automatizált gépsort gyártó beszállító távolról tudja majd monitorozni az alkatrészei kopását, és időben kiküldi a szakembert.
Az úgynevezett prediktív, azaz kiszámítható és állapotfüggő karbantartás így lényegesen növeli a rendelkezésre állást, a hatékonyságot és a termelékenységet - ezáltal a profitot.TÁMOGATOTT TARTALOM
A cikk megjelenését a T-Systems támogatta.
Emelte a tétet Donald Trump: saját kreálmánya falhatja fel Elon Muskot
Válaszolt az elnök, hogy kirakná-e Muskot az országból.
Az OTP segítségével terjeszkedik a horvát kiskereskedelmi lánc
300 millió euró forrást vont be.
Érdekes kísérletbe kezdett Kapu Tibor: az űrutazás jövője múlhat rajta
Ez az egyik legfontosabb kérdés az emberiség jövőjét illetően.
Megtámadta Izsevszket Ukrajna, Putyin Odesszára pályázik - Keddi híreink az orosz-ukrán háborúról percről percre
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.
Újra megjött a magyarok kedve az állampapírokhoz, két papírból is jól bezsákoltak
Hetekig alig vásároltak, ez most megfordult.
Megjelent a QS 2026: így rangsorolják a világ egyetemeit
A QS World University Rankings 2026-os friss kiadása ismét rangsorba állította a világ egyetemeit. Az élen változatlanul a MIT áll, de számos intézmény látványosan előrelépett, különösen
Finomhangolás a bizalmi vagyonkezelők és a vagyonkezelő alapítványok szabályozásában
2025. június 19-én hirdették ki az egyes adókötelezettségekről és egyes adótörvények módosításáról szóló 2025. évi LIV. törvényt. A módosítások egy része az osztalékkövetelések
A londoni ultraalacsony kibocsátású zóna
Az utóbbi években heves viták folytak a közlekedés környezeti hatásairól és a járműkorlátozásokról.
Albérlet vagy hitel? - Fiatalok lakhatási dilemmái
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Albérlet vagy hitel? - Fiatalok lakhatási dilemmái A fiatalok egyik legnagyobb dilemmája ma Magyarországon: albérletben lakjanak, vagy inkább saját ing
Franklin Resources Inc. - kereskedés
Most éppen 18% felett van a profit a tavaly szeptemberben vásárolt BEN részvényeimen, gondoltam ránézek, hogy tartsam, vagy esetleg adjam el és fektessem másba a pénzt.Megnéztem a roic.ai alapj
ESG-szabályozás és trendek: így alakul át a pénzügyi szektor
Az utóbbi években robbanásszerűen nőtt az érdeklődés a fenntartható befektetések iránt. Az ESG-kritériumok - vagyis a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási
PORTRÉ - Két hazai "reneszánsz" privátbankár, akik a leggazdagabbak pénzét kezelik
Az SPB Befektetési Zrt. a hazai befektetési szolgáltatói piac egyik legpatinásabb, 25 éve a piacon lévő szereplője, amely elsősorban private banking szolgáltatásokat kínál ügyfelei számár
Devizahitelek tanulságai és a nyugdíjrendszer kihívásai
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Devizahitelek tanulságai és a nyugdíjrendszer kihívásai Mi történt a devizahitelekkel? 2006 környékén sok fiatal pár nagy reményekkel vágott bele

Mobilról igényelhető hitelkártyát kínál a Gránit Bank (x)

- Nagy megszorításról döntött a magyar kormány
- Figyelem, napelemesek: holnap jön az új adatszolgáltatási kötelezettség
- Szép csendben megindultak a kirúgások Magyarországon, és még nincs vége a leépítési hullámnak
- Megjelent a kormány új ingyenhitele, élelmes magyarok tízezrei mozdultak rá azonnal
- Ezért sem jutsz be az állami kórházakba
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Számolj háromig és start!
Webináriumunkon megmutatjuk, hogyan indítsd el első befektetésed, milyen új funkciók érhetők el kereskedési platformjainkon, és hogyan vághatsz bele magabiztosan a tőzsdei kereskedésbe – akár már holnap.
Az energiatárolás nem csupán egy termék, hanem komplex szolgáltatás
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!
Meddig tart még a dollár mélyrepülése és a forint diadalmenete?
Nincs bizalom az amerikai gazdaság iránt.
Így jött létre a magyar Blackrock deal: új korszak az alternatív befektetések piacán
Hogyan épít portfóliót a világ legnagyobb alapkezelője Magyarországon?
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen