
„A jelenlegi ciklus forrásai soha nem látott mértékű fejlesztési lehetőséget kínál az agrárszektornak” – mondta Szigeti Szabolcs, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára előadásában. A vidékfejlesztési keret három fő egységre bomlik, amelyből a gazdaságfejlesztési beruházások kapták a legnagyobb hangsúlyt 1500 milliárd forintos kerettel, de az igények már meghaladták az 1800 milliárdot. Az állattenyésztés, az élelmiszer- és takarmányfeldolgozás pályázatai különösen népszerűek voltak, több mint 1419 projekt benyújtásával.
A kisebb gazdaságok támogatása kiemelt prioritás, hiszen ezek adják az agrárium gerincét
– emelte ki Szigeti. Az új programokban hangsúlyos szerepet kapott az öntözésfejlesztés és az ökológiai gazdálkodás, amelyek célja a fenntarthatóság és a jövedelemtermelő képesség javítása. A minisztérium célja, hogy a fejlesztések révén az agrárium hosszú távon is stabil és versenyképes ágazattá váljon.

Garamvölgyi Balázs, a MBH Forrás Pénzügyi Tanácsadó és Vállalkozásfejlesztési Zrt. vezérigazgatója kiemelte a pályázati struktúra sikerét. A pályázatok olyan szakmai felkészültséggel kerültek kiírásra, hogy az igények találkoztak a lehetőségekkel, amit a társadalmasítás és a szakmai véleményezés is igazolt- vélekedett és hozzátette, hogy a túligénylés nehézségeket is okozott. A pályázók felkészültsége egyértelműen megmutatkozik, de felhívta a figyelmet arra, hogy érdemes már a folyamat kezdetén alaposan átgondolni a finanszírozási lehetőségeket, például a hitelintézetekkel való egyeztetést. Nem elég csak a támogatás elnyerése után lépni; fontos előre tervezni, hogy a megvalósításhoz szükséges források időben rendelkezésre álljanak.
Nagyné Legény Ildikó, MAGOSZ Gazdasszony Tagozat elnöke a támogatások jelentőségét hangsúlyozva elmondta, hogy olyan mértékű források áramlanak most a vidékfejlesztésbe, amelyre korábban nem volt példa, és ez hosszú távon is meghatározó lesz. A szakember rávilágított, hogy a mezőgazdaságban sok kistermelő számára nehézséget jelent az újításra való hajlandóság, különösen mivel sokan nem rendelkeznek megfelelő tőkével. A pályázati lehetőségek és a hozzájuk kapcsolódó hitelek segíthetnek ezeknek a gazdálkodóknak abban, hogy átvészeljék a nehéz helyzeteket és sikeresen fejlődjenek – vélekedett Nagyné Legény Ildikó.
Rengeteg kérdés és megkeresés érkezett, és örömmel vettem részt a pályázatok előadásainak kidolgozásában”
– mondta Szabó Endre, a Magyar Államkincstár KAP-igazgatója. Ugyanakkor hozzátette: "Érezhető volt, hogy a jelenlegi beruházási környezet nem volt teljesen ideális”
Személyes tapasztalatként megjegyezte, hogy a fejlesztési környezet ma már sokkal kedvezőbb, de vezetőként ennek kezelése korántsem mindig könnyű feladat. Az igazgató elmondta, hogy a támogatások elnyerése után kiemelten fontos a fejlesztések finanszírozásának alapos megtervezése, különös tekintettel a kamattámogatásokra és az EU által meghatározott korlátokra. Szigeti Szabolcs, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára hangsúlyozta, hogy a pályázati felhívások készítőinek célja az volt, hogy olyan lehetőségeket teremtsenek, amelyek minél több gazdálkodónak hasznosak, és sokan élhessenek ezekkel a forrásokkal. Ugyanakkor hozzátette: „Az elsődleges feladatunk, hogy az uniós forrásokat oda irányítsuk, ahol valóban szükség van rájuk és fejlődni szeretnének, de ez nem jelenti azt, hogy mindenki elégedett lesz a döntésekkel.”
Arra, hogy hogyan dől el kik lesznek a nyertesek, a szakember azt válaszolta: „A válasz már magában a folyamatban rejlik. Először minden pályázatnak át kell esnie egy jogosultsági vizsgálaton, amely során az alapvető eljárási szabályokat szigorúan betartva értékeljük a kérelmeket. A végrehajtói rendszer ezután kiválogatja azokat a pályázatokat, amelyek a legnagyobb hangsúlyt érdemlik, de fontos megérteni, hogy a forráskeretek korlátozottak. Bár némi mozgástér van a plusz források elosztásában, egyértelmű, hogy a beérkezett beruházási igények meghaladják a rendelkezésre álló összeget. Ezért nem nyerhet minden pályázó, de célunk az, hogy a lehető legtöbb helyen hatékonyan támogassunk valódi fejlesztéseket.”
Ismertette, hogy az új, KAP stratégiai terv szerint azonban a szabályrendszer átalakult, így a kisebb termelők számára a támogatás már kizárólag beruházási típusú formában érhető el, ami sajnálatosan szűkíti a lehetőségeket, de bízunk benne, hogy a felhívások sikeresek lesznek az új keretek között is – magyarázta. Szigeti Szabolcs kiemelte, hogy a támogatói okirat kézhezvételét követően a kedvezményezetteknek 12 hónapon belül legalább a támogatási összeg 10%-át le kell hívniuk, hogy bizonyítsák a projekt megkezdését.
A cél, hogy az öt év támogatási időszak után is minél több fiatal gazdálkodó maradjon az agráriumban, és hosszú távon is fenntartsa gazdálkodói tevékenységét
- vélekedett, majd hozzátette, ez nemcsak az agrárium fejlődéséhez, hanem a vidéki közösségek erősítéséhez és a szakmai társadalom értékteremtéséhez is hozzájárul.
„Engem is meglepett, hogy a támogatási összegek ilyen magas szintet értek el, különösen a technológiai pályázatok terén - fogalmazott Tóth Sándor, a Nagisz Csoport általános vezérigazgató-helyettese. Kitért arra is, hogy korábban ezek a keretek sokkal alacsonyabbak voltak, most pedig olyan projektek is megvalósulhatnak, amelyek több szempontból is egyenrangúan versenyezhetnek egymással. Arra a kérdésre, hogy mit változtatna a rendszeren, a szakember két dolgot emelt ki: egyrészt visszaállítaná az előrelendítés eredeti formáját, mert az hatékonyabb volt a gazdálkodók számára, másrészt bevezetne egy átlátható ütemtervet. Ez utóbbi segítené a gazdálkodókat az idő- és pénzügyi tervezésben, valamint a műszaki kapacitások és partnerségek megfelelő lekötésében, hogy gördülékenyebben valósulhassanak meg a pályázati projektek.

Címlapkép forrása: Portfolio
Mesterlövészek a tetőkön: Példátlan biztonsági intézkedések a pápa temetésén
Több utcát lezártak.
Így kezdj bele a tőzsdei grafikonelemzésbe! – díjmentes online előadás
Kezdő lépések és alaptechnikák
Példátlan beruházási ciklus jön: a világtörténelem legnagyobb infrastrukturális fejlődése vár ránk
Eddig sem a tőke hiányzott, hanem a megfelelő becsatornázás.
A kínai elnök bejelentette az MI-forradalom következő fázisát
Többet fektetnek a technológiába.
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.