
Jó hír, hogy csaknem két évtizede nem nőtt olyan nagy mértékben a magyar lakosság megtakarításainak az állománya, mint tavaly (+16,1%), még az inflációval korrigálva is majdnem rekordot döntött a tavalyi gyarapodás (+11,0%). A részletekről alábbi cikkünkben számoltunk be:

Nemcsak ezt mutatják be az MNB friss „előzetes pénzügyi számlák” statisztikái, hanem viszonylag átfogó (de nem teljes) képet adnak a külföldön tartott megtakarításokról is. Ide sorolhatjuk a szélesebb körben elterjedt Revolut-számlák és külföldi részvények mellett a magyarok szűkebb rétege számára elérhető külföldi (privát)banki számlákon kezelt pénzeket is.

A jegybanki statisztika a betétek, a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok (kötvények, jelzáloglevelek), a befektetési jegyek, a készpénz (valuta) és a részvények esetében mutatja a képet. Ez alapján a részvények és a befektetési jegyek körében a legmagasabb a külföldi megtakarítások aránya, és e felsorolt megtakarítások 12,3%-át tartjuk külföldön az MNB statisztikái szerint, ami közel 7000 milliárd forint. Négy évvel korábban ez az arány még csak 7,2% volt.

Persze emögött részben átértékelődési hatások állnak. Ha például nem lett volna a tavalyi 7%-os körüli forintgyengülés az euróhoz képest, akkor nagyjából valószínűleg mintegy 0,2 százalékponttal növekedett volna csak az arány az egy évvel korábbi 11,3%-ról. Ez még csak a devizaárfolyam-mozgásból származó átértékelődési hatás, ezt egészítik ki az egyéb átértékelődések, illetve a tranzakciós mozgások.
Éppen a tranzakciós adatok mutatnak pontosabb képet a háztartások magatartásáról: az előző évivel csaknem megegyező, nettó 729 milliárd forintnyi megtakarítás áramlott külföldre vagy keletkezett ott tavaly. Összehasonlításképp: az állampapírok kamathalmozódásával együtt 5812 milliárd forint volt a háztartási (belföldi és külföldi) megtakarítások teljes nettó tranzakciója tavaly, ebből tehát minden nyolcadik kapcsolódott külföldhöz. Egyedül a valuta állományában látható csökkenés, ami feltehetően nem a külföldi turizmus visszaesésével (hiszen az nőtt), hanem talán a devizaspekuláció szofisztikálódásával magyarázható.

2024. október 1-je óta 0,45%-os devizakonverziós illetékkel terheli az állam a devizaváltással járó tranzakciók hosszú sorát, ez azonban nem vetette vissza a külföldi megtakarítások iránti keresletet. Sőt, az intenzívebb forintgyengüléssel jellemezhető korábbi időszakokhoz hasonlóan éppen a negyedik negyedévben volt a legmagasabb a külföldi megtakarítások tranzakciós adata. Emögött nem feltétlenül áll racionális magatartás: a gyengébb forintárfolyamot az utóbbi hetekben is erősödés követte, és ezáltal (nem feltétlenül realizált) árfolyamveszteség érhette a devizás megtakarítókat.

Nem kizárólag a külföldi megtakarítások, hanem a belföldi devizás lehetőségek is időről időre megmozgatják a hazai megtakarítók fantáziáját. Az MNB adatai meglehetősen korlátozottak e téren, mindenesetre azt mutatják, hogy a betétek és a kötvények, jelzáloglevelek esetében nem az utóbbi két év volt ilyen szempontból intenzív, hanem a 2020-2022 közötti időszak. Ez alapján úgy tűnik, hogy míg korábban egyszerre látszódott a külföldi, illetve a belföldi devizamegtakarítások előtörése, az utóbbi két évben a külföldi állomány nőtt dinamikusan. Ez különösen is azt mutatja, hogy a belföldi szolgáltatóknak észbe kell kapniuk mind a devizás megtakarítások termékfejlesztése, mind azok értékesítése területén, ahogy erre Harmati László, az Erste Bank vezérigazgató-helyettese is utalt múlt heti interjúnkban.


A háztartási betétek (ideértve a folyószámla- és lekötött betéteket is) 27%-a van jelenleg külföldi betétben vagy belföldi devizabetétben, ami mérsékelt csökkenést jelent a 2023-as csúcshoz képest. A kötvények és jelzáloglevelek esetében ez az arány 11,5%, kilenc éve a legmagasabb érték.

Az MNB az utóbbi évben jelentős adatrevíziót hajtott végre a fenti statisztikákon több évre visszamenőleg is, bővítve ezzel a figyelembe vett külföldi eszközök körét. Ez a tény nem gyengíti, hanem erősíti fenti megállapításainkat, hiszen időben is konzisztens módon erősödött a külföldi megtakarítások starisztikai lefedettsége. Hogy mi áll az adatrevízió hátterében, arról az MNB nekünk adott válasza alapján tavaly júniusban már írtunk, későbbi hatásait pedig augusztusban is elemeztük.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Találd meg a neked való befektetési alapot!
Súlyos vonatbaleset rázta meg Németországot, halálos áldozatok is vannak
A mentés folyamatban van.
Rendkívüli bejelentés: megállapodott az EU és Amerika a vámok ügyében
„Ez minden idők legnagyobb megállapodása."
Elképesztő mennyiségű eső zúdult le egy magyar településre, ami komoly felfordulást okozott
Szélsőséges időjárás sújtja Magyarországot.
Ez nem tartott sokáig: lemondott a román kormány botrányba keveredett miniszterelnök-helyettese
Korrupció gyanúja merült fel.
Újabb fordulat a Kína–USA kereskedelmi háborúban: jöhet a következő hosszabbítás
Mindenki ragaszkodik a saját igazához.
Kolnai, utópia, ChatGPT
Egy irányított "csevegés" a ChatGPT és köztem Kolnai Aurél utópiafelfogásáról, ami egy kis esszével végződik. A ChatGPT-nek az esszéíráshoz elég volt három idézet és négy általam te
Katasztrófaövezetből virágzó ökoszisztéma: így lett újra a halaké és az úszóké a Szajna
A Szajna valaha egy Párizs szívében húzódó ökológiai katasztrófaövezet volt, de az elmúlt 50 év során a szinte halott csatorna fokozatosan virágzó ökoszisztémává
New York, te kommunista...
Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.
Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
