
Új adó élesedik mától
A kormány a nyári költségvetési kiigazításakor fontos adóemeléseket jelentett be, ennek része volt az általános tranzakciós illeték megemelése 0,3 százalékról 0,45 százalékra augusztus 1-jétől (a lakosságra vonatkozó illetékmentes határ 20 ezerről 50 ezer forintra nőtt), és egy új, eddig nem létező adó bevezetése is:
Október 1-jétől, azaz mától fizetendő a kiegészítő tranzakciós illeték, amely a pénzváltásra vonatkozik.
A jogszabály szerint ha egy ügylet a különböző pénznemek közötti átváltást (konverziót) tartalmaz (ideértve a deviza swap-ügyleteket is), úgy ezt az ügyletet 0,45 százalékkal magasabb tranzakciós illetékfizetési kötelezettség terheli, 20 ezer forintos limit mellett (ennél magasabb nem lehet a díj).
Az augusztus 1-jétől érvényes általános illetékemelésből 85 milliárd forintot, a mától érvényes kiegészítő konverziós illetékből 7 milliárd forintot vár a kormány 2024-ben,
2025-ben pedig 30 milliárd forinttal számolnak költségvetésben.
Tranzakciós illeték változása | |||
Emelés előtt | Emelés után | Emelés költségvetési hatása 2025-re (mrd forint) | |
Általános illeték | 0,3%/max. 10 ezer forint | 0,45%/max. 20 ezer forint | 213 |
Készpénzfelvételi illeték | 0,6%/max. 10 ezer forint | 0,9%/max. 20 ezer forint | |
Devizakonverziós kiegészítő illeték | - | 0,45%/max. 20 ezer forint | 30 |
Forrás: Portfolio-gyűjtés |
Érdemes megjegyezni, a valutaváltásra eddig is vonatkozott a tranzakciós illeték, amely az általános 0,45-ös szintre emelkedik, a konverziós illeték ezen felül értendő, tehát itt 0,9 százalék lehet a teljes illetékfizetési kötelezettség.
Hogyan háríthatják át a bankok az illetéket?
A lapunknak nyilatkozó piaci forrás úgy vélte, míg a lakossági oldalon a bankok a kiegészítő illetéket vagy annak egy részét kénytelenek lesznek lenyelni a versenypozíciójuk megtartása érdekében, vállalati oldalon a legtöbb pénzintézet esetében megtörténik a tételes áthárítás.
Forrásunk szerint már az általános tranzakciós illeték 0,3 százalékról 0,45 százalékra történt megemeléskor is megfigyelhető volt, hogy az ügyfelek elkezdték átvinni a tranzakciókat más országokba vagy olyan külföldi szolgáltatókhoz, ahol az illeték nem terheli a tranzakciókat.
A nagyobb devizaforgalmat bonyolító, külföldön is számlát vezető nemzetközi vállalatok például könnyebben megtehetik, hogy a devizaváltást külföldre viszik át.
A KORÁBBIHOZ HASONLÓ ELVÁNDORLÁSRA SZÁMÍTHATNAK A HAZAI SZOLGÁLTATÓK A KIEGÉSZÍTŐ ILLETÉK ÉLESEDÉS UTÁN IS.
Egy vállalati bankár forrásunk tovább pontosította a fentieket, szerinte alapvetően három módja lehet a kiegészítő tranzakciós illeték továbbhárításának:
- a kondíciós listákban díjakon keresztül: ilyen lépés megtétele csak elvétve fordult elő eddig a bankoknál, a többség mintha még a szabályok pontosítására vagy valamilyen lazításra várna, amit a Magyar Bankszövetségen keresztül talán el tud érni a szektor,
- a tömeges ügyfélkiszolgálásban (pl. interneten leadott megbízásokban) a spreadeken keresztül: ma még nem feltétlenül egy az egyben hárítják át a bankok így az új illetéket, de elkezdődött az árfolyamrés tágítása,
- az egyedi ügyfélkiszolgálásban (pl. telefonon leadott megbízásokban) továbbra is egyedileg meghatározott árfolyamot alkalmaznak a bankok, amiben akár esetleges is lehet az új adóteher figyelembe vétele.
Mint mondta, ma már biztos, hogy a treasury szolgáltatásokban lebonyolított devizaváltásokra is vonatkozik az illeték, bár sokáig abban bízott a piac, hogy ezekre nem terjed ki. Azt viszont még remélik a bankok, hogy sikerül egyértelműbbé és az adófizető szolgáltatók szempontjából könnyebbé tenni a szabályozást.
A valutaváltók is áthárítják
A valutaváltóknál kétféle gyakorlattal találkoztunk: az egyik ismert pénzváltónál még nem érvényesítették a díjakban az adóemelést, de tervezik, a másik helyen mától érvényesítették a 0,45%-os kiegészítő illetéket a pénzváltás díjában. Mindkét pénzváltó esetében külön felszámított díjban lépik ezt meg, azaz nem az árfolyamrés szélesedik ki.
Ahol az illeték áthárításával egyelőre kivárnak, ott a NAV állásfoglalására várnak jelenleg. Náluk a következő napokban, hetekben jelenhet meg az új díj, ezt egyelőre még bizonytalanság övezi, emiatt szerintük minél előbb érdemes váltania az ügyfeleknek.
Furcsa helyzet – Ki fizeti meg?
A kiegészítő tranzakciós illeték a pénzváltásra vonatkozik, akár saját számlák között is. Tehát ha valaki saját forint- és devizaszámlái között vált devizát, például forintot euróra, akkor itt is ki kell fizetnie a banknak a 0,45 százalékos illetéket.
Az új illeték piaci forrásunk szerint furcsa helyzetet eredményez, amikor valaki másnak utalunk pénzt. Ugyanis
előfordulhat, hogy a kiegészítő illetéket a befogadó oldalon kell megfizetni.
Ha valaki forintot küld egy eurós számlára, a forintot a fogadó fél oldalán váltják át euróra, ami illetékköteles lesz. Ha viszont a küldő fél először átváltja a küldendő összeget forintról euróra, és az eurót küldi egy eurós számlára, akkor a küldő fél szolgáltatójánál keletkezik az illetékfizetési kötelezettség.
Középárfolyamon illetékmentesen?
Nagy Márton, a Nemzetgazdasági Minisztérium minisztere korábban azt ígérte, megvizsgálják, hogy ha a Revolut és a Wise „továbbra is középárfolyamon vált”, akkor nem kell a megemelt illetéket megfizetniük. Arra is tett utalást, hogy ez a szabály a lakossági ügyletek esetében jelenthet könyebbséget a szolgáltatóknak. Nyilván ez a szabály a hazai szolgáltatókra is vonatkozni fog, ha lesz egyáltalán ilyen, de egyelőre nem történt még ezzel kapcsolatos jogszabályi változás. Ez értelmezésünk szerint azt is jelenti, hogy a kiegészítő illetékfizetési kötelezettség a fintechekre is, és a középárfolyamon váltó hazai bankokra is vonatkozik.
A Nagy Márton által is nevesített Revolut és a Wise egy dinamikusan változó piaci átváltási árfolyamot használ a devizaváltáskor. A hazai bankok közül három vette fel nyíltan a kesztyűt a fintechekkel, és kezdett el banki középárfolyamon devizát váltani, ezek az OTP, az Erste és a Gránit.
Az említett hazai bankok velük versenyképes árazást alakítottak ki. Piaci forrásunk szerint
lakossági oldalon a kiegészítő illeték áthárítása azért sem fog egy-az-egyben átmenni, mert a bankok versenyhelyzete nagyot romlana, ha így tennének.
A bankok elviekben dönthetnek úgy is, hogy az ügyfél szempontjából rosszabb devizaárfolyamon váltanak pénzt, kiszélesítik az árfolyamrésüket, ezzel kevésbé látványosan hajtják be az adó egy részét vagy egészét, mintha tételes díjat vezetnek be. Év végéig lakossági díjemelési moratórium van életben, ez a fajta rejtett díjemelés azonban radar alatt maradhat azoknál a szolgáltatóknál, akik nem középárfolyam közeli átváltást alkalmaztak eddig.
Nagy Márton egyébként nemrégiben találkozott a Revolut hazai vezetőjével, Léder Tamással, és közölte, hogy elvárják a Revoluttól, hogy átlátható, transzparens módon, a jogszabályokat betartva működjön, és maradéktalanul megfizesse a rá vonatkozó adókat.
A kiegészítő tranzakciós iletékről szóló kérdéseinkkel megkerestük az Nemzetgazdasági Minisztériumot és a Pénzügyminisztériumot is, választ eddig nem kaptunk. Amint megkapjuk válaszaikat, frissítjük cikkünket.
Mit mondott erről a Revolut?
„Mi a tranzakciós illetéket minden egyes magyar ügyfelünk tranzakciói után befizetjük 2022 júliusa óta. Ez azért nem látszik a mi árazásunkban, mert versenyelőnynek fogjuk fel, hogy nem terheljük át az ügyfelekre. Továbbra is ingyenes nyújtjuk a szolgáltatást annak ellenére, hogy ez nekünk nettó költséget jelent. (…) Ez súlyos összeget jelent, több tízmilliárd forintot. Egyrészt a kibocsátott kártyák után fizetünk, illetve meglepően sok az átutalás is, pont azért, mert mi nem terheljük át az illetéket az ügyfelekre. Egyre többen jönnek hozzánk emiatt, a magyarok ugyanis árérzékeny fogyasztók" – mondta aPortfolio-nak adott augusztusi interjújábanerről Léder Tamás.
Az interjúban arról is beszélt a magyarországi vezető, hogy fióktelep létrehozását tervezik Magyarországon. Azt már csak mi jegyezzük meg, hogy társasági adót, banki különadót és extraprofitadót egyébként nem kell fizetnie a társaságnak jelenleg Magyarországon, hiszen határon átnyúló szolgáltatást nyújtanak jelenleg az itteni ügyfeleknek. Bár a tranzakciós illeték plusz teher a Revolut számára más piacokhoz képest, a különadók szempontjából versenyelőnyt élvez a hazai bankokkal szemben, amit utóbbiak joggal emlegetnek olyan gyakran.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Megint olyat húztak Bezosék, ami felkavarta a kedélyeket az interneten
Megnéztük a Google Trends számait.
Tárgyalt egymással Trump és Zelenszkij Rómában, Putyin is bejelentést tett – Háborús híreink szombaton
Folytatják a tárgyalásokat.
Megszólalt Zelenszkij: történelmi lehet a találkozó Trumppal
Köszönöm, Donald Trump elnök - tette hozzá.
Milliókat kaszálhatsz a kormány kamatmentes hitelével: mutatjuk a szinte nulla kockázatú trükköt
Kiszámoltuk, mennyit kereshet 3 vagy 5 év alatt, aki ügyes.
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.