Egy kevéssé ismert norvég robotikai cég a napokban mutatta be az első háztartási robotját, egy „mindennapi segítőt” (everyday assistant), amelynek bemutató videóját hitetlenkedve fogadták a közösségi médiában, átverést sejtve. Ettől függetlenül a kecskeméti Mercedes-gyárban már próbaüzemmódban dolgoznak a humanoid robotok. Sőt, egy japán cég már „élő” bőrt is képes robotokra huzaloztatni. Látványosan fejlődik a biotechnológia is, amely szintén a maga nemében egy sötét ló a jövő gazdasága tekintetében. A robotika és a biotechnológia egyre inkább formálja a jövőt, melyben a technológiai fejlődés és a társadalmi változások szoros összefonódása új kihívásokat és lehetőségeket hoz. Ahogy ezek a technológiák tovább fejlődnek, komoly társadalmi és gazdasági kérdéseket vetnek fel, amelyek megválaszolása elengedhetetlen az EU versenyképessége szempontjából is.
A Recursion Pharmaceuticals, a mesterséges intelligencia alapú gyógyszerkutatás úttörője, jelentős előrelépésről számolt be egyik kísérleti kezelésével kapcsolatban. A vállalat mesterséges intelligenciával támogatott platformja segítségével kevesebb mint másfél év alatt azonosított egy potenciális molekulát tumorok és limfóma kezelésére, kifejlesztett egy gyógyszerjelöltet, és megszerezte a szükséges engedélyeket a klinikai vizsgálatok megkezdéséhez - tudósított a Cnbc.
Befejeződött a Richter németországi biotechnológiai üzemének kapacitásbővítő beruházása – jelentette be a vállalat a BÉT-en publikált közleményében. Ez a magyar cég egyik legnagyobb értékű beruházása az elmúlt évtizedben, értéke eléri a 100 millió eurót - mondta el Beke Zsuzsa, a Richter kormányzati kapcsolatok és kommunikációs vezetője.
Többek között az éghajlatváltozás miatt állat- és növényfajok ezrei kerültek a kipusztulás szélére. Egy nemzetközi tudóscsoport meglepő tervet dolgozott ki a probléma orvoslására: a kutatók egy biobank létrehozását javasolják a Holdon, ahol egy esetleges klímakatasztrófa ellenére is biztonságban lennének a földi fajok DNS-mintái - írta meg a The Guardian.
Ugyan a mesterséges intelligencia csak az OpenAI ChatGPT 2022-es megjelenésével tört be igazán a köztudatba, azóta fenekestől felforgatta a technológiai színteret. A hajózástól az orvosláson át a szórakoztatóiparig rengeteg területen alkalmazzák már az AI-t, amely mindeközben kapacitásban rohamosan fejlődik. A nagy AI boom mögé tekintve azonban úgy látszik, akad egy még érdekesebb technológia, amely nemhogy felveheti a versenyt a nagy nyelvi modellekkel, de a kutatók szerint le is körözheti azokat.
Beindultak az akvizíciók az elmúlt hónapokban a Richternél, idén több fontos tranzakciót is bejelentett a társaság a stratégiai területein, főként a nőgyógyászatban és a biotechnológiában, tegnap este pedig egy újabb jelentős felvásárlásról adott hírt a vállalat. Összeszedtük a közelmúlt nagyobb ügyleteit, és mutatjuk, hogy melyik miért fontos a magyar gyógyszergyártónak.
Az olasz trösztellenes szabályozó hatóság csütörtökön bejelentette, hogy vizsgálatot indított több gyógyszeripari vállalat, köztük a Novartis és a Roche irányítása alatt álló Genentech ellen. A gyanú szerint ezek a cégek potenciálisan korlátozták a versenyt egy fontos szemgyógyszer értékesítésében.
Az AstraZeneca és a Pfizer vezérigazgatói ígéretet tettek arra, hogy támogatják a kínai biogyógyszeripar növekedését, annak ellenére, hogy amerikai politikusok az ágazat ellátási láncainak diverzifikálását követelik. Washington korábban felszólította a gyógyszercégeket, hogy váljanak le Kínára, amennyire csak lehet.
Hatalmas üzletet ütött volna nyélbe a Pfizer, de az üzletet megakadályozta az amerikai trösztellenes hatóság. Most úgy tűnik, hogy mégis megkapja az engedélyt az amerikai gyógyszergyártó - írta meg a Reuters.
Újabb bérlő költözött a Corvin Sétány meghosszabbításában található Corvin Innovation Campus irodaházba. A Turbine számítógépes biológiai gyógyszerkutató cég közel 1300 négyzetméteren alakította ki új központját az épületben, ahol többek között a rákgyógyszerkutatás megreformálásán dolgozik.
Az Európai Bizottság kedden elfogadott egy ajánlást az Unió gazdasági biztonsága szempontjából kritikus fontosságú területekről, amelyeket a tagállamokkal közös további kockázatértékelésnek kell alávetni. Az ajánlás konkrétan négy területet azonosított, amelyeket meg is neveztek.
Megugrott az EU-ban a COVID fertőzöttek száma, így az Unió tárgyalásokat kezdett a Modernával új vakcinakészletek beszerzéséről - Írja a Financial Timesra hivatkozva a Reuters.
Veszteséggel és meredeken zuhanó bevétellel zárta a második negyedévet a német BioNTech biotechnológiai kutatóvállalat a Covid-19 elleni vakcina iránti kereslet visszaesésének következtében. A cég amerikai partnere, a Pfizer a múlt héten szintén jelentősen csökkenő negyedéves bevételről számolt be.
A kapcsolatok erősítése és Kína növekvő befolyása ellenében az Egyesült Államok arra készül, hogy megszüntesse a kereskedelmi akadályokat Indiával az olyan kritikus ágazatokban, mint a védelem és a csúcstechnológia - közölte Jake Sullivan, az Egyesült Államok nemzetbiztonsági tanácsadója. A bejelentésre nem sokkal azelőtt került sor, hogy Narendra Modi indiai miniszterelnök június 22-én látogatást tesz Washingtonban, hogy a két állam közötti közös együttműködés elmélyítéséről tárgyaljon a kutatás és fejlesztés, a távközlés, a mesterséges intelligencia, a fejlett számítástechnika és a biotechnológia területén - számolt be róla a Reuters.
Rákkutatással foglalkozó biotechnológiai céget vásárol fel a Pfizer gyógyszeripari vállalat 43 milliárd dollárért (mintegy 16 ezer milliárd forint) - jelentette be a Pfizer elnök-vezérigazgatója hétfőn. A kiszemelt, Washington államban működő Seagen Inc. az úgynevezett antitest-gyógyszer konjugátum (ADC) technológiát használja, amely mesterségesen előállított fehérjéken alapul.
Kedvez a környezet a biotechnológiai részvények feltámadásához idén azt követően, hogy tavaly alulteljesítő volt a szektor a nagy gyógyszergyártókhoz képest - írja a The Wall Street Journal. A 2023-as év eddig jól indult a szektornak, az árazási szintek azonban aggasztóak.
Nagyon kiélezett a helyzet.
Kiadta a MEKH a részletszabályokat.
A Tesla-főnök korábban demokrata szavazó volt.
A vártnál gyászosabb GDP-adat a forintot is megütötte.
Hogy fog kinézni a Kongresszus?