A compliance stratégiai jelentősége ugrásszerűen növekszik az egyre szigorodó szabályozási környezetben. A vállalatoknak egyszerre kell megfelelniük mind a külső elvárásoknak, így a különböző jogszabályoknak, szabványoknak, mind pedig a belső, saját szabályrendszerüknek. A külső megfelelési dimenzióba tartozik, hogy minden céget közvetlenül érinthetnek az olyan uniós jogszabályok is, mint a digitális akadálymentesítési előírások, a Data Act vagy az AI Act. A jogi-szabályozási megfelelés ezért mind nagyobb szerepet kap a vállalatirányítási szempontok között, mivel a külső elvárásokat le kell fordítani a vállalat saját nyelvére és be kell illeszteni a folyamatokba. A Digital Compliance 2025 konferencia 2025. május 6-án átfogó képet nyújt arról, hogyan válhat a jogi megfelelés a vállalati működés szerves részévé, csökkentve a jogértelmezési bizonytalanságokat és elősegítve a külső és belső szabályoknak való proaktív megfelelést. A Portfolio interjújában Firniksz Judit és Megyeri Andrea, a Wolters Kluwer Hungary szakértői osztották meg tapasztalataikat arról, hogyan lehet a compliance-t üzleti előnnyé formálni ebben a gyorsan változó piaci környezetben.
Az olyan digitális eszközök, mint a mesterséges intelligencia, a cégek és a jogi világ számára is új lehetőségeket, illetve kihívásokat hoznak. A jogászoknak már nem csupán azt kell biztosítaniuk, hogy a cégek megfeleljenek az egyre bonyolultabb és szigorúbb jogi előírásoknak, hanem gondoskodniuk kell arról is, hogy az adott cég a megfelelő technológiát a megfelelő módon alkalmazza. A Digital Compliance 2025 konferencián ezeknek a változásoknak a meglévő vállalati folyamatokba történő integrálásával foglalkozunk, emellett arra is rávilágítunk, hogy a jogi compliance – azaz a jogi szabályozásnak való megfelelés – miért több, mint kötelező adminisztráció, hogyan válhat üzleti stratégiává. Szólláth Edinát és Vági Renátót, a Wolters Kluwer Hungary jogászait arról kérdeztük, hogyan kezelhetők egységesen a technológiai újítások és a jogi előírásoknak való megfelelés, valamint az AI és a digitális compliance eszközök hogyan segíthetnek a folyamatok egyszerűsítésében.
Alig egy hónap múlva, 2025. május 6-án a Radisson Blu Béke Hotel ad otthont a Portfolio és a Wolters Kluwer közös szervezésű konferenciájának. A Digital Compliance 2025 rávilágít arra, hogy a compliance nem csupán kötelező adminisztráció, hanem valódi stratégiai előny lehet a vállalatok számára. Ne maradjon le erről az izgalmas lehetőségről, regisztráljon most és legyen részese a jövő üzleti lehetőségeinek!
Izgalmas kihívások és lehetőségek várnak a vállalkozásokra a digitális térben való jogi megfelelés terén! Ne maradjon le a 2025. május 6-án, a Radisson Blu Béke Hotelben megrendezésre kerülő Digital Compliance konferenciáról, ahol a legaktuálisabb témák és neves szakértők várják Önt. Tekintse meg a részletes programot és az előadók listáját itt!
A digitális transzformáció korában a vállalatok versenyképessége nagymértékben múlik azon, hogy képesek-e összehangolni az üzleti, technológiai és jogi megfelelőségi szempontokat. Azok a cégek, amelyek felismerik ezt a kapcsolódási pontot, nem csupán a büntetéseket és kockázatokat kerülhetik el, hanem komoly versenyelőnyre is szert tehetnek. A tavalyi sikeres rendezvényt követően idén ismét megrendezzük a Digital Compliance konferenciát, ahol részletesen bemutatjuk, hogyan válhat a jogi megfelelés a digitális innováció előmozdítójává.
A digitális gazdaság világában a compliance, vagyis a vállalatok számára a szabályoknak való megfelelés már nem csupán egy kötelezettség, hanem az eredményességhez vezető egyik legfontosabb tényező. A külső-belső megfelelés ugyanis nemcsak a kockázatok és bírságok elkerülését szolgálja, hanem jelentős piaci előnyt is biztosíthat. Azok a vállalatok, amelyek átláthatóan és szabályosan működnek, könnyebben építenek bizalmat ügyfeleik, partnereik és befektetőik körében, ami közvetlen hatással van a hosszú távú sikerre és a profit növekedésére. A Portfolio és a Wolters Kluwer 2025. május 6-án ismét megrendezi a Digital Compliance konferenciát, amely fókuszában a vállalati működés egyik legfontosabb kérdése áll: hogyan alakíthatjuk a jogi megfelelést a digitális innováció motorjává?
A vállalkozások ma már nem kerülhetik meg a külső és belső szabályozásnak való megfelelést, azaz a compliance kérdését – de mi van, ha a megfelelés nemcsak egy adminisztrációs kötelezettség, hanem egy üzleti stratégia is lehet? A Portfolio és a Wolters Kluwer 2025. május 6-án ismét megrendezi a Digital Compliance konferenciát, ahol a vállalati működés egyik legaktuálisabb kérdését járjuk körül: hogyan lehet a jogi megfelelést a digitális innováció motorjává tenni?
Az Európai Unió új szabályokat vezetett be az uniós szankciók megsértése vagy kijátszása esetére. Ezek a magatartások akár büntetőjogi következményekkel is járhatnak, bizonyos esetekben még szándékosság hiányában is. A tagállamoknak – így Magyarországnak is – 2025. május 20-ig kell átültetniük az új uniós előírásokat. Ez azt jelenti, hogy új jogszabályokat kell alkotniuk, vagy a meglévőket úgy kell módosítaniuk, hogy azok megfeleljenek az irányelvben foglalt követelményeknek. Milyen következményekkel számolhatnak azok a vállalatok, amelyek nem tartják be a korlátozó intézkedéseket? Hogyan kerülhetők el a pénzbüntetések és az egyéb szankciók?
A svéd pénzügyi felügyelet 500 millió svéd korona (körülbelül 50 millió dollár) bírságot szabott ki a Klarna fizetési szolgáltatóra a pénzmosás elleni küzdelem terén tapasztalt hiányosságok miatt. A hatóság vizsgálata során több szabálysértést is feltárt, többek között az általános kockázatértékelés és az ügyfél-átvilágítási eljárások területén - számolt be a Finextra.
A NatWest betiltotta a WhatsApp, a Facebook Messenger és a Skype használatát a vállalati telefonokon és számítógépeken Nagy-Britaniában, ugyanis ezeket a ne, vállalati csatornákat nehezen lehet ellenőrizni, és aggódnak a hatósági ellenőrzések miatt - számolt be a Finextra.com.
A 2024-es év megrázó következményekkel járt az amerikai TD Bank számára: a pénzintézetnek több mint 3 milliárd dolláros bírságot szabtak ki. A hatóságok megállapították, hogy a banknak nem sikerült megfelelő pénzmosás elleni (Anti Money Laundering, AML) rendszert fenntartania. De miért volt szükség ilyen drámai mértékű bírságra? A válasz egyszerű: a TD Bank több szinten is kudarcot vallott a pénzmosás elleni ellenőrzések terén, és ez komoly nemzetbiztonsági kockázatot jelentett az Egyesült Államok számára.
A technológia különböző hullámait a vállalatok sok esetben egy rájuk kényszerített tényezőként élhetik meg. Azonban, ha minden vállalat úgy gondolna a saját AI stratégiájára, mint az üzleti stratégiájának természetes meghosszabbítására és olyan tényezőket is figyelembe vesz, illetve organikusan beépít, amelyeket akár a fogyasztó, akár a szabályozó kényszerít ki, az látványos eredményhez vezethet. Az idén először megrendezésre kerülő Digital Compliance by Design&Legaltech Konferencián a vállalatok feladatairól, az előttük álló kihívásokról és a technológia alkalmazásából fakadó versenyelőnyről is szó volt.
Egyre több vállalatvezető szembesül azzal, hogy milyen könnyen el lehet csúszni a jogi megfelelésen, és a helyes döntések kialakítására csak az üzlet, a jog és az IT találkozása adhat esélyt. Tényként kezelhetjük, hogy a külső jogi-szabályozási környezethez történő vállalati adaptáció mára vállalati versenyképességi tényezővé nőtte ki magát. Ezzel párhuzamosan vált a legaltech nélkülözhetetlen eszközzé a jogi eligazodásban és a jogszerű megoldások kidolgozásában. A vállalkozások részéről fennálló hatékonysági elvárásokról, az útkeresésről, valamint a jogi-üzleti-IT kérdések és megoldások terén kialakuló új paradigmáról a Portfolio Megyeri Andreát és Cseh Balázst, a Wolters Kluwer Hungary Kft. szakértőit kérdezte.
Aki a digitális világban versenyképes vállalatot akar vezetni és felelősen gondolkodik, annak nem lehet kérdés, hogy meg kell teremteni az üzlet, a technológia és a jog közös nyelvét, egyszerűen kötelezővé vált, hogy ezek a területek tudjanak kommunikálni egymással. Mára annyira együtt mozognak és egymásra vannak utalva, hogy külön-külön lassan értelmezni sem lehet őket. A Digital Compliance by Design & Legaltech Konferencián 2024. május 8-án kiderül, hogy a hazai vállalatok mennyire mondhatók naprakésznek, kihasználják-e az innováció és azon belül is az MI lehetőségeit a vállalati versenyképesség növelése érdekében, és mit kell a vállalatvezetőknek a jogból és a technológiából esszenciálisan megérteniük ahhoz, hogy a tevékenységük jogszabálykövető módon történjen.
A vállalatvezetés egyik legnagyobb kihívása, hogy a gyorsan változó gazdasági és jogi környezet miatt a döntéshozók legtöbbször már nem támaszkodhatnak a korábbi döntéseket megalapozó információkra és rutinokra, ugyanakkor a napi forgatagban sokszor nincs idő összefüggéseiben újragondolni ezeket a folyamatokat. Hatalmas időnyomás érzékelhető üzleti oldalról, hiszen ma kell megtervezni a jövő projektjeit és kialakítani a holnap környezetében való hatékony működés kereteit. A vállalati versenyképességet hosszútávon is befolyásoló tényező, hogy a piaci szereplők időben felismerik-e, hogy a fenti dilemma a leghatékonyabban a digitális innováció által biztosított eszközök alkalmazásával oldható fel. De a probléma abban gyökerezik, hogy nem mindent szabad, amit lehet: mit is jelent ez a jogi-szabályozási megfelelés kontextusában a digitális világban? Idén először szervez közös szakmai párbeszédet a Portfolio és a Wolters Kluwer a témában: a Digital Compliance by Design&Legaltech Konferencia aktualitásáról az ötletgazdákkal, Kézdi Katalinnal, a Wolters Kluwer Hungary ügyvezetőjével és Firniksz Judittal, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Versenyjogi Kutatóintézetének kutatójával beszélgettünk.
Hatalmas időnyomás érzékelhető üzleti oldalról, hiszen ma kell megtervezni a jövő projektjeit és kialakítani a holnap környezetében való hatékony működés kereteit. Ebben az egyik legnagyobb nehézséget az jelenti, hogy egy folyamatosan változó digitális szabályozási környezetben kell működniük a vállalkozásoknak és folyamatosan tájékozottnak is kell maradniuk. Idén a témában először szervez közös szakmai párbeszédet a Portfolio és a Wolters Kluwer: 2024. május 8-án a Digital Compliance by Design&Legaltech Konferencián kiderül, hogy a hazai vállalatok mennyire mondhatók naprakésznek, kihasználják-e a digitális innováció által biztosított eszközök és azon belül is az AI lehetőségeit a vállalati versenyképesség növelése érdekében.
Egyelőre nem árulta el, mikor dönthet így.
Ezrek távoztak önként a minisztériumtól.
Egy ponton hajlandó lehet csökkenteni a vámokat.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Jelentős segítségre számítanak.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.