Jogszabályváltozás miatt 2025. január 1-jétől az energiakereskedők és a hálózati elosztó társaságok a nem lakossági felhasználók energiaszámláit kizárólag elektronikus formában bocsáthatják ki. Ez azt jelenti, hogy az új évtől a papíralapú számla helyett az MVM is csak elektronikus számlát állíthat ki ennek az ügyfélkörnek - hívta fel a figyelmet az MVM a hétfői közleményében.
Az utóbbi időszakban ismét adathalász csalók által küldött hamis online földgázszámla-értesítőket kaptak az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. ügyfelei, ezért nagyon figyelmesen meg kell nézni a számlaértesítőket, főleg a küldő email címét és a helyesírást, mert ezekből már sejteni lehet, hogy csalási kísérletről van szó – adta ki a figyelmeztetést az ország teljes lakosságát ellátó egyetemes gázszolgáltató. Aki belefut ilyen csalási kísérletbe, az küldje el a levelet az MVM adathalászati bejelentésekre létrehozott email címére (adathalasz@mvm.hu), vagy hívja fel az alábbi számok egyikét; a gyanúra okot adó jelekről pedig további információkat talál a külön erre a célra létrehozott tájékoztató weboldalon (https://www.mvmnext.hu/Adathalaszat).
Azzal, hogy idén április elejétől július végéig naparányos elszámolásra tért át az MVM az átalányban fizetőknél egy kormánydöntés miatt, közel 144 ezer felhasználási helyen több mint 111 ezer háztartási fogyasztó mentesült a kiugróan magas összegű részszámlák megfizetése alól, és összesen 10,1 milliárd forintot spóroltak ezzel – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában az Energiaügyi Minisztérium.
Augusztus 1-től megváltozott a gáz kedvezményes rendszere. Minden napra fixen rögzített kedvezményes mennyiség jár, a korábbi, időjáráskövető rendszer eltűnik - írja az InfoStart.
Az ügyfelek visszajelzéseit figyelembe véve az MVM 2024. augusztus 1-jétől automatikusan módosítja és minden napra rögzíti a rezsicsökkentett árú kedvezményes földgázmennyiséget a diktáláson alapuló és hőmérsékletfüggő havi számlázás, illetve az éves leolvasást követő elszámolások esetében. Így a tényhőmérséklettől független, előre rögzített értékek alapján történik a kedvezményes mennyiség kiosztása az év minden napjára – közölte a társaság.
Az átalánydíjas lakossági gázszámláknál áprilisban bevezetett naparányos számlázási rendszerrel az elmúlt három hónapban több mint 104 ezer lakossági fogyasztó mentesült összesen több mint 10 milliárd forint megfizetése alól – jelentette be Németh Szilárd rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos az MVM az Energiaügyi Minisztérium együttműködésében létrejött módosítás eredményét.
Az E.ON Áramszolgáltató MVM-be olvadásával egyetlen cég lesz a felelős júliustól az egész országban az egyetemes áram- és gázszolgáltatásért, és azért, hogy a jelentős informatikai átállás zökkenőmentesen megtörténjen, 2024. július 1. 16:00 órától előreláthatólag két hétre leáll az MVM áramszámlázási rendszere – hívta fel a figyelmet hétfőn kiadott újabb figyelemfelhívó közleményében az MVM. A leállás a gyakorlatban érinti a személyes, valamint az online ügyfélszolgálati és a mobilapplikációs ügyintézést is, azonban a földgázszolgáltatáshoz kapcsolódó ügyintézés ez idő alatt is zavartalan lesz.
A régi ELMŰ-ÉMÁSZ ügyfeleknek érdemes mielőbb regisztrálni az MVM online ügyfélszolgálatán és az MVM Next applikációban, mert a régi áramügyintézési és számla kifizetési felületek rövidesen megszűnnek – hívta fel a figyelmet csütörtöki közleményében az MVM és egy külön tájékoztatási felületet is nyitott. Ezzel párhuzamosan Mátrai Károly, az MVM Csoport vezérigazgatója is interjút adott ma, amelyben arra hívta fel a figyelmet, hogy a cégcsoport vált az egyetlen egyetemes áramszolgáltatóvá az egész országban, a részletekről itt írtunk külön.
Az elmúlt évek üzleti tranzakciói nyomán az ország egész területén egyetemes áramszolgáltatóvá válik az MVM július 1-től, ami jelentős informatikai változásokkal is jár, és emiatt június végétől két hétig korlátozások várhatók az MVM ügyintézési csatornáin – jelezte az Indexnek adott interjúban Mátrai Károly. Frissítés! A cégcsoport napközben kiadott egy közleményt az ELMŰ-ÉMÁSZ ügyfeleket, az áram ügyintézési felületeket érintő fontos változásokról, ezekről itt írtunk.
Egy új kormányhatározat értelmében közel 63 milliárd forinttal meg kell csapolni a rezsivédelmi alapot és két részletben május közepéig ki kell fizetni az állami MVM-nek a rezsivédelmi szolgáltatások ellentételezéseként.
Gondoltam egy számra: a kétszerese 2600 milliárd, az egynegyede 460 milliárd forint. Mi ez a szám? Mint matek feladvány, a kérdés nonszensz: ilyen szám nincs. De a magyar politikában igenis van: úgy hívják hogy a Rezsivédelmi Alap idei költségvetése.
Bár a hazai telek egyre enyhébbek, az idei tél eddig eltelt részében több olyan időszak is akadt, amely a szokásosnál hidegebb időjárást hozott Magyarországon; ilyen volt december első harmada, de januárban is több hideghullám érte el az országot. Ilyenkor a földgáz- és a villamosenergia-felhasználás is megemelkedik, így számos háztartás magasabb rezsiszámlákat kaphat.
A rezsiemelés első teljes évének látványosra sikeredtek az eredményei Magyarországon, amit a legjobban talán úgy lehet összefoglalni: ha érzi a lakosság a pénztárcáján keresztül a túlfogyasztás következményeit, akkor igenis spórol, aki csak tud. Márpedig nagyon sokan tudtak, azaz ha a piaci árakra kap valamilyen szignált a lakosság, akkor az igenis jócskán hat a fogyasztásra. Látványos, ritkán látható ábrákat mutatunk ennek bemutatására.
Jogos a kritika azzal kapcsolatban, hogy „az állampolgár gyorshitelt ad az MVM-nek”, ami az állami cég összetett számlázási rendszerével is összefügg, ezért azon dolgozik a cégcsoport, hogy „az összes számlázási tevékenység egy informatikai rendszerben bonyolódjon” – többek között erről is beszélt a parlament gazdasági bizottsága előtti meghallgatásán Lantos Csaba.
Kezd megérkezni hazánkba is az ősz (bár a korábbi éveknél talán lassabb ütemben) és vele együtt beindult a fűtési szezon is, ami magával hozta azt is, hogy az - elsősorban havi alapon elszámoló - ügyfelekkel elkezdtek szembe jönni az érdekesebbnél érdekesebb gázszámlák. Bár a tavalyi tapasztalatok alapján ennek már nem kellene újdonságnak számítania, azonban sokan még most is furcsán nézik a gázszámlájukat, amikor az negatív egyenleget tartalmaz. Cikkünkben azt mutatjuk be, hogy a szolgáltató miért fizet vissza az ügyfélnek pénzt a gázszámlán.
Magyarországon volt messze a legmagasabb a villamos energia ára az Európai Unióban a közepes és nagyvállalati fogyasztók körében az idei első félévben – derült ki az Eurostat friss adataiból. Ez arra utal, hogy a számos adózási és szabályozási torzítás magas energiakereskedői árajánlatokhoz vezetett, illetve az energiafogyasztó cégek jelentős része beleragadhatott a fixáras, vagy merev feltételrendszerű szerződésébe, amit a tavalyi év végefelé kötött. Mindez jelentős költségoldali versenyképességi hátrányt okozott sok cégnek, és csak egy kisebb részük tudta kihasználni a piaci áramárak esését. A villamos energia mellett a vállalati gázáraknál is kirívó volt a helyzet az idei első félévben: Európa élmezőnyébe tartoztak az árak több fogyasztási kategóriánál is. Így tehát egyszerre két irányból érkező nyomás mellett kellett teljesíteniük a cégeknek, ami bizonyára hatással volt az árazási magatartásukra, és Európa legmagasabb inflációs rátájára is.
Kettős csapás érte az európai exportőröket, de nem sokára örülhetnek.
Húzódik a kisebb versenytárs, a BPM megvétele.
Botrány az EU-ban: a horvát vezető túllépte a határait, most korlátozni akarják.
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.
Dr. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza volt a vendégünk.
A friss díja kapcsán beszélgettünk vele számos témáról.