Az osztrák kormány komoly aggodalmát fejezte ki az orosz földgázáramlás esetleges hirtelen megszakadása miatt, amely továbbra is létfontosságú szerepet játszik az ország exportorientált nehéziparában - közölte a Bloomberg.
Az európai kereskedők idén nyáron Ukrajna kiterjedt földgáztárolóinak csak töredékét használják ki, miután az orosz támadások megnövelték a kockázati felárakat és megfosztották a háború sújtotta országot az egyik fontos és szükséges bevételi forrásától – írja a Financial Times.
A július elsejére előírt 65%-os magyar gáztároló töltöttségi célérték jócskán túlteljesült, hiszen a magyar adat jelenleg 78%-os, és a fogyasztásarányos töltöttség is 50%-os, ami a harmadik legmagasabb Európában, ezért "a hazai fogyasztók zavartalan ellátása az ősszel kezdődő fűtési szezonban is nagy biztonsággal garantálható" – rögzítette hétfői közleményében az Energiaügyi Minisztérium.
A magyar gáztárolók együttes töltöttsége a legfrissebb, ma reggeli, adat szerint továbbra is 68%-os, ami az elmúlt évtized rekordja közeli szintet jelent, és egyúttal jócskán túlszárnyalja a május elsejére elvárt 37%-os szintet. Nemcsak itthon rekordközeli a gáztárolók töltöttsége, hanem összeurópai szinten is igaz ez.
A magyar föld alatti gáztárolók együttes töltöttsége 67,2%-os a legfrissebb adat szerint, ami az év ezen szakaszában példátlanul magas, közel ilyen magas arány (66,8%) az elmúlt tíz évben csak egyszer volt, 2020-ban - derül ki a Portfolio rövid vizsgálatából.
Áprilistól a földgáz betárolási díja 58%-kal 331,03 forint/MWh-ra esik, a kitárolásé 60%-kal 52,48 forint/MWh-ra, a tárolói kapacitásdíj szorzója pedig 18%-kal 0,32-re esik – közölte friss határozatának mellékletében a Magyar Energetikai és Közmű Szabályozási Hivatal.
Az ipari gázfelhasználás visszaesése, a takarékossági intézkedések, az enyhe időjárás, és a 2023 tavaszára kevésbé leapadt gáztárolói készletek együtteseként tavaly 32,6%-kal 968 TWh-ra esett a német gázimport, míg a gázexport 63%-kal 187 TWh-ra szakadt – közölte csütörtökön a német hálózati hatóság az előzetes adatokat. Az export visszaesése döntő részben azért történt, mert az orosz vezetékes szállítások kiesésével a Németországba érkező „többlet”, exportálható gázból is sokkal kevesebbet lehetett eladni.
Utolérte 93%-os arány mellett a magyar gáztárolók töltöttségi szintje az uniós átlagot, és ez, illetve az igazán lényeges fogyasztásarányos töltöttségi mutató is történelmi csúcs közelében jár mind Magyarországon, mind az EU-ban. Emiatt az Energiaügyi Minisztérium szerda reggeli közleménye azt hangsúlyozza Magyarország esetén, hogy „még az előzőnél hidegebb télben is nagy biztonsággal garantálható a magyar családok zavartalan földgázellátása”, hiszen „a betárolt készlet már a másfélszerese a nemzetközi energiaválság előtti, 2021-es éves lakossági fogyasztásnak”.
Már megindult a fizikai gázszállítás Romániába és Magyarországra Azerbajdzsánból azon megállapodás keretében, hogy idén 100 millió köbméternyi gázt vásárol Magyarország és további 50 millió köbméternyi gázt bértárolnak is nálunk az azeriek – jelentette be a mai sajtótájékoztatón Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter azt vázolta, hogy a kormány tervei szerint „milliárd köbméteres” mennyiségben vásárolna földgázt Azerbajdzsántól, hogy ezzel diverzifikálja a beszerzési forrásokat. Indoklása szerint azért húzta le a kormány az EU helyreállítási programjának projektejei közül az Adria vezeték kapacitásbővítését, amelyet a Portfolio elsőként írt meg, mert az EU úgysem adna erre pénzt.
A november elsejére előírt 90 százalékos kötelező gáztároló feltöltési célt Magyarország már mostanra elérte – hívta fel a figyelmet hétfő reggel kiadott közleményében az Energiaügyi Minisztérium. Ez azt jelenti, hogy már most 5,7 milliárd köbméternyi gáz pihen a föld alatti tárolókban, ami a tavalyi egész éves gázfogyasztás mintegy 56,5%-a, ami a harmadik legmagasabb egész Európában.
"Magyarországra mindig számíthatunk. Ne felejtsük el, hogy gáztartalékaink felét Magyarországon tároljuk, [ezt a lehetőséget] elfogadható feltételek mellett kaptuk meg” – jelentette ki a magyar vezetőknek köszönetet mondva a szerb elnök az RTS televíziós csatorna műsorában, mielőtt Budapestre indult volna az atlétikai vb-re, illetve más országok vezetőivel energetikai kérdésekről tárgyalni.
A legfrissebb, ma reggeli, adatok szerint átlépte a bűvös 90%-ot és történelmi csúcsra ért az európai gáztárolók összesített töltöttsége, azaz már mostanra sikerült elérni azt a célt, amit csak november 1-re tűzött ki maga elég az uniós közösség. Ez mindenképpen megnyugtató fejlemény, ahogy az is, hogy Magyarország az igazán lényeges fogyasztásarányos tárolói töltöttségben továbbra is az egész kontinens élmezőnyébe tartozik, és historikus összevetésben is nagyon jól állunk. Nem véletlen, hogy piaci hírek szerint már Magyarországról is áramlik kifelé gáz ukrajnai tárolókba üzleti-kereskedelmi megfontolásokból.
A keddi tokiói LNG-konferencián arra fog javaslatot tenni a japán kereskedelmi minisztérium, amely közösen szervezi az eseményt a Nemzetközi Energia Ügynökséggel, hogy az IEA tagországaiban jöjjön létre egy vészhelyzeti gáztartalék, az olajpiaci vésztartalék mintájára, hogy a gázellátási zavarokat, és az abból adódó árugrásokat tompítani lehessen – tudta meg a Bloomberg.
A legfrissebb adat szerint már átlépte a 80%-ot Európában a gáztárolók töltöttsége, és Magyarországon is 70% felett jár, rendkívül gyors ütemben emelkedve, az igazán lényeges fogyasztásarányos töltöttség terén pedig a harmadik legmagasabb aránynál járunk 44% felett, ami sokkal magasabb, mint a tavaly ilyenkori 28% és az elmúlt tíz év 32%-os átlaga – derül ki a Portfolio rövid vizsgálatából.
A mai magyar-szerb kormányülés keretében aláírta a két ország az Algyőt Újvidékkel összekötő új kőolajvezeték építéséről szóló szándéknyilatkozatot – jelentette be Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter emellett azt is jelezte, hogy az MVM és a Srbijagas által létrehozott közös regionális földgázkereskedő vállalatnak őszig meg is kell kezdenie a működését.
Szűkszavú közleményben jelentette be ma a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség, hogy jelentősen, 46%-kal emeli a biztonsági földgáz tagi hozzájárulás egységnyi mértékét.
Szerintük megváltozott a helyzet.
Úgy néz ki, mégsem zárult le a béketeremtés.
Ez komoly hibának tűnik.
Pakisztán vezetője hivatalosan is megszólalt.
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?