Az amerikai Federal Reserve függetlenségének kérdése ismét reflektorfénybe került. Május végén Jerome Powell Fed-elnök a Fehér Házban találkozott Donald Trumppal, hogy „megvitassák a gazdasági fejleményeket”, ahogyan a Fed fogalmazott pőrén a találkozót követően kiadott közleményében. A piaci szereplők azonban kíváncsiak, mi történt a találkozón.
Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter felkerült a lehetséges jelöltek listájára, akik Jerome Powell-t válthatják a Federal Reserve elnöki székében - jelentette a Bloomberg News kedden, bennfentes forrásokra hivatkozva.
Emelkednek az amerikai kötvényhozamok a Fed ma esti kamatdöntése előtt, mivel a befektetők elkezdték azt árazni, hogy lassabb lesz a lazítás üteme a korábban vártnál. Trump áprilisi vámbejelentései óta ez lesz az első kamatdöntő ülés, így a piac árgus szemekkel figyeli majd az USA jegybankelnökének nyilatkozatát az események értelmezéséről.
Donald Trump amerikai elnök pénteken a vártnál jobb áprilisi foglalkoztatási jelentés tükrében ismét kamatcsökkentésre szólította fel az amerikai jegybankot - írja a CNBC.
„Nem tudtam elképzelni korábban, hogy a Harvardtól el lehet venni állami forrásokat, és a Fed elnökét lúzernek lehet nevezni. Nagy annak a veszélye, hogy elfogadottá válnak olyan dolgok, amelyek korábban teljesen elképzelhetetlenek voltak” – így értékelte a Trump-jelenség legfőbb veszélyeit a Portfolio-nak adott interjúban Érdi Péter, a michigani Kalamazoo College professzora, a komplex rendszerek tudományának tanára. A 2002 óta Amerikában oktató, kutató egyetemi tanár a Trump által elindított vámháború kapcsán kiemelte: már régóta tudott volt, hogy a globális kereskedelmi rendszer nem működik megfelelően. Az amerikai elnök vámintézkedései – amelyek durván beavatkoznak egy komplex dinamikus rendszer működésébe – ezt nem fogják tudni orvosolni. Szerinte a leghatékonyabb megoldás egy olyan új globális kereskedelmi megállapodás létrehozása lehetne, amelyben az egyes gazdaságok elkötelezik magukat a belső gazdasági egyensúlytalanságok kezelése mellett, ahelyett, hogy azokat külkereskedelmi többlet formájában külsőleg kiterjesztenék.
Donald Trump elnök kedden kijelentette, hogy nem tervezi Jerome Powell, a Federal Reserve elnökének elbocsátását, ugyanakkor alacsonyabb kamatokat szeretne látni.
Donald Trump amerikai elnök élesen bírálta Jerome Powellt a Truth Social-oldalán, amiért a Fed elnöke továbbra sem hajlandó kamatot csökkenteni, szemben az EKB lépéseivel. A támadás közvetlen előzménye, hogy Powell előző este nyilvánosan elítélte Trump új vámemeléseit, amelyek szerinte inflációt gerjesztenek és lassítják az amerikai gazdaságot. A konfliktus új szintre emelte a politikai nyomást a Fed döntéshozatalán, miközben a piacokat már most komoly bizonytalanság jellemzi.
Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke szerda este arról beszélt, hogy bár még sok a bizonytalanság, de Donald Trump vámjai magasabb inflációt és alacsonyabb gazdasági növekedést hoznak.
Az S&P 500 index 11 havi mélypontra süllyedt, két kereskedési nap alatt 5,4 billió dollár piaci értéket veszítve, miközben Jerome Powell Fed-elnök figyelmeztetett a Trump-kormányzat vámintézkedéseinek tartós inflációs hatásaira - írta a Bloomberg.
Az amerikai jegybank nem fog sietni a kamatcsökkentéssel, inkább megvárja, hogy tisztábban lássa, hogyan hat az új Trump-kormányzat politikája a gazdaságra - mondta Jerome Powell jegybankelnök pénteken. A jegybankelnöknek a kivárás mellett a stabilitást erősítő szavaira emelkedés indult az amerikai részvénypiacokon.
Jerome Powell jegybankelnök szerdai kongresszusi meghallgatásán megismételte: a Fed nem siet a kamatcsökkentéssel - számolt be a Reuters. Elmondta: lazítana a bankok tőkeáttételére vonatkozó szabályokon, hogy aktívabb résztvevői lehessenek az állampapírpiacnak.
A várakozásoknak megfelelően nem változtatott az alapkamaton a jegybank. Az újabb kamatcsökkentéshez az infláció további csökkenése szükséges. Jelenleg már a munkaerőpiac nem forrása az inflációnak. Összességében nem változott érdemben a jegybank üzenete: addig maradnak itt a kamatok, amíg az infláció nem csökken. Powell szerint a lakhatási költségek csökkenése lehet a kulcs és ebben optimista is.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök által bejelentett szinte minden egyes kabinet- vagy stábtagi kinevezést a média előre látható felháborodási hulláma fogadta. E hisztéria egy része mélyen gyökerező pártpolitikai elfogultságnak tudható be, más része jogos aggodalmakat tükröz, míg van olyan része is, amely merő ostobaság.
November 6-7-én tartotta legutóbbi kamatdöntő ülését az amerikai jegybank, a várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkent az irányadó kamat, az ülésről szóló jegyzőkönyv ma jelent meg, ebből kiderült, hogy a Fed szerint további kamatcsökkentés jöhet, mégpedig fokozatos ütemben, írja a CNBC.
Jerome Powell szerint a Fed megközelítését a folyamatos gazdasági növekedéssel, a stabil munkaerőpiaccal és a még mindig 2 százalék feletti inflációval indokolta. Azt is hangsúlyozta, hogy a központi bank óvatosan mérlegelheti a következő lépéseket.
A szokásoktól eltérően ezúttal csütörtökön döntött a kamatokról az amerikai jegybank, a Federal Reserve. A kamatdöntésről szóló közleményt 20:00-kor tették közzé, a várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkent az irányadó kamat. Jerome Powell elnök a sajtótájékoztatón nem mondott sok konkrétumot se a várható kamatpályáról, se arról, hogy a Fed hogyan értékeli a választás gazdaságra gyakorolt hatásait. Egy dolgot viszont megtudtunk: nem fog lemondani akkor sem, ha Trump erre felszólítja.
Este lesz a szavazás.
Terrortámadás előkészítéséhez gyűjthetett információkat.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.
Átmenetileg átszervezik a sürgősségi szülészeti és nőgyógyászati ellátást.
Nincs bizalom az amerikai gazdaság iránt.
Hogyan épít portfóliót a világ legnagyobb alapkezelője Magyarországon?
A bútorlánc két vezetőjével beszélgettünk.