A Fed továbbra is változatlanul hagyja a kamatlábakat, miközben a döntéshozók egyensúlyoznak az infláció és a gazdasági lassulás kockázatai között, különösen az amerikai importvámok hatásainak fényében.
Az amerikai vámintézkedések várhatóan 0,3–0,4 százalékponttal rontják az euróövezet GDP-növekedését az első évben – nyilatkozta a Bloombergnek Jannis Sztournaras, az EKB Kormányzótanácsának tagja, a Görög Nemzeti Bank elnöke. Várhatóan újra kamatot vág így az uniós jegybank.
A mexikói jegybank jelentős kamatcsökkentést hajtott végre csütörtökön, reagálva az infláció mérséklődésére. A döntéshozók további lazítást helyeztek kilátásba, ami a gazdasági növekedés ösztönzését célozza.
2025-ben is bizonytalan lehet a gazdasági környezet a világban, amit rövid távon leginkább Donald Trump vámpolitikája okoz. Magyarországon az év második felében indulhat be a növekedés, amit a három nagy gyár (BYD, BMW, CATL) hamarosan induló termelése és a belső fogyasztás élénkülése táplálhat elsősorban – hangzott el az Equilor Befektetési Zrt. mai sajtóeseményén. A szakértők szerint az elmúlt hónapokban tapasztalt forintgyengülés többletinflációt okoz, ami így valamivel a tavalyi felett, 4 százalékon alakulhat, miközben a forint árfolyama a mostanihoz képest még gyengülhet, és az év végén 420 forint körül alakulhat az euró árfolyama.
A kenyai jegybank a vártnál nagyobb mértékben csökkentette az alapkamatot, mivel az alacsony inflációs környezet lehetőséget teremtett a kelet-afrikai gazdaság élénkítésére. Ez a lépés a harmadik kamatcsökkentés az idei évben, amely a gazdasági növekedés támogatását célozza, de több kockázat miatt is aggódnak a piacok.
A Magyar Nemzeti Bank holnapi kamatdöntése után Kandrács Csaba, a jegybank alelnöke háttérbeszélgetést tart a monetáris politika aktuális kérdéseiről.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az Accorde Alapkezelő írását olvashatják:
Az Európai Központi Bank (EKB) döntéshozói körében egyre erősödik a kamatcsökkentés iránti igény a gyengülő gazdasági mutatók fényében. A Reuters hét forrása szerint az alacsonyabb kamatlábakat támogató galambok a jövő hónapban kamatcsökkentésért kívánnak harcolni, ami várhatóan a konzervatívabb héják ellenállásába ütközhet.
A Federal Reserve által szerdán megkezdett kamatcsökkentési ciklus vegyes reakciókat váltott ki a befektetők körében: míg sokan üdvözölték a lépést, mások már most amiatt aggódnak, hogy a már most is magas értékű amerikai részvénypiac további emelkedése korlátozott lehet.
Ha minden a várakozásoknak megfelelően alakul, az amerikai jegybank jövő héten végrehajthatja a ciklus első kamatcsökkentését, ami új piaci dinamikákat indíthat el. Az elmúlt évtizedek adatait megvizsgálva egyértelmű különbség látszik a különböző szektorok részvénypiaci teljesítményében az első kamatvágást követő időszakokban. A historikus adatok alapján a nem ciklikus fogyasztási cikkek szektora hajlamos a leginkább felülteljesíteni a szélesebb piacot, miközben a pénzügyi szektor mutatja a legnagyobb alulteljesítést 12 hónappal az első kamatcsökkentés után.
Augusztus elején hirtelen, egy szempillantás alatt felerősödtek a recesszióval kapcsolatos félelmek az Egyesült Államokban, ennek hatására pedig egy gyors, ám annál nagyobb esés láthattunk a tőzsdéken. Azonban nem csak az esés, de a felpattanás is gyors volt. Az öröm viszont nem tartott sokáig, hiszen a múlt héten ismét erős eladói nyomás alá kerültek a tőzsdék. Ennek apropóján foglalkoztunk most a részvénypiacok kilátásaival.
Jövőbe látó kristálygömbje senkinek sincs, ezért sokan a múltból merítenek ihletet azzal kapcsolatban, hogy mi jöhet a tőzsdéken. Kering a neten egy érdekes grafikon arról, hogy mik a hasonlóságok 2007 és az idei év eseményei között. Megnéztük, stimmel-e.
Tőkepiaci szempontból a múlt hét legfontosabb eseménye Jerome Powell Jackson Hole-i beszéde volt. A jegybankár meglepően galamblelkű volt, több kamatvágást is előrevetített az idei évre. Kijelentette, hogy a Fed szerint teljesülni fog az inflációs cél, a munkaerőpiac további gyengülése viszont nem kívánatos. Egy korábbi cikkünkben már megvizsgáltuk, hogy a különböző eszközosztályokra milyen hatással lehetnek a kamatvágások, most pedig azt fogjuk megnézni részletesebben, hogy a részvénypiacok mely részei lehetnek nyertesei a kamatcsökkentéseknek.
Jelentős pénzek indultak meg a pénzpiaci alapok felé az elmúlt időszakban, felkészülve az amerikai jegybank várható kamatcsökkentésére. A Bank of America szerint a múlt hét szerdával záruló héten 37 milliárd dollár áramlott pénzpiaci alapokba - írja a Reuters.
A Federal Reserve tisztviselői júliusi ülésükön erősen hajlottak a szeptemberi kamatcsökkentés felé, derül ki a közzétett jegyzőkönyvből. Bár a kamatlábakat változatlanul hagyták, a döntéshozók többsége úgy vélte, hogy szeptemberben valószínűleg indokolt lesz a monetáris politika enyhítése.
25 bázisponttal, 6,75%-ra csökkentette az alapkamatot a jegybank, ami megegyezett a piaci várakozásokkal. 3 órakor online háttérbeszélgetésen ismertette a jegybank döntésének hátterét Virág Barnabás MNB-alelnök.
Mutatjuk, hogy mire számíts!
Már 64 ezer ügyfélnél sikerült helyreállítani az áramellátást.
Sorozatban érkeznek a bejelentések.
Sötét felhők a költségvetés felett.
Az éghajlatváltozás lehet az, ami átbillenti a növekedést a recesszióba.
Szinte bárhol és szinte bárki igénybe veheti majd.