Az OPEC+ már a második egymást követő hónapban döntött úgy, hogy felgyorsítja az olajkitermelés növelését. A tervek szerint júniusban napi 411 ezer hordóval emelik a termelést, annak ellenére, hogy az olajárak csökkennek és a kereslet gyengülésére számítanak.
Az amerikai belügyminisztérium új intézkedése révén napi 100 ezer hordóval növekedhet az olajkitermelés az Amerika-öbölben (korábban: Mexikói-öböl), Donald Trump elnök energiapolitikai rendeletének köszönhetően - írta meg a New York Post. A tervek szerint a következő 30 évben akár 61 százalékkal több olaj lesz kitermelhető a jelenlegihez képest, ezt a fejleményt "az amerikai energiadominancia elérésében való mérföldkőnek" nevezte Doug Burgum belügyminiszter.
Három új földgáztalálatot ért el a Mol Pakisztánban a Tal nevű kutatási területen, amelyeknek a magyar vállalat most elkezdte kidolgozni a kitermelési stratégiáját is - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Iszlámábádban.
Az amerikai energiavállalatok a múlt héten 2023 júniusa óta a legnagyobb mértékben csökkentették a működő olajkutak számát, ami a harmadik egymást követő heti csökkenést jelenti az olaj- és földgáz-kitermelők összesített számában – közölte pénteken a Baker Hughes energetikai szolgáltató vállalat rendszeres jelentésében a Reuters szerint.
Az elmúlt napokban fájdalmasan egyértelművé vált a piacok számára, hogy Donald Trump amerikai elnök nem csak fenyegetésnek szánta a vámokat: bár tegnap 90 napos szünetet jelentett be, de jelen állás szerint gyakorlatilag az összes kereskedelmi partnerét valamilyen mértékű vámmal sújtja, a helyzet ráadásul kezd látványosan eldurvulni Kína és az USA között. A tőkepiacokon az egyik legérzékenyebb reakciót az olajnál láthattuk, ami nem csoda, hiszen itt rögtön egy kettős hatás érvényesült, a vámok nyomán fellépő globális recessziós félelmekkel párhuzamosan ugyanis az OPEC-hatalmak váratlan mértékű olajtermelés-növelésről döntöttek, a potenciális túlkínálatot és a visszaeső keresletet árazva pedig évek óta nem látott szintre zuhant az olajár. Adódik a kérdés, hogy miért döntött az OPEC a termelés ilyen radikális növelése mellett egy olyan helyzetben, amikor amúgy is nagy zuhanásban van az olajár? Rossz időzítés volt, nem számoltak ezzel a forgatókönyvvel, vagy mindez egy nagyszabású terv része? Mutatjuk, mi lehet Donald Trump nagy mesterterve, ami végül az orosz-ukrán háború végére is pontot tehet.
Az OPEC+ miniszteri szintű találkozóján várhatóan nem születik új döntés a kitermelési politikáról, miután a héten bejelentett váratlan termelésnövelés már így is a járványidőszak szintjére lökte az olajárakat - írja a Reuters.
A recessziós félelmek megerősödésének köszönhetően folytatódik a zuhanás az olaj árában, ráadásul a tegnapi OPEC+ döntés is lefelé nyomja az árat.
Nyolc meghatározó OPEC+ termelő ország összesen napi 411 ezer hordóval emeli kőolaj-kitermelését májustól, ami a vártnál jelentősebb növekedést jelent és az olajárak bezuhanását eredményezte - jelentette a Cnbc.
A Mol megvásárolta az O&GD Endrőd térségében, mintegy 1000 km2-es területen található gázmezőit és a kapcsolódó infrastruktúrát. A területen jelenleg 29 szénhidrogén-termelésre kiképzett kút található, a jelenlegi napi termelés körülbelül 1000 hordó egyenértéknyi, és a bányatelkek további kutatási lehetőségeket kínálnak.
Az OPEC+ várhatóan kitart májusi kitermelés-növelési terve mellett, miközben egyes tagállamoknak kompenzációs csökkentéseket kell végrehajtaniuk a korábbi túltermelés miatt - derül ki a Reuters által megkérdezett négy forrás nyilatkozatából.
Az elektrifikáció egyik legfontosabb nyersanyagának, a kobaltnak az ára lőtt ki az elmúlt hetekben, ma pedig tovább folytatódik ez a tendencia. A meredek rali mögött a legfontosabb termelőország exportkorlátozása áll.
Az iraki olajminisztérium ismét kijelentette, hogy készen áll az észak-iraki Kurdisztán régióból származó olajexport újraindítására a Törökországba vezető vezetéken keresztül, amely közel két éve zárva van – számolt be a Bloomberg. Irak és Törökország ezen patthelyzete veszélyezteti az OPEC terveit is.
Az OPEC+ olajkitermelő országok szövetsége fontolgatja, hogy elhalasztja a korábban tervezett kínálatnövelést, annak ellenére, hogy Donald Trump az olajárak csökkentésére szólított fel. A döntés hátterében a kartell indoklása szerint a globális olajpiac törékenysége áll, ami egyelőre nem teszi lehetővé a kitermelés növelését - jelentette a Bloomberg.
Az iraki kormány és a kurd regionális vezetés között folynak az egyeztetések a Törökországba irányuló olajexport újraindításáról. A közel két éve leállított vezeték üzembe helyezése jelentős bevételt hozhat Iraknak, ráadásul az újraindítás enyhíthetné a globális olajpiacokra nehezedő nyomást - írta a Bloomberg.
India földgázfogyasztása az elkövetkező években látványosan megugorhat: a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) előrejelzése szerint akár 103-120 milliárd köbméter gázigénye is lehet az országnak 2030-ig. A gázszektor növekedést a kapcsolódó infrastruktúra gyors bővülése, a hazai kitermelés várható növekedése és a nemzetközi gázpiaci árak enyhülése hajthatja. Miközben az ország egyre több gázt használ fel az iparban, az energiatermelésben és a közlekedésben, a hazai kitermelés nem tud lépést tartani az igénnyel, ezért az országba importált LNG mennyisége megduplázódhat az évtized végére.
Az elmúlt hónapok hazai és nemzetközi olaj- és gázipari híráramlása jól rámutat arra, hogy viharos tengeren kell navigálnia a két szektornak, de a jövőjük egyáltalán nem sötét. A kereslet továbbra is jelentős lesz, a technológiai fejlődés pedig lehetővé teszi a hatékonyabb és fenntarthatóbb kitermelést. Ugyanakkor a kannibalizálódás és a helytelen hangsúlyok akár zátonyra is vezethetik a két ágazatot.
Augusztus 31-ig biztosan.
Ez is jó hír a nyugdíjasoknak.
Ami Magyarországon 6,5%, az Amerikában 7%.
Megjött a kommentár Moszkvából.
A fix kamatra vagy a változóra esküsznek a befektetők?
Fellélegezhetnek az állattenyésztők?
A gyepek és méhlegelők körül mindig forró a hangulat, de a tét sokkal nagyobb a lakók igazánál.