A hétvégi lengyel és a román elnökválasztások határozták meg a régiós devizapiac hangulatát hétfő reggel, de ellenkező irányba: a román lej számottevő erősödést mutatott, míg a lengyel zloty gyengült. A forint egyelőre kimaradt a kilengésekből, mivel egyedi sztorikról van szó, így az euró-forint árfolyam szépen lassan csordogált lejjebb. A nagy erősödési hullám másfél hónapja nem látott szintre segítette a magyar devizát, de este visszapattant a kurzus a 401,5-ös szintről. A nemzetközi piacon közben a dollár gyengüléssel reagált a Moody’s pénteki leminősítésére, de a lehetséges tűzszüneti tárgyalások nem hoztak mozgásokat.
Még soha nem fordult elő, hogy az Egyesült Államok adósságbesorolása a világ három nagy hitelminősítője közül egyikénél sem tripla A-s, vagyis a lehető legjobb. Egyesek szerint ennek nincs jelentősége, mások szerint nagyon nagy a baj, ráadásul a dollár és a kötvények is teljesen máshogy reagálnak, mint 2011-ben. Megmutatjuk, mi a Moody's döntésének igazi jelentősége és azt is, hogy milyen csatornákon keresztül tud hatni a kötvény, deviza és végül a részvénypiacokra.
Péntek este megvonta az Egyesült Államoktól a lehetséges legjobb államadós-osztályzatot a Moody's a növekvő államadósságra és kamatteherre hivatkozva. Korábban még soha nem fordult elő, hogy a három nagy globális hitelminősítő közül egyik sem tartotta volna fenn az amerikai államadósságra a legjobb besorolást.
A JPMorgan szerint a romániai elnökválasztás eredménye csökkenti a politikai kockázatokat, és kevésbé valószínű az ország befektetési kategória alá történő leminősítése.
Miután a Moody’s pénteken rontott az Egyesült Államok államadós-besorolásán, Donald Trump egyik közeli embere éles kritikával illette a döntést, csakhogy nem a megfelelő személyt támadta meg. A célkeresztbe került Mark Zandi ugyanis nem is a döntést hozó Moody’s hitelminősítőnél dolgozik, írja a Bloomberg.
Megvonta az Egyesült Államoktól a lehetséges legjobb, "Aaa" államadós-osztályzatot a Moody's Ratings. A nemzetközi hitelminősítő mindenekelőtt azzal indokolta a lépést, hogy több mint egy évtizede folyamatosan növekszik az amerikai államadósságráta és a kamatteher, és ma már mindkét mutató jelentősen meghaladja a hasonló besorolású szuverén adósokra jellemző szinteket.
Az Egyesült Államokat újra fenyegeti az államcsőd réme: a pénzügyminiszter figyelmeztetése szerint a kormány már augusztusban kifuthat a működéshez szükséges készpénztartalékból, ha a Kongresszus addig nem emeli meg vagy nem függeszti fel az adósságplafont – számolt be az ABC News. A kongresszus költségvetési hivatala szerint már szeptemberben fizetésképtelenné válhat a világ legnagyobb gazdasága. A Committee for a Responsible Federal Budget elnöke is figyelmeztet, hogy fenntarthatatlan a helyzet.
A Scope európai hitelminősítő arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok besorolását leronthatják, ha egy elhúzódó kereskedelmi háború erodálja a dollárba vetett hosszú távú bizalmat, vagy ha Donald Trump elnök még szélsőségesebb intézkedéseket, például tőkekorlátozásokat vezetne be.
A Citigroup leminősítette az amerikai részvényeket, mivel Donald Trump elnök átfogó vámintézkedései várhatóan negatívan befolyásolják a vállalati nyereségek növekedését - írja a Reuters. A bank emellett felminősítette a japán részvényeket "felülsúlyozottra" a korábbi "alulsúlyozott" besorolásról.
Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni! Információ és jelentkezés.
A globális gazdasági környezetet jelentősen átalakították a Trump-adminisztráció legújabb vámintézkedései, amelyek valamennyi amerikai kereskedelmi partnertől származó importra egységesen 10%-os vámot vetett ki, további büntetővámokat alkalmazva azokra az országokra, amelyek jelentős kereskedelmi korlátokat tartanak fenn. A vámok messzemenő következményekkel járnak az amerikai gazdaságra, érintve a fogyasztói árakat és a geopolitikai kapcsolatokat is, ami akár 1 százalékponttal is visszafoghatja az USA GDP-növekedését. A Fitch Ratings már a leminősítési kockázatok miatt aggódik Trump húzása után, míg az S&P Global tartós károkat lát az Egyesült Államokban.
Leminősítette Kínát csütörtökön a Fitch Ratings, mindenekelőtt azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Ausztria hosszú futamidejű külső államadósság-kötelezettségeinek kilátását a Fitch Ratings.
A Masterplast határidőben teljesítette az esedékes vállalati kötvénytartozásait 2024. december 23. napjáig – tette közzé a vállalat.
A Moody's hitelminősítő váratlanul leminősítette Franciaországot, ami újabb kihívás elé állítja az ország frissen kinevezett miniszterelnökét, Francois Bayrout. A mostani hitelminősítői döntés ráadásul tovább fokozza a nyomást a megosztott törvényhozás támogatásának megszerzésére a feszült államháztartás rendbetétele érdekében.
Az Adani Group, India egyik legnagyobb konglomerátuma, újabb nehézségekkel néz szembe, miután az amerikai hatóságok vesztegetési vádat emeltek a cégcsoport több kulcsfontosságú vezetője ellen. A vádak nyomán a Fitch hitelminősítő intézet ráadásul most megfigyelés alá helyezte az Adani Group egyes kötvényeit, ami további nyomást gyakorol a már amúgy is nehéz helyzetben lévő vállalatra.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A mai műsorban három témát dolgoztunk fel. Elsőként arról volt szó, hogy a Scope Ratings leminősítette a Masterplastot, ami komoly pénzügyi gondokra utalhat a cégnél. Vendégünk volt Tibor Dávid, a Masterplast elnök-vezérigazgatója. A második blokkban Ormosy Gáborral, az AutoWallis vezérigazgatójával beszéltünk a cseh piacon működő MILAN KRÁL GROUP felvásárlásáról, valamint cége terveiről. A harmadik részben egy, a héten megrendezett innovációs seregszemléről, a World Science Forumról és ezen belül a Science Expóról esett szó. Erről Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkárt, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatóját kérdeztük. Tibor Dávid és a Masterplast sztoriját korábban részletesen feldolgoztuk az Első Yard című podcast sorozatunkban is, ami ide kattintva érhető el.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Ezért nem akarják elsietni a dolgot.
Működhet a vakcina az állatok esetében.
Ezt nem tette zsebre a vezető.
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit