A hazai ingatlanpiac 50 legbefolyásosabb szereplőjét bemutató listát minden évben egyre nagyobb kihívás és egyben megtiszteltetés is elkészíteni, hiszen még ilyen vészterhes időkben is folyamatosak a mozgások, az új szereplők megjelenése, a cégváltások és az átszervezések miatti kinevezések. A tavaly novemberben összeállított lista sorozatban a hatodik, amely bemutatja az aktuális év megkerülhetetlen ingatlanpiaci szereplőit.
Egy évvel ezelőtt azt jósoltuk, hogy a 2021-es év arról fog szólni, hogy mindenki, akár cég, akár egyén, megtalálja az útját az új világrendben és kiválasztja a számára megfelelő működési struktúrát. Ez az útkeresés, bár egy éve tart már, a nehezen visszarendeződő és normalizálódó körülmények között talán lassabban valósul meg, mint azt a legtöbben szerettük volna. A világot és a gazdaságokat a pandémia okozta sokkélmény után mára a reálgazdaság kézzelfogható kihívásai szorítják, kezdve az inflációtól a nyersanyagpiaci és ellátási láncok akadozásából fakadó nehézségekig, ami mind hatással van az ingatlanpiaci folyamatokra is. Az idei évben különösen nagy kihívás volt a hazai ingatlanpiac 50 legbefolyásosabb szereplőjét bemutató listát összeállítani, ugyanis számos területen fontos változások történtek. És hogy mit jelentett mindez? Nézd meg a 2021-es "Top 50 ingatlanpiaci személy Magyarországon" című online kiadványunkban, amelyben a fő lista mellett egy további kategóriát is bemutatunk!
Ha még nem láttad, most letöltheted a 2020-as "Az 50 legbefolyásosabb szereplő az ingatlanpiacon" online kiadványunkat. Az idei évben a lista mellett +4 további kategóriával is készültünk.
A hazai építőipar anyagfelhasználásának digitalizációja elindult, ugyan még gyerekcipőben jár, de a legnagyobb kivitelezők már megkezdték pilot projektjeiket és a beszállítók is elkezdték a standardhoz nélkülözhetetlen intelligens szállítóleveleket kiállítani. A digitális változások legizgalmasabb kérdéseiről, a szereplők nyitottságáról és kételyeiről is beszélgettünk, Dálnoki Ádámmal, a BauApp vezetőjével.
Ez az interjú is az idén már online megjelenő „TOP 50 ingatlanos” különkiadásunk, vagyis a hazai ingatlanpiac legbefolyásosabb szereplőit összegző kiadványunk része.
Több fontos változás zajlik párhuzamosan a hazai építőiparban. Egyrészt a járvány okozta hatások kihívásai, másrészt a technológiai újítások megjelenése és gyakorlati használata alakítja egyszerre a piaci környezetet. Hogy pontosan hogyan hat a járvány az építőanyag-kereskedelem alakulására, melyek azok a technológiák, amelyek felforgatják az ágazatot és mit okoznak a közelmúltban bejelentett állami ösztönzők, arról Dr. Rázsóné Szórády Csillát, az újHÁZ Centrum vezérigazgatóját kérdeztük.
Ez az interjú is a tavaly már online megjelenő „TOP 50 ingatlanos” különkiadásunk, vagyis a hazai ingatlanpiac legbefolyásosabb szereplőit összegző kiadványunk része.
Egy olyan konzervatív iparágban, mint amilyen az építőipar is, általában csak lassan integrálódnak az újítások, innovációk. Egy olyan váratlan helyzet azonban, mint a pandémia, óriási hajtóerőként működött, és több éves folyamatokat gyorsított fel. Persze egyszerűbb lenne, ha nem a legnagyobb pánikban, nyomás hatására, hanem még nyugodt körülmények között térne át a piac a magasabb fokú digitalizáltságra, de úgy tűnik hajlamosak vagyunk nehezített pályát választani a fejlődéshez. Az elmúlt pár hónapban elért eredményekről és a további szükséges lépésekről kérdeztük Reicher Pétert, a Graphisoft régió igazgatóját.
Ez az interjú is az idén már online megjelenő „TOP 50 ingatlanos” különkiadásunk, vagyis a hazai ingatlanpiac legbefolyásosabb szereplőit összegző kiadványunk része.
A koronavírus miatt hozott intézkedések ellenére, összességében nem zárt rossz évet a CBRE. Az egyik legnagyobb hazai ingatlantanácsadó számos területen még bővülni is tudott, bevezettek például egy mesterséges intelligencia alapú Automatizált Értékbecslési Modellt, tovább erősítették a Big Data alapú geolokációs elemzési rendszerüket és a fenntarthatóság mentén is bővítették a szolgáltatásokat. Ha egy ingatlantanácsadó még egy krízis helyzetben is jól tud teljesíteni, az egy jelzése lehet annak, hogy a befektetők nem menekültek el hanyatt-homlok az ingatlanpiacról. Kibédi Varga Lóránttal, a CBRE managing directorával beszélgettünk többek között arról, hogy milyen befektetési hangulatra számít a járvány lecsengése után.
Ez az interjú is az idén már online megjelenő „TOP 50 ingatlanos” különkiadásunk, vagyis a hazai ingatlanpiac legbefolyásosabb szereplőit összegző kiadványunk része.
A retail piac hihetetlen hullámvasútként működött a pandémia hatására, sőt még valójában nincs is vége ennek a menetnek. Minden üzlet, szupermarket, bevásárlóközpont, retail park máshogyan éli meg ezt az időszakot, van, aki jóval magasabb bevételekkel és megduplázott kiszállítással értékelheti a 2020-as évet, mások pedig az utolsó üzleti évként fognak rá emlékezni. Az elmúlt közel 1 év tapasztalatairól kérdeztük Gábosy Balázst, a Ceetrus Hungary Kft. operatív igazgatóját. A cég a hazai retail piac legnagyobb szereplőinek egyike, 85 ezer négyzetméteren adnak ki kiskereskedelmi területet bevásárlóközpontokban, és több mint 200 ezer négyzetmétert retail parkokban. Ezen kívül vegyes funkciójú projektek és lakóházak fejlesztésével is foglalkoznak.
Ez az interjú is az idén már online megjelenő „TOP 50 ingatlanos” különkiadásunk, vagyis a hazai ingatlanpiac legbefolyásosabb szereplőit összegző kiadványunk része.
Az ingatlanpiacra a gazdasági folyamatok mellett, az azokkal gyakran összefüggésben álló állami, önkormányzati szabályozók és a szakmai lobbi szervezetek döntései is erős hatást gyakorolnak. A bejelentett célzott támogatások, az infrastrukturális fejlesztések irányai, a lakossági és vállalati hitelfeltételek végső soron mind megjelennek az ingatlanpiaci keresletben, kínálatban és az árakban, legyen szó otthonokról vagy munkahelyekről. Éppen ezért idén a Top 50 legmeghatározóbb hazai ingatlanpiaci szereplő, a Top 5 hazai ingatlanfejlesztő, a Top 5 ingatlanpiaci szakmai szervezet és a Top 10 kommunikációs és marketing szakember mellett elkészítettük a Top 10 ingatlanpiacot befolyásoló szereplő listáját is. Számtalan egyéb szereplő melett 2020-ban ők lettek a legkomolyabb külső hatást keltő szereplők a Portfolio listáján.
Az egyes ingatlanfejlesztéseknél a termék, mint végeredmény mellett nagyon fontos az is, hogy az arról szóló információk a megfelelő csatornákon keresztül a célközönséghez is eljussanak. Éppen ezért a legnagyobb fejlesztők és ügynökségek komoly csapatot működtetnek annak érdekében, hogy mindez a lehető legmagasabb szakmai színvonalon, a leghatékonyabb módon valósulhasson meg. Az idei évben az ingatlanpiac Top 50 legmeghatározóbb hazai szereplőjének listája mellett elkészítettük a Top 5 hazai ingatlanfejlesztő, a Top 5 ingatlanpiaci szakmai szervezet listáját is. Ezúttal pedig a Top 10 marketinges és kommunikációs szakemberről elkészített listánkat mutatjuk be. Természetesen rajtuk kívül is több tucat szereplő van, akiknek a mindennapi munkája rendkívül sokat számít a szakmának és azt sem szabad elfelejteni, hogy sok ingatlanos szereplő erre szakosodott kommunikációs ügynökségeket is bevon vagy nekik szervezi ki ilyen irányú tevékenységét, így ők is, ha külsősként is, de ezt a világot erősítik. Lássuk, hogy 2020-ban kik voltak szerintünk a több tucatnyi fontos szereplő közül a legfontosabbak és legaktívabbak, szigorúan ABC sorrendben.
Mostanra nem kérdés az, hogy a pandémia az egyes ingatlanpiaci ágazatokra eltérő mértékben hatott. Az általános megközelítés helyett ezúttal egy konkrét fejlesztőt kérdeztünk meg arról, hogyan érintették őket és a ma is folyamatban lévő fejlesztéseiket az elmúlt hónapok eseményei. Arról, hogy milyen mértékben volt szükség újratervezésre, merre mennek az árak, milyen új fejlesztési irányok jöhetnek szóba és mennyit segít az 5 százalékos lakásáfa, Dr. Schrancz Mihállyal, a Property Market Kft. ügyvezető igazgatójával beszélgettünk.
Optimistán érdemes tekinteni a jövő elé, le kell vonni a tapasztalatokat és tanulni az eddigiekből, úgy hogy közben nem pánikolunk - ezekkel a gondolatokkal tekint a jövőbe Scheer Sándor és Jellinek Dániel, akik a Property Investment Forumon vesézték ki az ingatlanpiacot. Építőipar, befektetések, logisztika, iroda és a lakáspiac sem maradhatott ki a közel egy órás kerekasztal-beszélgetésből.
Egy év alatt nagyjából 5 milliárd dollár áramlott be kockázati tőkebefektetésként az építőipar innovációiba, de a korábbi évek is erősek voltak a 3D nyomtatás, a moduláris technikák, és a mesterséges intelligencia fejlődésének területén. Az innovációk nagyon nagy része a digitalizációval kapcsolatos, amit jól mutat, hogy a kockázati tőkebefektetések körében 15-szörös volt a növekedés. Noha az az építőipar a többi iparággal összevetve még most sem túl digitalizált, az elmúlt években hatalmas fejlődés indult el. Hogy mivel vagyunk most előrébb, mint egy éve, mennyit fejlődött a digitalizáció, és hogyan lehet a digitalizáció iránti igényt a munkatársak esetében erősíteni valamint az értékláncban fenntartani, arról Báthory Balázs, a Market Építő Zrt. innovációért és stratégiai fejlesztésekért felelős vezérigazgató-helyettese kérdezte a Property Investment Forum 2020 konferencia szakértőit.
A világjárvány első hulláma után bebizonyosodott, hogy egy nehéz és kiszámíthatatlan helyzetben még fontosabb a folyamatos kommunikáció, az irodaházak és a retail bérlők és bérbeadók is sikeres tárgyalásokat folytattak és megoldást találtak a bizonytalanságokra. Ugyanakkor még egyáltalán nincs vége a kihívások sorozatának, és bármilyen keményen is hangzik, még nem jött el az idő, hogy távább lépjünk - véli Robert Snow, a GTC Csoport igazgatósági tanácsának tagja, a GTC Magyarország vezérigazgatója, illetve Yovav Carmi, a GTC Csoport igazgatósági tanácsának elnöke. A kereskedelmi-ingatlanpiacról, illetve a jövőbeli várakozásokról beszélegettünk a szakértőkkel. Kiderült, hogy az irodapiac tekintetében sok cégnél már látják, hogy vissza akarnak térni az irodákba, de nagyobb területigénnyel mint korábban, a kiskereskedelemben pedig még mindig erősnek tartják az offline vásárlók jelenlétét.
Ez az interjú is az idén már online megjelenő „TOP 50 ingatlanos” különkiadásunk, vagyis a hazai ingatlanpiac legbefolyásosabb szereplőit összegző kiadványunk része.
Az ingatlanpiacon az iparági szereplők legtöbbször egyéni tevékenységeik alapján kerülnek be a hírekbe, legyen az egy fejlesztés megvalósítása, egy nagyobb tranzakció levezénylése, vagy bármi más, a piacot gazdasági szempontból érintő bejelentés. A szakma fejlődése azonban egyre több olyan szervezetet hív életre, melyek feladata az adott ágazat piaci szereplőinek összefogása, érdekképviselete, a minőség és az átláthatóság érdekében különböző sztenderdek felállítása, valamint az iparág hiteles szakmai információkkal való ellátása. Az idén, a TOP 50 ingatlanpiaci szereplőt bemutató listánkon túl, több rövidebb listát is készítettünk, melyek között fontos szerepet kapott a TOP 5 Ingatlanpiaci szakmai szervezet bemutatása. Az alábbiakban az ő tevékenyégükről és szervezeti felépítésükrőlolvashatunk.
A korábbi válságokhoz képest egy egészen más krízishelyzetet éltünk, és élünk át jelenleg is, most a fókusz a járvány ellen hozott intézkedéseken van, ezzel kell szembenéznie az ingatlanpiacnak, illetve a gazdaság egészének. Másként alakul az is, hogy az egyes szereplőket és szegmenseket milyen mértékben, illetve kedvezően, vagy hátrányosan érintette az elmúlt időszak. Bár még sok a bizonytalanság és a megválaszoltalan kérdés a jövőre nézve, az biztos, hogy a már folyamatban lévő trendek az ingatlanpiacon felgyorsultak, és egy részük talán nem is fog visszatérni a korábban megszokottakhoz. A jelenlegi fejlesztésekről, az ingatlanpiac újdonságairól, és a válsághelyzet kezeléséről beszélgettünk Noah Steinberggel, a WING Zrt. elnök-vezérigazgatójával.
Ez az interjú is az idén már online megjelenő „TOP 50 ingatlanos” különkiadásunk, vagyis a hazai ingatlanpiac legbefolyásosabb szereplőit összegző kiadványunk része.
A geopolitikai kockázatok rányomják a bélyegüket a hangulatra.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Két nap egymás után ért találat külföldi teherhajót.
Egyre izgalmasabb a választási verseny.