Hónapokig tartó késedelem után Mario Draghi, az Európai Központi Bank korábbi vezetője hamarosan bemutatja az Európa versenyképességének fokozásáról szóló átfogó jelentését. A 400 oldalas, grafikonokkal és innovatív ötletekkel teli dokumentum célja, hogy Európa hatékonyabban versenyezzen az olyan globális szuperhatalmakkal szemben, mint az Egyesült Államok és Kína. A jelentés várhatóan mintegy 900 milliárd eurós beruházást szorgalmaz az európai gazdaságba, de komoly reformokat is megkövetel.
A magyar kormány egy 11 pontos, az elektromos autózást érintő csomagot tesz közzé szerdán, amely az Európai Unió jelenlegi problémáira próbál megoldást találni. A kabinet célja, hogy a decemberi uniós csúcson már bemutathassák az Új Európai Versenyképességi Megállapodás tervezetét – jelentette be Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter és Fábián Gergely iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkár hétfőn sajtótájékoztatót tart az új gazdasági versenyképességi csomagról. A bejelentésről a Portfolio élőben tudósít majd.
Újabb ülést tartott a Nemzeti Versenyképességi Tanács, ezt követően pedig Varga Mihály ismertette az ülés lényegét. Ezek szerint a tanács tagjai három témát vizsgáltak meg: az elektronikus fizetések, a szakképzés, és a digitalizáció helyzetét, valamint az ezekben rejlő lehetőségeket. A tárcavezető az elektronikus fizetések előmozdítására vonatkozóan hat hosszú távú célt fogalmazott meg.
A hatékony állam fogalma és annak gyakorlati vetületei kerültek terítékre a Magyar Közgazdasági Társaság műhelysorozatának negyedik beszélgetésén. Csath Magdolna egyetemi tanár, Lázár János országgyűlési képviselő, Domokos László ÁSZ-elnök és Banai Péter pénzügyminisztériumi államtitkár a beszélgetés során arról vitázott, hogy sokan vagy kevesen dolgoznak az állami szférában, mérjük-e az állam működésének hatékonyságát, az állami szolgáltatások minőségét, mire jók az állami hatékonyság javítását célzó versenyképességi javaslatok. Természetesen szóba kerültek a legfontosabb állami szolgáltatások, az oktatás és az egészségügy színvonala, de az állami vállalatok mellett sem mentek el szó nélkül a meghívott panelbeszélgetők.
A jegybank 330 pontból álló versenyképességjavító csomagjában nem csak az egészségügyi rendszert általában javító gondolatokat találunk, hanem olyan javaslatokat is (szám szerint hetet), amelyek az egészségügyi rendszert családbarát módon fejlesztenék. Ezek között szerepel többek között, hogy a terhesség időszaka alatt a várandós nők magánorvosi költségeihez számla ellenében járuljon hozzá a társadalombiztosítás.
Szerdán a Magyar Nemzeti Bank és a Versenyképességi Tanács is előállt saját terjedelmes programjával. Mindkettő célja a magyar gazdaság versenyképességének javítása, az adózástól az egészségügyig több száz intézkedést sorolnak, amelyekkel megteremthető a felzárkózás - és persze megváltoztathatják az életünket. A tervek ismertetése céljából nagyon sok cikket közöltünk, ezeket foglaljuk most össze a könnyebb eligazodás kedvéért.
Az energiagazdaságnak is fontos szerepet szán Magyarország kívánatosnak tartott versenyképességi fordulatában a Magyar Nemzeti Bank 330 pontból álló Versenyképességi programja, amelynek végrehajtásával a készítők szerint a magyar fejlettségi szint 2030-ra az osztrák fejlettség 80-90 százalékára emelkedhet. A program több érdekes új, konkrét javaslatot is tartalmaz, például 50 százaléka alá csökkentené az energiaimport arányát, növelné a szélerőművek és a geotermikus erőművek számát, 2030-ra a jelenlegi nem egészen 15 százalékról 30 százalékra emelné a megújuló energiaforrások arányát, valamint növelné az elektromos autók vásárlásához nyújtott állami támogatás mértékét és a támogatottak számának.
A H5N1 most Kambodzsában terjed.
Korábban generátorról működött a létesítmény.
A közelmúltbeli jogszabályi változások miatt lépett a szolgáltató.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!