A Duna vízállása Budapestnél hétfőn mindössze 94 centimétert mutatott, ami azt eredményezte, hogy előbukkant az Ínség-szikla a Szabadság híd tövében. Ez a jelenség általában csak akkor következik be, amikor a vízszint 95 centiméter alá süllyed, és ilyen alacsony vízállásra márciusban még soha nem volt példa a mérések 1876-os kezdete óta - írja a Telex.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kutatói áttörést értek el: új matematikai modellt dolgoztak ki, amely egyetlen felszíni repedésmintázatról készült fénykép alapján képes megállapítani a víz jelenlétét egy idegen bolygón - jelentette a BME.hu. A felfedezés forradalmasíthatja az űrkutatást és a geológiát
Az előrejelzések szerint érkezik a tél leghidegebb hete, emiatt érdemes elvégezni a vízmérők, valamint a vízvezetékek és a szerelvények téliesítését - hívta fel a figyelmet a Magyar Víziközmű Szövetség hétfőn.
A Gázai övezetben érvényben lévő tűzszünet lehetővé tette a lakosok egy részének, hogy visszatérjenek otthonaikba, azonban a terület súlyos vízellátási problémákkal küzd. A háború pusztítása és az infrastruktúra összeomlása miatt a tiszta ivóvíz luxuscikknek számít a térségben - írta meg a Reuters.
A horgászok által egyre nagyobb mennyiségben használt csalogató- és etető anyagok bizonyos mértékű környezeti terhelést jelenthetnek vizeinkben. A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársai ennek hatásait vizsgálták.
Az Európai Bizottság kedden közzétett jelentése szerint az Európai Unió felszíni vizeinek többsége vegyi anyagokkal szennyezett - írja a Reuters.
A Johnstown Flood Museum, amely az 1889-es pennsylvaniai árvíz áldozatainak állít emléket, ideiglenesen bezárt egy belső vízszivárgás miatt. A múzeum vezetősége biztosította a látogatókat, hogy a történelmi jelentőségű tárgyak nem sérültek meg, és dolgoznak az újranyitáson - írta a The Guardian.
Amerikai kutatók összefüggést tártak fel a perfluor- és polifluor-alkil tartalmú anyagok (PFAS) ivóvízben való jelenléte és bizonyos ráktípusok kockázata között. A Dél-kaliforniai Egyetem (USC) kutatóinak új tanulmánya szerint a PFAS-anyagokkal szennyezett ivóvízzel rendelkező közösségekben akár 33%-kal is magasabb lehet egyes daganatos megbetegedések előfordulása - írta meg a SciTechDaily.
A Magyar Víziközmű Szövetség is megszólalt az utóbbi napokban a sajtóban megjelent csapvízzel kapcsolatos hírekre: hazánkban a csapvíz kiváló minőségű és továbbra is a legszigorúbban ellenőrzött élelmiszer - közölték.
A közelmúltban sajtóhírekben arról lehetett olvasni, hogy férgek jelentek meg Pilis település ivóvízében. Fontos hangsúlyozni, hogy a nematodák nem azonosak a patogén bélférgekkel, nem okoznak betegséget - közölte az NNGYK.
Az olajcég szerint az elmúlt napokban több félinformáció, illetve valótlanság jelent meg a sajtóban a gárdonyi zártkertben történt olajszivárgás kapcsán. A közlemény értelmében a Mol észlelte először a Százhalombatta és Pécs közötti, 190 km hosszú termékvezetékén az üzemanyag szivárgást 2024 szeptemberében, majd október 16-án Gárdony külterületén megtalálták a meghibásodást. A közel két méter mélyen fekvő vezetéken egy alig 10 centiméteres repedés keletkezett, amelyen keresztül legfeljebb 487 köbméter gázolaj került a talajba a káresemény helyszínén. Az eddigi vizsgálatok alapján a szennyeződés 50 méteres területen mutatható ki, és nem jelent veszélyt a halastóra vagy a Velencei-tóra.
A 3M több évtizeden át azt állította, hogy tűzoltóhabjai környezetbarátok és lebomlanak, miközben tisztában volt azzal, hogy ezek mérgező PFAS-vegyületeket tartalmaznak. Ezek az anyagok, amelyeket „örök vegyszereknek” is neveznek, világszerte súlyos szennyezést okoztak talajban, vizekben és élő szervezetekben.
Egy frissen nyilvánosságra hozott brazil kutatás kimutatta, hogy a kávézacc segítségével akár ki is lehet vonni a talajvízből az egyik leggyakrabban használt gyomirtó szert.
A tőzsdék világában nagyon sokan fókuszálnak a paradigmaváltó megatrendekre, gőzerővel keresik a következő Internetet, a következő Elektromos Autót, a következő Mesterséges Intelligenciát – azt, ami alapjaiban formálja át az általunk ismert világot, ráadásul olyan módon, hogy a végén talán már rá sem ismerünk. Arra viszont már jóval kevesebben gondolnak, hogy nem feltétlenül kell feltalálni a spanyolviaszt, ha a következő nagy durranás felkutatására adjuk a fejünket, egyáltalán nem biztos, hogy egy szexi technológiai újítás lesz a következő világformáló megatrend. Év végi elemzésünkben négy olyan témával is foglalkozunk, amelyek első blikkre talán nem hangzanak olyan izgalmasan, mégis alapvetően változtathatják meg a jövőt.
A Mayotte-ot sújtó Chido ciklon legalább 11 ember életét követelte, és jelentős károkat okozott a francia tengerentúli megyében. A Madagaszkártól északra fekvő szigetcsoport az elmúlt közel száz év legerősebb viharával nézett szembe, amely komoly kihívások elé állította a helyi hatóságokat és a lakosságot egyaránt, írja a Reuters.
Több európai országból származó ásványvíz bevizsgálásakor kiderült, hogy TFA-val szennyezett, amely egy mérgező "örök vegyi anyag" és világszerte riasztó mértékben halmozódik fel – írja a The Guardian.
A légitársaságok még figyelmeztetnek.
Itt történik a legtöbb betörés, rablás, autólopás Budapesten.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború aktualitásaival.
Tiltott támogatásokat keresnek.
12 naponta 2 milliárd fekete katonalégy lárvát nevelnek, majd dolgoznak fel Magyarország első ipari léptékű rovarfehérje-üzemében.
Csicsmann László egyetemi tanár értékelte a helyzetet a Checklistben.