
A mobilszolgáltatóknak nagyon szigorú lefedettségi követelményeknek kell megfelelniük, amit a szabályozó hatóság rendszeresen ellenőriz is, ugyanakkor ez nem biztosítja automatikusan az újonnan épített ingatlanok lefedettségét. A probléma elsősorban az újépítésű ingatlanoknál, továbbá a föld alatti létesítmények, például a mélygarázsok, a liftek és a takarásban lévő épületrészek esetében merül fel.
Jellemzően a korszerű építőipari megoldásokat alkalmazó épületek akadályozzák a megfelelő térerőt,
ezeknél ugyanis gyakran használnak az elektromágneses hullámokat jobban csillapító anyagokat, mint az acéllemez, a szendvics szerkezetű acélcsarnok, a vastag vasbetonfalak vagy a fémgőzölt üveg. Az egyre terjedő legkorszerűbb 5G technológiák esetében még komplexebbé teszi a helyzetet, hogy az ahhoz használt frekvencián a hullámok sokkal kisebb távolságra terjednek, így ugyanakkora terület lefedéséhez több antennára van szükség.

Amikor az építőipari technológia rontja vagy akár blokkolja a beltéri hálózati lefedettséget, a szolgáltatófüggetlen beltéri antennarendszerek kiépítése jelenti a megoldást.
Kübler-Andrási Judit, a CETIN Hungary Zrt. vezérigazgatója szerint, ha az ingatlanfejlesztők és infrastruktúraszolgáltatók már a tervezés során együttműködnek, az egyszerűbbé és költséghatékonyabbá teszi a fejlesztéseket. Így elkerülhető, hogy
utólag sokkal költségesebben kelljen kialakítani az ügyfelek elvárásait kiszolgáló mobilinternet- és telefonhasználatot biztosító megoldást.
„Saját baráti társaságomban is többször hallottam arról a problémáról, hogy újépítésű társasházi lakásba költözés után a lakások okos szolgáltatásai azért nem voltak irányíthatók távolról hónapokig, mert se a garázsban, se a lakások belső részein nem volt megfelelő térerő – ez a kellemetlen helyzet megelőzhető lenne” – tette hozzá.
Együttműködés a tervezéstől az üzemeltetésig
A CETIN Hungary Zrt. ennek megoldására szolgáltatófüggetlen antennarendszert épít ki üzleti ügyfeleinek és azok végfelhasználóinak. Ezek az antennarendszerek nagy forgalmú területeken, illetve hálózatelérési szempontból kedvezőtlen tulajdonságú épületekben – irodaházakban, gyárakban, sportközpontokban és kiemelt városi csomópontokon – biztosítanak tökéletes hang- és adatkapcsolatot.
A hatékony tervezésben - a szakmában röviden BIM-ként ismert digitális módszertan - az épületinformációs modellezés segít. Itt az építészeti projekt összes szereplője egyetlen közös, vizuálisan is megjeleníthető platformon – egy részletes információkat tartalmazó 3D modellen – tud dolgozni a tervezés első lépéseitől fogva. A BIM ráadásul az ingatlanfejlesztési projektet a tervezéstől kezdve a kivitelezésen át a napi üzemeltetésig végigkíséri.
Ki gondoskodjon a hálózati lefedettség kiépítéséről és működtetéséről?
Az új ingatlanberuházásoknál a beltéri lefedettségről tipikusan az ingatlanfejlesztőnek kell gondoskodnia. "A beruházó és a felhasználók érdeke is, hogy az összes mobilszolgáltató ügyfelének legyen megfelelő szolgáltatása az épületben, azaz a többszolgáltatós (multioperátoros) hálózat kiépítése az optimális megoldás" – hangsúlyozta Kübler-Andrási Judit.

Ilyenkor a beruházó helyett a szolgáltatófüggetlen antennarendszer kiépítését, majd üzemeltetését végző cég állapodik meg valamennyi hazai mobilszolgáltatóval, és gondoskodik a rendszerhez való csatlakozásukról. A kiépítés után a többszolgáltatós infrastruktúrák működtetése többféle módon történhet, a legelterjedtebb, hogy a projektet követően az a cég tartja karban a hálózatot, amelyik azt megtervezte és telepítette.
Milyen költségei és fázisai vannak egy ilyen hálózatfejlesztésnek?
A hálózat kiépítésének költsége nagyban függ az épületek nagyságától és az építési technológiától is: jelentős különbségek vannak például egy teremgarázs egy kiválasztott szintjének részleges és egy gyárépület teljes lefedettségének költsége között.
Amikor felmerül egy ilyen hálózatbővítési igény, a legfontosabb a megoldandó probléma felmérése és a tényleges ügyfélelvárás megismerése, megértése. Ennek fontos része a tervezéshez és ajánlatadáshoz szükséges információk összegyűjtése:
hány darab és mekkora épület ellátásáról van szó, milyen technológiák biztosítása szükséges, hányan és mire fogják használni a területet, szolgáltatásokat.
Ekkor kezdődhet a magasszintű tervezés, vagyis a HLD (High Level Design), ami alapján már lehetséges közelítő bekerülési költséget is számolni.
Ezt követi a részletes tervezés, vagyis a LLD (Low Level Design), amely során a helyszínen mérik fel, hogy az aktív berendezéseket, az áramellátást, illetve a passzív infrastruktúra elemeit (pl. kábelezés, antenna- és berendezéstartó szerkezetek) hol lehet elhelyezni.
Vannak már jó gyakorlatok?
Itthon is egyre több beruházó ismeri fel, hogy a felhasználói igények megfelelő kielégítése érdekében már a tervezés legelső szakaszában érdemes foglalkozni a mobilhálózati lefedettséggel, ezt számos jó gyakorlat is igazolja. A CETIN Hungary a Kopaszi-gát megbízásából a BudaPart fejlesztési területén – a BudaPart Downtown (BOG iroda) és a BudaPart Radisson Hotel épületekben – létesített ilyen rendszert, amelyen mindhárom magyarországi mobilszolgáltató elérhető lesz. Így a várt több tízezer leendő lakó mellett szálloda, irodák, üzletek és közösségi terek használói számára is hosszú távon biztosítható a kommunikációs igények magas szintű teljesítése. Az elmúlt hónapokban a vállalat többek között a fővárosi Hotel Dorothea, a szántódi Balaland Hotel és a Minaro Hotel Tokaj hálózati fejlesztésében is részt vett.
Képek: CETIN Hungary Zrt.
A cikk megjelenését a CETIN Hungary Zrt. támogatta.
Tárgyalt egymással Trump és Zelenszkij Rómában – Háborús híreink szombaton
Folytatják a tárgyalásokat.
Magyarellenes vezetője lehet Romániának? – Sorsdöntő küzdelem zajlik keleti szomszédunknál
A nacionalista George Simion tűnik a román elnökválasztás nagy esélyesének.
Egyre kedveltebbek az ukrán divattervezők – De kinőheti-e összeszerelő üzem jellegét az ország textil- és ruhaipara?
A földrajzi közelség Ázsiával szemben gyors szállítást biztosít a nyugat-európai megrendelőknek.
Bejelentették: véget ért a halálos járvány Ugandában
42 napja nem regisztráltak új beteget.
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen