Óriási a zuhanás: ez vezetett idén a magyar gazdaság gyászos teljesítményéhez
Podcast

Óriási a zuhanás: ez vezetett idén a magyar gazdaság gyászos teljesítményéhez

Vidovszky Áron
Miért nem jött össze a tervezett három százalék feletti növekedés 2024-ben? Miben hibáztak a becsléseket végző szakértők? Miért nem fogyaszt a magyar lakosság, ha reálbérnövekedést tapasztal? A Portfolio Checklist évvégi különkiadásának legújabb epizódjában Madár Istvánnal, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzőjével beszéltük át a magyar gazdaságot legfontosabb kérdéseket, így azt is, hogy mindezek tükrében mire számíthatunk 2025-től.

Az egyik legnagyobb problémát a beruházások történelmi mértékű, 14%-os visszaesése jelentette, amelynek okai között a magas kamatszint, a csökkenő EU-s források és az állami beruházások jelentős leépítése szerepeltek.

Ez az óriási zuhanás a rendszerváltás óta példa nélküli

– emelte ki Madár István. 

Az export is gyengébben teljesített a vártnál, köszönhetően az európai gazdaság lassulásának és a kereslet visszaesésének. „Az export volt a stabil növekedési motorunk, de most ez is akadozik” – fogalmazott. Mindeközben a lakossági fogyasztás sem tudta pótolni a kiesést, mivel a háztartások nagyobb arányban kezdtek megtakarítani, részben a gazdasági bizonytalanságok miatt. 

Madár szerint 2025-ben „a bázishatás és az óriásberuházások aktiválása némi növekedést hozhat”, ám a pesszimizmus és az üzleti bizalom hiánya továbbra is visszafogja a gazdaságot. Az infláció csökkenése ugyan reménykeltő, de a gyenge forint és a globális bizonytalanságok újabb kockázatokat jelentenek. 

A podcastban szó esett arról is, hogy a magyar gazdaság strukturális problémái – mint az alacsony vállalati bizalom és a beruházási kedv hiánya – hosszabb távon is akadályozhatják a fenntartható növekedést. „A gazdaság kilátásai óvatos optimizmusra adnak okot, de az áttöréshez mélyebb reformok kellenek” – zárta gondolatait az elemző. 

A műsor már meghallgatható a Spotify-on és az Apple Podcasten, a többi nagy podcast platformon, és itt, a cikkbe ágyazott lejátszóban is:

KÖVESS MINKET

Főbb részek:

  • Intro - (0:00)
  • Mi vezette félre a becsléseket? - (00:36)
  • Mi változhat jövőre? - (07:10)
  • A növekedés - (12:56)
  • Az európai növekedés - (21:58)
  • A döcögő autóipar - (24:16)
  • Infláció, euróárfolyam - (33:23)

Címlapkép forrása: Shutterstock

további epizódok
RSM Blog

Vagyonmegosztás 2025 - tények tévhitek

A házasság felbomlása után a vagyonmegosztás nem csak jogi, hanem érzelmi kihívás is. A családjogi kérdések területén a legtöbb félreértés ezen a területen alakult ki. Dr. Bagi Éva csal

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden

Ingatlanpiaci elemző

Ingatlanpiaci elemző
Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.