Kemény üzenetben ment neki a Spar-nak Lázár János

A Portfolio Építőipar 2024 konferenciáján az építőipar mellett több iparágra is kitért Lázár János, építési és közlekedési miniszter, aki az élelmiszeripar kapcsán kemény üzenetet fogalmazott meg a Spar számára is. A miniszter hosszasan foglalkozott a kiskereskedelmi lánccal, többször is osztrák fűszeresként hivatkozott rá, emellett úgy véli, több Mészáros Lőrincre és Szíjj Lászlóra van szüksége Magyarországnak.

Mi lesz az építőiparral, ha a kormány behúzza a féket?

Mi lesz az építőiparral, ha a kormány behúzza a féket?

Vasárnap lezajlottak a 2022-es országgyűlési választások, mely a regnáló kormánypártok győzelmével zárult. A régi-új kormánynak rengeteg kihívással kell szembenéznie a következő hónapokban, melyekből az egyik legfontosabb, hogy beférjen az év végére kitűzött hiánycél alá. A kormány ezt, a korábbi intézkedései alapján, többek közt az állami beruházások visszavágásával tervezi elérni. Az állami beruházások legnagyobb kedvezményezettje az építőipar, amely a magyar gazdaság egyik motorjává lépett elő az elmúlt években. A lehetséges beruházáscsökkentéssel kapcsolatban megkerestük az építőipar legfontosabb személyiségeit, hogy adjanak némi betekintést az ő várakozásaikba.

Száguldanak a beruházások Magyarországon

Az első negyedévben a beruházások volumene 26,4%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. A beruházási hullám szinte minden ágazatot érint, a feldolgozóipari gépberuházások különösen gyorsan bővültek. Az adat nem jelent meglepetést azok után, hogy az első negyedéves GDP-adat is erős lett.

Óriásberuházások húzhatják felfelé a vidéki lakásárakat

Jobban emelkedtek a lakásárak 2014 és 2018 között azokon a megyeszékhelyeken, ahol nagyobb volumenű iroda-, ipariingatlan- és oktatási beruházások készültek el - derült ki a Takarék Index elemzőinek vizsgálatából. A legnagyobb mértékben, átlagosan 115 százalékkal, Tatabányán drágultak a lakóingatlanok, míg Salgótarjánban csak kevesebb mint 27 százalékkal.

Száguldanak a beruházások Magyarországon

A harmadik negyedévben a beruházások volumene 22%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet - jelentette ma a KSH. A nagymértékű növekedés a 2014-2020-as uniós költségvetési ciklus forrásaiból finanszírozott projekteknek, valamint a továbbra is élénk lakás- és egyéb ingatlanberuházásoknak köszönhető. A dinamikus bővülésből csupán a feldolgozóipar és a kommunikáció ágazat marad ki.

Lezárult a beruházási program, új tőkepiaci akciók jöhetnek - Nagy tervei vannak az Alteónak

Az Alteo teljesítette a 2016 végén megvalósított részvénykibocsátása idején megfogalmazott céljait, a program megvalósítása során sikerült tartanunk a befektetők felé kommunikált stratégiát. De nem szeretnénk itt megállni, mert látunk növekedési potenciált Magyarországon, nem is keveset. A további befektetésekhez pedig előbb-utóbb újabb tőkebevonásra, legkésőbb 2019 végéig további kötvénykibocsátásokra és leginkább 2020-ban egy újabb részvénykibocsátásra lesz szükségünk a növekedési lehetőségek kiaknázásához - fogalmazott Ifj. Chikán Attila, a társaság vezérigazgatója a Portfolio-nak.

Több beruházás kellene a klímakatasztrófa megelőzéséhez

Több beruházás kellene a klímakatasztrófa megelőzéséhez

Tavaly összességében 2 százalékkal csökkent a globális energiaszektorba áramló beruházások értéke éves összevetésben. Ezzel már egymás után a harmadik évben csökken a területre érkező beruházások összege, ami figyelmeztető lehet az energiabiztonság és a klímaváltozás tekintetében.

Drágulnak az állami beruházások

A Modern Várások Program 3500 milliárd forintos eredeti fejlesztési keretösszeg a kivitelezések drágulása miatt 150 milliárd forinttal emelkedhet - többek között ezt is mondta Kósa Lajos tárca nélküli miniszter a keddi sajtótájékoztatóján.

Orbán: működne a magyar gazdaság EU-pénzek nélkül is

Az EU-pénz nem ajándék az országnak, és nélküle is lehet működtetni a magyar gazdaságot, mert nem az a növekedés motorja - többek között ezeket hangsúlyozta az MR1-Kossuth Rádió ma reggeli adásában Orbán Viktor. A kormányfő szerint akkor is lenne gazdasági növekedés, ha nem jönne az EU-pénz, mert hozzáigazítanák a gazdaságpolitikát. A Magyar Nemzeti Bank éppen tegnap publikálta inflációs jelentését, amelyben az áll, hogy az EU-pénz "meghatározó tényező" a növekedésben és "érdemben hozzájárul" a GDP-bővüléshez, így amikor a pénzfelhasználás lassul, a beruházások és a gazdasági növekedés is lassulni fog 2019-2020-ban.

Hasítanak a magyar beruházások

A harmadik negyedévben a nemzetgazdasági beruházások volumene 18,3%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. A dinamika ugyan kisebb, mint az év első felében, de így is magasnak mondható a tavalyi mély bázishoz képest.

Észvesztő tempóban zuhan a napenergia ára - Csúcsra tör Magyarország

Az első negyedéves visszaesést követően ismét bővültek a tiszta energiaforrásokkal kapcsolatos globális beruházások 2017 második negyedévében. A kedvező fordulatot a napenergia vezette, és nem kis részben az Egyesült Arab Emírségekben indított hatalmas naperőmű projekteknek köszönhető; közben a napenergiából termelt villamos energia árak újabb rekord alacsony szinteket értek el. Bár Magyarországon egyelőre nem várható ezekhez hasonló vagy akár csak megközelítő méretű projektetk indulása, 2017-ben új csúcsra emelkedhet az új napenergia kapacitások telepítése.

Idén nyárig kell megfelelnünk Brüsszelnek

A 2014-2020-as időszakra szóló kohéziós politika reformjának egyik legfontosabb eleme azoknak az előfeltételeknek a bevezetése volt, amelyeket a tagállamoknak teljesíteniük kell ahhoz, hogy forrásokban részesülhessenek az európai strukturális és beruházási alapokból - tudhatjuk meg az Európai Bizottság sajtóközleményéből. A tagállamok jelenleg az előfeltételek 86%-át teljesítik.

A rendszerváltozás óta nem zuhantak ekkorát a beruházások

2016 utolsó negyedévében a magyarországi beruházások volumene 24,1%-kal elmaradt az egy évvel korábbi szinttől. Az adat még úgy is kellemetlen meglepetés, hogy tudtuk: a 2015 végi nagy költségvetési kiköltekezés magas viszonyítási pontot jelent. 2016 a beruházások fekete éve volt Magyarországon: a 20%-os éves átlagos zsugorodásnál nagyobbat a rendszerváltozás óta nem láttunk.

Ha most nem ruháznak be a magyar cégek, akkor soha

Erősödött a beruházási kedv a cégek körében tavaly év végén - derül ki az Magyar Fejlesztési Bank (MFB) kérdőíves felmérésének eredményeiből. Bár a számok abszolút értékben nem jeleznek igazán nagy konjunktúrát, van olyan adatsor, ami valóban a fejlesztési igények növekedését jelzi.

Fordulat történt a magyar gazdaságban

Két év zsugorodás után tavaly a harmadik negyedévben minimálisan emelkedtek a magánszektor beruházásai. Számításaink szerint végre elmondható: a nemzetgazdasági beruházások 2016-os nagy visszaesése kizárólag az EU-források elapadásának hatására összezuhanó kormányzati beruházások következménye, a versenyszféra a második fél évtől végre nem járul hozzá negatívan a trendhez.

Padlót fogtak a magyar beruházások

A harmadik negyedévben a beruházások volumene 9,3%-kal elmaradt az egy évvel korábbi szinttől Magyarországon - jelentette a KSH. Az éves alapon jelentős visszaesés miatt azonban most mégsem kell szomorkodnunk, hiszen ennél jóval fontosabb, hogy az előző negyedévhez képest 2,7%-os volt a növekedés, vagyis úgy tűnik, az év eleji zuhanás után megfogta a padló a beruházásokat. Van azért még hová fejlődnünk.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Itt a kormánydöntés az üzemanyagárak szabályozásáról
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.