Hónapok óta tartó találgatás után a statisztikai hivatal ma eldöntött egy nagy vitát. Amíg a vállalati képviseletek és a céges felmérések azt sugallták, hogy idén visszafogottabb lehet a keresetek növekedése, addig a makroközgazdászok és elemzőműhelyek viszonylag gyors emelkedést prognosztizáltak. A KSH most közzétett adataiból kiderült, hogy januárban 10,4%-kal nőtt az országos átlagbér, a vállalati szektor pedig 9,9%-kal emelte a béreket az év első hónapjában.
A német gazdaság az idén ismét enyhén zsugorodik, jövőre azonban növekedésbe vált, 2022 óta az első alkalommal - írja a Handelsblatt német lap saját gazdaságkutató intézete prognózisára hivatkozva.
A K&H közlése szerint a fiataloknak átlagosan 669 ezer forint tartalékuk van, a részletes adatok szerint sokan csak nagyon rövid ideig tudnának megélni a felhalmozott tartalékaikból – erre jutott a legfrissebb K&H ifjúsági index. Az érintett 19-29 évesek 63%-a maximum hat hónapig tudná finanszírozni az életét bevétel nélkül.
Tavaly 13%-kal nőtt az átlagbér Magyarországon. Azonban sokaknak ennél jóval kisebb vagy akár nagyobb mértékben emelkedett a bére. A KSH kísérleti statisztikája bemutatja, hogy milyen nagy a különbség a béremelési mértékek között, és az is kiderült, hogy 2024-ben melyik ágazatok voltak a nagy nyertesek.
Szombaton délelőtt tartották a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdasági Évnyitó rendezvényét, amit a Macronomx konferencia követett. A konferencián Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy panelbeszélgetésben kiemelte, hogy a magyar gazdaság fordulóponthoz ért, melyet 8 pontban is érezni lehet - tudósított a konferenciáról az Index.
Nyolc olyan makrogazdasági tényezőt lát a kormány, amely komoly előrelépési és jövedelemszerző lehetőséget jelent a biztosítási szektor számára – mondta a Portfolio Biztosítás 2025 konferenciáján a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára. Lóga Máté szerint idén ismét kiemelkedő lehet a biztosítók jövedelmezősége, a kormány pedig azt szeretné, hogy ezt piacfejlesztésre és az alacsony penetráció növelésére használják fel a biztosítók.
A GKI által megkérdezett vállalatok átlagosan 6,6%-kal tervezik emelni a béreket idén, ami az általuk 4,5% körülire várt infláció mellett 2%-os átlagos reálbérnövekedést jelent ebben a körben.
Közel 647 ezer forint volt a bruttó átlagkereset tavaly Magyarországon, ám a felszín alatt komoly különbségek húzódnak meg. Van olyan szektor, ahol meghaladja az 1 milliót, míg máshol 500 ezer forint sincs a bruttó átlagbér. A friss adatokból kiderült, hogy a nők továbbra is kevesebbet keresnek, illetve az is elmondható, hogy nem igazán éri meg hamar otthagyni az iskolapadot.
Közel 647 ezer forint volt a bruttó átlagkereset tavaly, ami több mint 13%-os növekedést jelent. Ennél azonban a dolgozók kétharmada kevesebbet keres, a bruttó mediánkereset 520 ezer forinton alakult. A 2024-es évben az alacsony infláció miatt olyan gyorsan nőtt a reálbér, amire az elmúlt 30 évben alig volt példa.
A magyar gazdaság 2025-ben mérsékelt növekedésnek indulhat, de az infláció újbóli gyorsulása, a forint gyengülése és a külkereskedelmi egyenleg romlása kockázatokat jelent – írja friss előrejelzésében azz Egyensúly Intézet szerint a fogyasztás lehet a gazdasági bővülés fő motorja, de a munkaerőpiac lassulása és a fiskális politika választásokhoz igazított lépései meghatározóak lesznek.
A Nomura Research Institute adatai szerint a japán gazdagok és szupergazdagok által birtokolt vagyon értéke rekordszintre, 469 000 milliárd jenre (3100 milliárd dollárra) emelkedett, míg az ország lakosságának többsége által birtokolt vagyon sokkal lassabb ütemben nőtt – írja a Bloomberg.
Elfogadtatatlannak nevezte Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a magas januári inflációt és új eszközök bevetését lengette be. 2025 januárjában éves alapon 5,5 százalékot ért el az infláció mértéke, havi alapon pedig 1,5 százalékos növekedést mutatott. A januári adatok alapján az élelmiszerek inflációja éves alapon 6 százalék volt, a háztartási energia ára 0,2 százalékkal emelkedett.
Nagy Márton szerint idén 6-7%-kal nőhetnek a reálbérek. A nemzetgazdasági miniszter kiemelte, hogy a magyar háztartások jövedelmi helyzete helyreállt.
2024-ben a hazai 0,6 százalékos éves gazdasági növekedési környezetben a vásárlóerő növekedése már egyre inkább érezteti hatását a gazdaságban - írják a Századvég szakértői. A kutatóintézet femérése szerint a kedvezőbbé váló belső konjunkturális folyamatoknak köszönhetően a vállalatok kereslettel, beruházásokkal és profittal kapcsolatos várakozásai az elmúlt két év folyamán egyszer sem voltak olyan kedvezőek, mint 2025 januárjában.
A magyar gazdaság 2024 negyedik negyedévében 0,5%-os növekedést mutatott, ezzel kikerülve a recesszióból – derült ki a KSH friss adataiból. A vártnál kedvezőbb GDP-adatot követően a szakértők 2025-re 2-2,5%-os bővülést valószínűsítenek, bár a növekedés számos kockázattal terhelt. A gazdasági teljesítményt elsősorban a fogyasztás és a beruházások élénkülése segítheti, miközben a külső kereslet és a nettó export bizonytalanságot jelent. A fenntartható növekedés érdekében kulcsfontosságú az EU-források lehívása, a bérek vásárlóerejének emelése és a versenyképesség javítása.
Romlott a magyar lakosság fizetőképessége az előző negyedévhez képest, miközben Magyarország az EU sereghajtói közé tartozik a vásárlóerőhöz viszonyított fogyasztás alapján. A geopolitikai feszültségek, a zöld átállás és az MI-verseny várhatóan idén is jelentős befolyással lesz Európa gazdaságára - közölte az Intrum és a GKI Gazdaságkutató Zrt.közös közleményében.
Nagyon kemény utasításokat mondott az amerikai külügyminiszter.
Óvatosságból továbbra sem állítják helyre az áramkereskedelmet, amíg ki nem derül az igazság.
Ilyet is ritkán látunk, amikor egy szövetségeshez, egy EU- és NATO-taghoz jönnek amerikai megfigyelők.
Feladja a Fehér Ház a közvetítői szerepet.
Csak Magyarországon nem volt pénteken kereskedés.
Felléphet a fentanil válság ellen az ázsiai óriás, de előbb puhatolóznak.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.